Γ’ Εθνική: Στις 11 Οκτωβρίου η σέντρα του πρωταθλήματος

0
660

 

Άλλαξε η ημερομηνία έναρξης του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής. Κατά την διαδικασία της κλήρωσης, ο πρόεδρος της Επιτροπής Διοργανώσεων, Παναγιώτης Δημητρίου, τόνισε πως η ΕΠΟ προσπαθεί για να έχουν κόσμο τα γήπεδα στην Γ’ Εθνική, ενημερώνοντας πως η πρώτη σέντρα θα γίνει στις 11 Οκτωβρίου.

 

Ο λόγος που έγινε η μετάθεση της πρεμιέρας είναι επειδή δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμη το τι θα γίνει με την SL2-FL. Οπότε, η Γ’ Εθνική θα ξεκινήσει μετά από 15 ημέρες και με εκκρεμότητα την προκήρυξη της.

Η λήξη της σεζόν ορίστηκε στις 18 Απριλίου 2021. Ο 1ος, ο 2ος και ο όμιλος της Κρήτης θα έχουν εμβόλιμες αγωνιστικές που θα γίνουν σε 4 Τετάρτες. Ειδικότερα στις 21/10, 18/11, 16/12, 7/1.

Για τους άλλους ομίλους οι αγωνιστικές θα πραγματοποιηθούν κανονικά χωρίς εμβόλιμες αγωνιστικές.

Το πιο σημαντικό στοιχείο πάντως είναι ότι η ΕΠΟ θα ζητήσει να έχει θεατές στα γήπεδα της Γ’ Εθνικής με ένα ποσοστό που λογικά θα είναι περίπου 20%. Θυμίζουμε ότι η κυβέρνηση επεξεργάζεται πλάνο για επιστροφή κόσμου από την 3η αγωνιστική της Super League, γεγονός που σημαίνει πως εάν όλα πάνε καλά οι ομάδες θα έχουν μια τουλάχιστον έξτρα οικονομική ανάσα.

 

Αναλυτικά οι ομάδες που συμμετείχαν στην κλήρωση: 

1ος Όμιλος:

Έβρος: Αλεξανδρούπολη FC, ΑΕ Διδυμότειχου (2 Ομάδες), Θράκη: Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου, Ελπίδα Σαπών (2 Ομάδες), Ξάνθη: Άρης Αβάτου, Ορφέας Ξάνθης, Αναγέννηση Θαλασσιάς (3 Ομάδες), Καβάλα: Νέστος Χρυσούπολης, Αετός Οφρυνίου, Νέος Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου (3 Ομάδες), Δράμα: Πανδραμαϊκός, ΑΕ Αμπελοκήπων (2 Ομάδες), Σέρρες: Απόλλων Παραλιμνίου (1 Ομάδα), Μακεδονία: ΑΕ Ευόσμου, Εθνικός Σοχού, Ηρακλής Αμπελοκήπων (3) Σύνολο 16 Ομάδες.

2ος Όμιλος:

Μακεδονία: Αγροτικός Αστέρας, Ποσειδών Μηχανιώνας, Μακεδονικός, Θερμαϊκός Θέρμης, ΠΑΟ Κουφαλίων (5 Ομάδες), Πέλλα: Εδεσσαϊκός, Αναγέννηση Γιαννιτσών, Θύελλα Σαρακηνών, Εθνικός Γιαννιτσών (4 Ομάδες), Χαλκιδική: ΠΟ Νέας Καλλικράτειας, Αετός Βαρβάρας (2 Ομάδες), Ημαθία: Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων, Νίκη Αγκαθιάς, ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας (3 Ομάδες), Κιλκίς: Αναγέννηση Πλαγιάς (1 Ομάδα) Σύνολο 15 Ομάδες.

3ος Όμιλος:

Κοζάνη: Μακεδονικός Φούφα, ΦΣ Κοζάνη (2 Ομάδες), Φλώρινα: Ερμής Αμυνταίου (1 Ομάδα), Πιερία: ΑΕ Καρίτσας, Δίας Δίου, Εθνικός Νέου Κεραμιδίου (3 Ομάδες), Καρδίτσα: ΑΟ Σελλάνων, Ατρόμητος Παλαμά, Αναγέννηση Καρδίτσας (3 Ομάδες), Λάρισα: Οικονόμος Τσαριτσάνης, Ηρακλής Λάρισας, Αετός Μακρυχωρίου, ΠΟ Ελασσόνας (4 Ομάδες), EΠΣ Τρικάλων: ΑΣ Μετέωρα, ΠΟ Φήκης (2 όμάδες) Σύνολο 15 Ομάδες.

