Στίβος: 2η στα 400μ. η Καρκαλάτου

0
324

 

Δεύτερη κατετάγη στον τελικό των 400 μέτρων, η Ελπίδα Καρκαλάτου, σημειώνοντας χρόνο 54:04 έναντι της πρώτης Κορίνας Πολίτη του Γ.Σ. Χαϊδαρίου, που στέφθηκε πανελληνιονίκης με 53:84.

 

Η Πολίτη κατάφερε να κάνει την κούρσα που έψαχνε εδώ και καιρό και να τερματίσει με 53.84. Η αθλήτρια του Κώστα Ηλία είχε δυνάμεις μέχρι το τέλος και κατάφερε να κυνηγήσει την Ελπίδα Καρκαλάτου, που λίγα μέτρα πριν τον τερματισμό προηγούνταν. Η Πολίτη πλησίασε το ατομικό της ρεκόρ, το οποίο είναι 53.78 από την περσινή σεζόν.
Η Καρκαλάτου τερμάτισε δεύτερη με 54.04 και η Ευαγγελία Ζυγόρη (ΓΣ Γλυφάδας) τρίτη με 55.75. Η Πολίτη κατέκτησε το πρώτο της χρυσό μετάλλιο στη διοργάνωση.

Η ίδια η Καρκαλάτου, η οποία ήταν το φαβορί, αλλά δεν τα κατάφερε, μετά την κούρσα, δήλωσε:
Οι ΕΛΠΙΔΕΣ δεν τελειώνουν ΠΟΤΕ!!
Αντίθετα γεννούν νέες…..
Κοιτάω είδη την επόμενη μέρα και την νέα χρόνια που έρχεται ……
Με αυτό το μήνυμα θέλω να σας ευχαριστήσω όλους μα λίγο παραπάνω αυτοί που είναι δίπλα μου καθημερινά σε αυτό το δρόμο που έχω διαλέξει!!!
Τον προπονητή μου George Karapanos που με αντέχει και ότι έχω καταφέρει του το χρωστάω (και ας τον στεναχώρησα σήμερα ,αλλά αυτός ξέρει )
Τον φυσικοθεραπευτή μου Κέντρο Φυσικοθεραπείας Αναστάσιος Ευστρατιάδης το γυμναστήριο Iron Mike Mixalis την εταιρεία goldtouch με τα συμπληρώματα διατροφής Takis Anastasiou και την εταιρεία underaemour ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΟΥΜΠΑΣΗΣ !!! Είμαι ευγνώμων και σας ευχαριστώ πολύ !!!!
Καλό καλοκαίρι σε όλους με υγεία !!!!!”

Tα συγχαρητήρια του, έδωσε και ο δήμαρχος Άργους-Μυκηνών, Δημ.Καμπόσος, αναφέροντας: Συγχαρητήρια για άλλη μια φορά Elpida Karkalatou!Μας κάνεις πάντα περήφανους!2η Πανελληνιονίκης στα 400μ!
Πολλά μπράβο και στον George Karapanos”.

Αναλυτικά στοιχεία για τα 400μ.:

ΤΕΛΙΚΌΣ
1.ΠΟΛΙΤΗ ΚΟΡΙΝΑ       -25 χρ.-ΓΣ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ 53.84
2.ΚΑΡΚΑΛΑΤΟΥ ΕΛΠΙΔΑ- 26χρ.- ΣΔΥ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ 54.04
3.ΖΥΓΟΡΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ   -28- ΓΣ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 55.75
4.ΑΡΓΥΡΟΥ ΜΑΡΙΑ        -21- ΓΣ ΕΛΕΥΘ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ 56.53
5.ΜΑΝΤΑ ΠΟΛΥΤΙΜΗ    -23- ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΠΑΤΡΩΝ 56.82
6.ΠΕΤΣΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΑ   -19- ΓΣ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 58.13
7.ΑΡΣΕΝΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ    -29- ΓΣ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 58.82
8.ΤΣΙΩΠΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ  -22- ΓΣ ΑΘΛΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ 59.47

ΤΕΛΙΚΌΣ ΣΕΙΡΑ: 1
1.ΑΡΓΥΡΟΥ ΜΑΡΙΑ -ΓΣ ΕΛΕΥΘ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ 56.53
2.ΜΑΝΤΑ ΠΟΛΥΤΙΜη-ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΠΑΤΡΩΝ 56.82
3.ΠΕΤΣΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΑ-ΓΣ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 58.13
4.ΑΡΣΕΝΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ -ΓΣ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 58.82

ΤΕΛΙΚΌΣ ΣΕΙΡΑ:
1.ΠΟΛΙΤΗ ΚΟΡΙΝΑ -ΓΣ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ 53.84
2.ΚΑΡΚΑΛΑΤΟΥ ΕΛΠΙΔΑ-ΣΔΥ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ 54.04
3.ΖΥΓΟΡΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ-ΓΣ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 55.75
4.ΤΣΙΩΠΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ- ΑΘΛΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ 59.47

