Χάντμπολ: Τον ΑΣΕ Δούκα υποδέχεται Τετάρτη ο Διομήδης

0
128

Τον Δούκα υποδέχεται o Διομήδης σήμερα Τετάρτη, στις 5μμ., στο γήπεδο της Νέας Κίου, για την 19 αγωνιστική της Handball Premier.

Ο Διομήδης προέρχεται από την εκτός έδρας νίκη επί του Ιωνικού και θέλει να συνεχίσει με θετικά αποτελέσματα. Από βαθμολογικής πλευράς οι «Λύκοι» βρίσκονται στην 4η θέση με 23 βαθμούς και 11 νίκες και ο Δούκας είναι στην 7η θέση με 16 βαθμούς και 7 νίκες.

Ο Γρηγόρης Τζίμπουλας, δήλωσε για τον αγώνα αυτό: «Η νίκη μέσα στον Ιωνικό μας δίνει φόρα για άλλο ένα ματς μέσα στο σπίτι μας. Γνωρίζουμε τον Δούκα, ξέρουμε ότι θα παλέψει για το αποτέλεσμα. Από την πλευρά μας πρέπει να τα δώσουμε όλα 60′ βάσει σχεδίου».

Ο Luka Dacevic, μιλώντας για τον προηγούμενο αγώνα και το κακό διάστημα του δεύτερου ημιχρόνου, τόνιζε: «O αγώνας με τον Ιωνικό ερχόταν μετά από την ήττα από τον Αερωπό γι’ αυτό πήγαμε αποφασισμένοι να πάρουμε του βαθμούς της νίκης και να δείξουμε ένα καλύτερο πρόσωπο. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε ιδανικά, πολύ καλή άμυνα και καλά τρεξίματα, με αποτέλεσμα να χτίσουμε μια μεγάλη διαφορά. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως πρέπει να κάναμε το χειρότερο μας μέχρι τώρα ημίωρο, χωρίς συγκέντρωση και ενέργεια. Ευτυχώς κρατήσαμε καλά στο τέλος, αντιδράσαμε  και επιστρέψαμε με τη νίκη.

Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε πώς πρέπει να μένουμε συγκεντρωμένοι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και να δίνουμε το 100% των δυνατοτήτων μας. Είμαστε μια νεανική ομάδα με πολλές δυνατότητες αλλά στο γήπεδο κανένας δεν ενδιαφέρεται για την ηλικία σου, ο καθένας θέλει να σε κερδίσει, γιαυτό εμείς πρέπει συνέχεια να έχουμε ως οδηγό μας το μέταλλο που δείξαμε στον αγώνα με την ΑΕΚ ανεξάρτητα από ποιόν αντιμετωπίζουμε και πρέπει να μη χάνουμε ούτε δευτερόλεπτο τη συγκέντρωση μας.»

ΑΕΚ – ΔΡΑΜΑ 46-32

Εύκολη νίκη απέναντι στη Δράμα πήρε η ΑΕΚ σήμερα, ανοίγοντας την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος με σκορ 46-32.

Οι παίκτες του Δημητρούλια, έδωσαν τον δικό τους ρυθμό από το πρώτο λεπτό και παρά τις προσπάθειες των Δραμινών, από το 15′ και μετά το σκορ άνοιξε και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με 24-14.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ με σωστές λύσεις στην επίθεση και με ωραία γκολ έφτασε τη διαφορά μέχρι και τα 15 γκολ λίγο πριν τη λήξη.

Τα πεντάλεπτα: 3-5, 9-7,, 13-9, 16-9, 18-10, 24- 14 (ημίχρονο), 28-17, 31-20, 36-22, 39-25, 42-29, 46-32

AEK (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 2, Δομπρής 6, Μωραϊτης, Γεωργιάδης 2, Χόγκας, Νικολαϊδης 5, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 4, Πλάθα 4, Φλορίδο 4, Δικαιούλιας 2, Γιάκομπσεν 3, Παπαδιονυσίου 2, Άρσιτς, Γιόσμου 1, Κεδέρης 11

Δράμα (Βαλαβάνης): Μπέτζιος, Παγωνίδης 3, Γουργούμης, Χαϊτίδης, Αλμπάντης, Κουρουτζίδης 2, Τουνγκελίδης 4, Παπάζογλου, Γιαννακόπουλος 2, Καβάζης, Ντράσκιτς 10, Αντάμοβιτς 9, Φραγκούλης 1, Κουρτίδης 1

Διαιτητές: Χρηστίδη – Παπαματθαίου Δίλεπτα: 1 – 2 Πέναλτι: 2/4 – 1/3