4ος Όμιλος:

Βοιωτία: ΑΟ Υπάτου, Αμβρυσσέας Διστόμου (2 Ομάδες), Φωκίδα: Φωκικός (1 Ομάδα), Εύβοια: Νέα Αρτάκη, Ηρακλής Ψαχνών (2 Ομάδες), Θεσσαλία: ΓΣ Αλμυρού, Θησέας Αγριάς, Διαγόρας Στεφανοβικείου, Δήμητρα Ευξεινούπολης (4 Ομάδες), Φθιώτιδα: ΑΠΟ Αταλάντη, Οπούντιος Μαρτίνου (2 Ομάδες) Σύνολο 11 Ομάδες.

5ος Όμιλος: Αιτ/νία: ΑΕ Μεσολογγίου, Παναγρινιακός, Αμβρακικός Λουτρού (3 Ομάδες), Καστοριά: Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας (1 Ομάδα), Γρεβενά: Αστέρας Καληράχης (1 Ομάδα), Κέρκυρα: ΑΕ Λευκίμμης, ΟΦ Αγίου Ματθαίου (ΟΦΑΜ) (2 Ομάδες), Άρτα: Αναγέννηση Άρτας (1 Ομάδα), Πρέβεζα-Λευκάδα: Τηλυκράτης Λευκάδας, ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου, ΠΑΣ Πρέβεζα, ΠΑΣ Θύελλα 2015 (4 Ομάδες), Ήπειρος: Θύελλα Κατσικάς (1 Ομάδα), Σύνολο 13 Ομάδες.

6ος Όμιλος:

Πειραιάς: Εθνικός, Προοδευτική, ΑΕ Μοσχάτου (3 Ομάδες), Αθήνα: Ηλιούπολη, Χαραυγιακός, Φωστήρας (3 Ομάδες), Κυκλάδες: ΑΣ Σαντορίνη 2020,  ΑΕ Μυκόνου, Πανναξιακός (3 Ομάδες), Ανατολική Αττική: Μαρκό, Αήττητος Σπάτων (2 Ομάδες) Σύνολο 11 Ομάδες.

 

7ος Όμιλος:

Αθήνα: ΠΑΟ Ρουφ, Κηφισιά, Άγιος Ιερόθεος Ρουφ (3 Ομάδες),

Αργολίδα: Πανναυπλιακός 2017, ΑΕ Ερμιονίδας, Κορωνίδα Κοιλάδας, Φοίνικας Νέας Επιδαύρου (4 Ομάδες),

Αρκαδία: Παναρκαδικός, Ερμής Μελιγούς (2 Ομάδες),

Λακωνία: Μολαϊκός, Πανγυθεατικός, Άρης Σκάλας (3 Ομάδες),

Κορινθία: Ατρόμητος Χιλιομοδίου (1 Ομάδα).

Σύνολο 13 Ομάδες.

 

8ος Όμιλος:

Πειραιάς: ΑΠΟ Κερατσίνι, Αίας Σαλαμίνας, ΑΟ Καραβάς (3 Ομάδες), Λέσβου: Αιολικός, Αετός Λουτρών (2 Ομάδες), Χίος: ΑΠΕ Μικρασιατική (1 Ομάδα), Σάμος: ΑΨΕΣ Πυθαγόρας (1 Ομάδα), Δωδ/σου: Δίας ΑΕ Πυλίου Κω (1 Ομάδα), Δυτική Αττική: Ακράτητος, Πανελευσινιακός (2 Ομάδες), Ανατολική Αττική: Θύελλα Ραφήνας, Αστέρας Βάρης (2 Ομάδες), Σύνολο 12 Ομάδες.

