ΕΠΣ Αργολίδας: Κανονικά όλα τα τοπικά πρωταθλήματα αλλά χωρίς κόσμο

0
436

 

Κανονικά συνεχίζονται τα πρωταθλήματα της ΕΠΣ Αργολίδας το προσεχές Σαββατοκύριακο, όπου για την Α1 έχουμε την 22η αγωνιστική.

 

Η ΕΠΣΑ, με σημερινή της ανακοίνωση, ενημερώνει όμως, ότι τα παιγνίδια θα γίνουν χωρίς κόσμο.

Η ανακοίνωση:Σας επισυνάπτουμε προς ενημέρωση την Αριθμ.Δ1α/ΓΠ.οικ.16837/10.3.2020 ΚΥΑ (ΦΕΚ Β 782/10.3.2020)

Α) Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου «Κατεπείγοντα μέτρα αποφυγής και περιορισμού της διάδοσης κορωνοϊού» (ΦΕΚ Α’ 42 / 25-02-2020),

Β) Κοινή Υπουργική Απόφαση «Επιβολή των μέτρων προσωρινής απαγόρευσης της παρουσίας κοινού σε αθλητικές εκδηλώσεις, της λειτουργίας χώρων διενέργειας συνεδριακών εκδηλώσεων και της λειτουργίας των Κέντρων Ανοιχτής Προστασίας Ηλικιωμένων (Κ.Α.Π.Η.)» (ΦΕΚ Β’ 726 / 08-03-2020)

Γ) Κοινή Υπουργική Απόφαση «Επιβολή του μέτρου προσωρινής απαγόρευσης λειτουργίας χώρων αθλητικών εκδηλώσεων και άλλων αθλητικών εγκαταστάσεων με παρουσία άνω των εξήντα (60) ατόμων στον αγωνιστικό χώρο διεξαγωγής του αθλήματος» (ΦΕΚ Β’ 782/10.3.2020) όπου αναφέρονται τα εξής:

«Αποφασίζουμε την προσωρινή απαγόρευση λειτουργίας, στο σύνολο της Επικράτειας, από 10.3.2020 έως και 24.3.2020, όλων των κλειστών και ανοικτών χώρων αθλητικών εκδηλώσεων και άλλων αθλητικών εγκαταστάσεων, για ατομικά και ομαδικά αθλήματα, εφόσον στον αγωνιστικό χώρο διεξαγωγής του αθλήματος βρίσκονται συνολικά περισσότερα από εξήντα (60) άτομα, κατά τα αναφερόμενα στην από 10.3.2020 εισήγηση της Εθνικής Επιτροπής Προστασίας Δημόσιας Υγείας έναντι του κορωνοϊού COVID-19»

διευκρινίζουμε τα ακόλουθα:

1. Απαγορεύεται η παρουσία κοινού στις αθλητικές εκδηλώσεις (επίσημοι αγώνες και προπονήσεις), που λαμβάνουν χώρα στο σύνολο των αθλητικών υποδομών της Επικράτειας, σε κλειστούς και ανοιχτούς χώρους, σε ατομικά και ομαδικά αθλήματα, από 9.3.2020 έως και 22.3.2020, για προληπτικούς λόγους δημόσιας υγείας, κατά τα αναφερόμενα στην από 7.3.2020 εισήγηση της Εθνικής Επιτροπής Προστασίας Δημόσιας Υγείας έναντι του κορωνοϊού COVID-19.

2. Κατά  τη διεξαγωγή επίσημων αθλητικών εκδηλώσεων επιτρέπεται να παρευρίσκονται εντός της αθλητικής εγκατάστασης (ανοικτού ή κλειστού σταδίου, κλειστού γυμναστηρίου, κολυμβητηρίου κλπ.) και εκτός του αγωνιστικού χώρου:

α)  το απολύτως αναγκαίο προσωπικό για τη λειτουργία και φύλαξη της αθλητικής εγκατάστασης και την ομαλή διεξαγωγή του αγώνα,

β) σε περίπτωση ραδιοτηλεοπτικής προβολής του αθλητικού αγώνα το απολύτως αναγκαίο προσωπικό για τη ραδιοτηλεοπτική κάλυψη αυτού και

γ)  όχι περισσότεροι του ενός (1) δημοσιογράφου ανά Μέσο Μαζικής Ενημέρωσης για την κάλυψη του αθλητικού αγώνα και ύστερα από σύμφωνη γνώμη του ΠΣΑΤ.

Ως προς τα πρόσωπα, που επιτρέπεται να παρευρίσκονται εντός του αγωνιστικού χώρου διεξαγωγής του αθλήματος ισχύουν τα οριζόμενα στην Κοινή Υπουργική Απόφαση (ΦΕΚ Β’ 782/10.3.2020)

3. Οι αποστολές των ομάδων σε αθλητικούς αγώνες αποτελούνται από τα πρόσωπα που προβλέπονται στον Κανονισμό Διεξαγωγής Αγώνων κάθε αθλητικής Ομοσπονδίας ή Αρχής, προσαυξημένες με έως 5 εκπροσώπους της κάθε ομάδας, που θα δηλώνονται επιπρόσθετα και στο φύλλο αγώνος.