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΌΣ
1.ΚΑΡΚΑΛΑΤΟΥ ΕΛΠΙΔΑ-ΣΔΥ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ 55.17
2.ΠΟΛΙΤΗ ΚΟΡΙΝΑ -ΓΣ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ 55.23
3.ΖΥΓΟΡΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ- ΓΣ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 56.09
4.ΑΡΓΥΡΟΥ ΜΑΡΙΑ -ΕΛΕΥΘ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ 56.60
5.ΜΑΝΤΑ ΠΟΛΥΤΙΜΗ-ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΠΑΤΡΩΝ 56.92
6.ΠΕΤΣΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΑ-ΓΣ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 57.52
7.ΤΣΙΩΠΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ-ΑΘΛΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ 57.69
8.ΑΡΣΕΝΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ-ΓΣ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 58.10
9.ΓΡΙΛΛΟΥ ΒΑΡΒΑΡΑ-ΑΘΛΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ 58.41
10.ΖΕΝΕΓΙΑ ΛΑΟΥΡΑ-ΑΟ ΡΟΔΟΥ Ε.Μ ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ 58.51
11.ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ- Α.Ε.Κ 1:01.09

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΌΣ ΣΕΙΡΆ: 1
1.ΚΑΡΚΑΛΑΤΟΥ ΕΛΠΙΔΑ- ΣΔΥ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ 55.17
2.ΜΑΝΤΑ ΠΟΛΥΤΙΜΗ-ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΠΑΤΡΩΝ 56.92
3.ΑΡΣΕΝΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ-ΓΣ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 58.10
4.ΓΡΙΛΛΟΥ ΒΑΡΒΑΡΑ-ΑΘΛΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ 58.41

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΌΣ ΣΕΙΡΆ: 2
1.ΠΟΛΙΤΗ ΚΟΡΙΝΑ -ΓΣ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ 55.23
2.ΠΕΤΣΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΑ-ΓΣ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 57.52
3.ΖΕΝΕΓΙΑ ΛΑΟΥΡΑ-ΑΟ ΡΟΔΟΥ Ε.Μ ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ 58.51

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΌΣ ΣΕΙΡΆ: 3
1.ΖΥΓΟΡΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ -ΓΣ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 56.09
2.ΑΡΓΥΡΟΥ ΜΑΡΙΑ -ΕΛΕΥΘ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ 56.60
3.ΤΣΙΩΠΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ -ΑΘΛΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ 57.69
4.ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ -Α.Ε.Κ 1:01.09

Το σημερινό πρόγραμμα:
7:30 AM Ανδρών 20000μ Βάδην (ΑΝΔΡΩΝ) Τελικός
7:35 AM Γυναικών 20000μ Βάδην (ΓΥΝΑΙΚΩΝ)
9:30 AM Γυναικών 400μ Εμπόδια (ΓΥΝΑΙΚΩΝ)
10:05 AM Ανδρών 400μ Εμπόδια (ΑΝΔΡΩΝ)
10:40 AM Γυναικών 200 Μέτρα (ΓΥΝΑΙΚΩΝ)
11:10 AM Ανδρών 200 Μέτρα (ΑΝΔΡΩΝ)
ΑΠΟΓΕΥΜΑ
5:00 PM Γυναικών Σφαιροβολία (ΓΥΝΑΙΚΩΝ) Τελικός
5:45 PM Ανδρών Ακοντισμός (ΑΝΔΡΩΝ) Τελικός
6:00 PM Γυναικών Σφυροβολία (ΓΥΝΑΙΚΩΝ) Τελικός
6:10 PM Γυναικών Άλμα σε Μήκος (ΓΥΝΑΙΚΩΝ) Τελικός
6:15 PM Γυναικών 400μ Εμπόδια (ΓΥΝΑΙΚΩΝ) Τελικός
6:35 PM Ανδρών 400μ Εμπόδια (ΑΝΔΡΩΝ) Τελικός
6:55 PM Ανδρών Άλμα Επί Κοντώ (ΑΝΔΡΩΝ) Τελικός
7:00 PM Γυναικών 200 Μέτρα (ΓΥΝΑΙΚΩΝ) Τελικός
7:20 PM Ανδρών 200 Μέτρα (ΑΝΔΡΩΝ) Τελικός

7:35 PM Ανδρών Άλμα σε Ύψος (ΑΝΔΡΩΝ) Τελικός
7:40 PM Γυναικών 800 Μέτρα (ΓΥΝΑΙΚΩΝ) Τελικός, με τη συμμετοχή της Κων/νας Γιαννοπούλου.

7:50 PM Ανδρών 800 Μέτρα (ΑΝΔΡΩΝ) Τελικός
7:55 PM Ανδρών Άλμα σε Μήκος (ΑΝΔΡΩΝ) Τελικός
8:00 PM Γυναικών 5000 Μέτρα (ΓΥΝΑΙΚΩΝ) Τελικός
8:15 PM Ανδρών Δισκοβολία (ΑΝΔΡΩΝ) Τελικός
8:25 PM Ανδρών 5000 Μέτρα (ΑΝΔΡΩΝ) Τελικός
8:55 PM Γυναικών 4 x 400μ Σκυταλοδρομία (ΓΥΝΑΙΚΩΝ) Τελικός
9:35 PM Ανδρών 4 x 400μ Σκυταλοδρομία (ΑΝΔΡΩΝ)