9ος Όμιλος:

Αχαΐα: Θύελλα Πατρών, Διαγόρας Βραχνεΐκων, Παναιγιάλειος, Αχαϊκή (4 Ομάδες), Ζάκυνθος: ΑΠΣ Ζάκυνθος, ΑΟ Τσιλιβή, Εθνικός Σκουλικάδου (3 Ομάδες), Ηλεία: ΠΑΟ Βάρδας, Αίας Γαστούνης (2 Ομάδες), Μεσσηνία: ΑΟ Διαβολιτσίου, Πάμισος Μεσσήνης (2 Ομάδες), Κεφ/νία-Ιθάκη: Παλληξουριακός (1 Ομάδα), Αιτ/νία: Ναυπακτιακός Αστέρας (1 Ομάδα), Σύνολο 13 Ομάδες.

10ος Όμιλος: Ηρακλείου: Γιούχτας, Ηρόδοτος, Ατσαλένιος, ΑΟ Πόρου, ΑΟ Δαμάστα, Αλμυρός Γαζίου (6 Ομάδες), Λασίθι: ΑΟ Αγίου Νικολάου, ΑΕ Νεάπολης, Αναγέννηση Ιεράπετρας (3 Ομάδες), Ρέθυμνο: Ρεθυμνιακός, ΑΟ Νέος Αστέρας Ρεθύμνου, Άρης Περιβολίων Ρεθύμνου (3 Ομάδες), Χανιά: ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ, Άρης Σούδας, ΑΟ Παλαιόχωρας (3 Ομάδες), Σύνολο 15 Ομάδες.

*Στον 4ο όμιλο αποχώρησε η ομάδα του ΑΠΟΚ Βελούχι και στον 5ο όμιλο το Σούλι Παραμυθιάς, ενώ στον 7ο ο ΠΣ ” Η Σπάρτη” έκανε ανάκληση της συμμετοχή της και τη θέση της πήρε ο Μολαϊκός.

 

 

Το πρόγραμμα του 7ου ομίλου 

Κατά την 1η αγωνιστική, η Ερμιονίδα υποδέχεται τον Ερμή Μελιγούς , η Κορωνίδα Κοιλάδας πάει στον Αγιο Ιερόθεο, ενώ ξεκινάμε με Αργολικό ντέρμπι , το Παναυπλιακός-Φοίνικας Νέας Επιδαύρου.

 

Αναλυτικά:

 

1η αγωνιστική

Παναυπλιακός – Φοίνικας Νέας Επιδαύρου

Άρης Σκάλας – Κηφισιά

Αγιος Ιερόθεος – Κορωνίδα Κοιλάδας

Ένωση Ερμιονίδας – Ερμής Μελιγούς

Ατρόμητος Χιλιομοδίου – Πανγυθεατικός

ΠΑΟ Ρουφ – Παναρκαδικός

Ρεπό: Μολαϊκός

 

2η αγωνιστική

Μολαϊκός – Παναυπλιακός

Φοίνικας Νέας Επιδαύρου – Άρης Σκάλας

Κηφισιά – Ένωση Ερμιονίδας

Κορωνίδα Κοιλάδας – Ατρόμητος Χιλιομοδίου

Ερμής Μελιγούς – ΠΑΟ Ρουφ

Πανγυθεατικός – Παναρκαδικός

Ρεπό: Αγιος Ιερόθεος

 

3η αγωνιστική

Παναυπλιακός – Άρης Σκάλας

Αγιος Ιερόθεος – Μολαϊκός

Ένωση Ερμιονίδας – Φοίνικας Νέας Επιδαύρου

ΠΑΟ Ρουφ – Κηφισιά

Παναρκαδικός – Κορωνίδα Κοιλάδας

Πανγυθεατικός – Ερμής Μελιγούς

Ρεπό: Ατρόμητος Χιλιομοδίου

 

4η αγωνιστική

Αγιος Ιερόεθεος – Παναυπλιακός

Άρης Σκάλας – Ένωση Ερμιονίδας

Μολαϊκός – Ατρόμητος Χιλιομοδίου

Φοίνικας Νέας Επιδαύρου – ΠΑΟ Ρουφ

Κηφισιά – Πανγυθεατικός

Κορωνίδα Κοιλάδας – Ερμής Μελιγούς

Ρεπό: Παναρκαδικός

 