Σε περίπτωση παραβίασης των ανωτέρω προβλέψεων, εγγράφονται οι παραβιάσεις στο φύλλο αγώνος από τον διαιτητή ή παρατηρητή του αγώνα, ανάλογα την περίπτωση, και ακολουθείται η πειθαρχική διαδικασία που προβλέπεται στον Πειθαρχικό Κανονισμό της κάθε Ομοσπονδίας για παράβαση διεξαγωγής αγώνα ή αθλητικού γεγονός κεκλεισμένων των θυρών, με παραπομπή στην αρμόδια Πειθαρχική Επιτροπή για την επιβολή των προβλεπόμενων κυρώσεων.

 

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

Σάββατο 14/03/20 15:30

ΤΡΟΙΖΗΝΙΑΚΟΣ – ΕΡΜΗΣ ΚΙΒΕΡΙΟΥ

ΑΡΙΣΤΕΙΩΝΑΣ ΛΥΓΟΥΡΙΟΥ – ΣΠΕΤΣΕΣ

ΑΣΤΕΡΑΣ ΔΡΕΠΑΝΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΣΙΝΑΪΚΟΣ

ΚΟΡΩΝΙΣ ΚΟΙΛΑΔΑΣ – ΦΟΙΝΙΚΑΣ

Κυριακή 15/03/20 15:30

ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΡΥΑΣ

ΑΟ ΧΩΝΙΚΑ 2015 – ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΔΙΔΥΜΩΝ

γηπ.ΠΡΟΣΥΜΝΗΣ

 

Α2 Κατηγορία

1ος Όμιλος (17η αγωνιστική)

ΘΥΕΛΛΑ ΜΑΛΑΝΔΡΕΝΙΟΥ – ΠΡΟΙΤΟΣ

γηπ.ΛΥΡΚΕΙΑΣ Κυριακή 15/03/20 12:00

ΘΥΕΛΛΑ ΛΙΜΝΩΝ – ΑΟ ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΠΟΥΛΑΚΙΔΑΣ

γηπ.ΠΡΟΣΥΜΝΗΣ Κυριακή 15/03/20 13:30

ΥΔΡΑ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΠΟΡΣΙΑ

γηπ.ΥΔΡΑΣ Κυριακή 15/03/20 13:30

ΑΧΙΛΛΕΑΣ Φ. – ΜΕΘΑΝΑ

ΔΑΚ ΚΟΥΤΣΟΠΟΔΙΟΥ Κυριακή 15/03/20 13:30

ΠΑΜΜΕΤΟΧΙΚΟΣ – ΜΥΚΗΝΑΪΚΟΣ

γηπ.ΛΥΓΟΥΡΙΟΥ Κυριακή 15/03/20 15:30

 

2ος Όμιλος

ΑΡΓΕΑΣ – Α.Ο. ΜΙΔΕΑΣ

γηπ.ΠΑΝΑΡΙΤΙΟΥ Κυριακή 15/03/20 11:00

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΔΑΛΑΜΑΝΑΡΑΣ – Α.Ε.Κ. ΑΡΓΟΥΣ

γηπ.ΚΙΒΕΡΙΟΥ Κυριακή 15/03/20 13:00

ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ – ΛΥΓΚΕΥΣ

γηπ.ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ Κυριακή 15/03/20 15:00

ΠΡΩΤΕΑΣ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΚΡΑΝΙΔΙΟΥ

γηπ.ΚΙΒΕΡΙΟΥ Κυριακή 15/03/20 15:30

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΙΡΙΩΝ – ΠΑΝΑΝΥΦΙΑΚΟΣ

γηπ.ΔΡΕΠΑΝΟΥ Κυριακή 15/03/20 18:30

 

3ος Όμιλος

ΠΡΟΣΥΜΝΗ – Ο.Φ. ΗΛΙΟΚΑΣΤΡΟΥ

γηπ.ΠΡΟΣΥΜΝΗΣ Σάββατο 14/03/20 15:30

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Α. Α. – ΔYΟΒΟΥΝΙΩΤΗΣ

ΔΑΚ ΤΙΡΥΝΘΑΣ Κυριακή 15/03/20 15:30

ΠΟΡΤΟΧΕΛΙΑΚΟΣ – ΑΡΙΣΤΕΑΣ ΠΟΡΤΟΧΕΛΙΟΥ Κυριακή 15/03/20 15:30

 

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

3ος ΟΜΙΛΟΣ (8η αγωνιστική)

ΑΠΟΛΛΩΝ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΣΧΙΝΟΧΩΡΙΟΥ

γηπ.ΠΡΟΣΥΜΝΗΣ Κυριακή 15/03/20 10:30

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΑΡΓΟΥΣ – ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΛΑΛΟΥΚΑ

γηπ.ΚΙΒΕΡΙΟΥ Κυριακή 15/03/20 10:30

ΔΟΞΑ ΑΔΑΜΙΟΥ – ΑΓΑΜΕΜΝΩΝ

γηπ.ΛΥΓΟΥΡΙΟΥ Κυριακή 15/03/20 12:00