5η αγωνιστική

Παναυπλιακός- Ένωση Ερμιονίδας

Ατρόμητος Χιλιομοδίου – Αγιος Ιερόεθος

ΠΑΟ Ρουφ – Άρης Σκάλας

Παναρκαδικός – Μολαϊκός

Πανγυθεατικός – Φοίνικας Νέας Επιδαύρου

Κορωνίδα Κοιλάδας – Κηφισιά

Ρεπό: Ερμής Μελιγούς

 

6η αγωνιστική

Ατρόμητος Χιλιομοδίου – Παναυπλιακός

Ένωση Ερμιονίδας – ΠΑΟ Ρουφ

Αγιος Ιερόεθος – Παναρκαδικός

Άρης Σκάλας – Πανγυθεατικός

Μολαϊκός – Ερμής Μελιγούς

Φοίνικας Νέας Επιδαύρου – Κορωνίδα Κοιλάδας

Ρεπό: Κηφισιά

 

7η αγωνιστική

Παναυπλιακός – ΠΑΟ Ρουφ

Παναρκαδικός – Ατρόμητος Χιλιομοδίου

Πανγυθεατικός – Ένωση Ερμιονίδας

Ερμής Μελιγούς – Αγιος Ιερόεθος

Κορωνίδα Κοιλάδας – Άρης Σκάλας

Κηφισιά – Μολαϊκός

Ρεπό: Φοίνικας Νέας Επιδαύρου

 

8η αγωνιστική

Παναρκαδικός – Παναυπλιακός

ΠΑΟ Ρουφ – Πανγυθεατικός

Ατρόμητος Χιλιομοδίου – Ερμής Μελιγούς

Ένωση Ερμιονίδας – Κορωνίδα Κοιλάδας

Αγιος Ιερόεθος – Κηφισιά

Μολαϊκός – Φοίνικας Νέας Επιδαύρου

Ρεπό: Άρης Σκάλας

 

9η αγωνιστική

Παναυπλιακός – Πανγυθεατικός

Ερμής Μελιγούς – Παναρκαδικός

Κορωνίδα Κοιλάδας – ΠΑΟ Ρουφ

Κηφισιά – Ατρόμητος Χιλιομοδίου

Φοίνικας Νέας Επιδαύρου – Αγιος Ιερόεθος

Άρης Σκάλας – Μολαϊκός

Ρεπό: Ένωση Ερμιονίδας

 

10η αγωνιστική

Ερμής Μελιγούς – Παναυπλιακός

Πανγυθεατικός – Κορωνίδα Κοιλάδας

Παναρκαδικός – Κηφισιά

Ατρόμητος Χιλιομοδίου – Φοίνικας Νέας Επιδαύρου

Ένωση Ερμιονίδας – Μολαϊκός

Αγιος Ιερόεθος – Άρης Σκάλας

Ρεπό: ΠΑΟ Ρουφ

 

11η αγωνιστική

Παναυπλιακός – Κορωνίδα Κοιλάδας

Κηφισιά – Ερμής Μελιγούς

Φοίνικας Νέας Επιδαύρου – Παναρκαδικός

Μολαϊκός – ΠΑΟ Ρουφ

Άρης Σκάλας – Ατρόμητος Χιλιομοδίου

Ένωση Ερμιονίδας – Αγιος Ιερόεθος

Ρεπό: Πανγυθεατικός

 

12η αγωνιστική

Κηφισιά – Παναυπλιακός

Ερμής Μελιγούς – Φοίνικας Νέας Επιδαύρου

Πανγυθεατικός – Μολαϊκός

Παναρκαδικός – Άρης Σκάλας

ΠΑΟ Ρουφ – Αγιος Ιερόεθος

Ατρόμητος Χιλιομοδίου – Ένωση Ερμιονίδας

Ρεπό: Κορωνίδα Κοιλάδας

 

13η αγωνιστική

Φοίνικας Νέας Επιδαύρου – Κηφισιά

Μολαϊκός – Κορωνίδα Κοιλάδας

Άρης Σκάλας – Ερμής Μελιγούς

Αγιος Ιερόεθος – Πανγυθεατικός

Ένωση Ερμιονίδας – Παναρκαδικός

ΠΑΟ Ρουφ – Ατρόμητος Χιλιομοδίου

Ρεπό: Παναυπλιακός