Γ’ Εθνική: Ήττα με 3-1 στην Ζάκυνθο για τον Παναργειακό που έχασε πέναλτι στο 1-0

0
372

Δεν τα κατάφερε στην Ζάκυνθο ο Παναργειακός, που και πάλι είχε προβλήματα με απουσίες, ωστόσο προσπάθησε στο α’ ημίχρονο, ισοφάρισε σε 1-1 , ενω λίγο νωρίτερα είχε και χαμένο πέναλτι.

Με …δαιμονισμένο ρυθμό ξεκίνησε ο αγώνας, αφου οι γηπεδούχοι ήθελαν το γρήγορο γκολ και το πέτυχαν. Επειδή όμως υπήρχαν πολλοί ανοικτοί χώροι, έγιναν ακόμη πράγματα στο γήπεδο και το ημίχρονο έληξε με 2-1.

Στο 8΄ η πρώτη ευκαιρία για τη Ζάκυνθο, όταν σε σέντρα του Μπεκατώρου και κεφαλιά Ζυγκερίδη έδιωξε ο Πλατής σε κόρνερ.

Όμως, στο επόμενο λεπτό, στο 9΄, ο Ζυγκερίδης με σουτ έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Πλατή ανοίγοντας το σκορ.

Στο 15΄ ο Παναργειακός κέρδισε πέναλτι, καθώς ο Πεταλωτής ανέτρεψε τον Παιδάκη. Το πέναλτι εκτέλεσε ο ίδιος ο Παιδάκης, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ!

Λίγο αργότερα όμως έγινε το 1-1, στο 17΄, όταν απο μπαλιά του Παιδάκη ο Βασ. Φλεβάρης σκόραρε.

Στο 19΄ πάσα του Πούφλη ο Ζυγκερίδης με κοντινό σουτ έβαλε και πάλι τη Ζάκυνθο μπροστά στο σκορ με 2-1

Στο 41′ σουτ του Τελλέν η μπάλα πάνω από το δοκάρι του Πλατή.

Και στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναργειακός αγωνίσθηκε ανοικτά, με την Ζάκυνθο να έχει την πρώτη καλή ευκαιρία, στο 59΄, όταν ωραίο φάουλ του Μπεκατώρου απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Πλατής

Στο 60΄ έγινε το 3-1 , με πλασέ του Βάς Μέντες.

Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν λίγο αργότερα ζητώντας πέναλτι σε ανατροπή του Βίλα εντός περιοχής, ο διαιτητής δείχνει κίτρινη κάρτα στον παίκτη της Ζακύνθου!

Στο 74΄ είχαμε αποβολή για τον Παναργειακό , όταν ο Αθ.Κυριακόπουλος, αντίκρυσε την 2η κίτρινη κάρτα.
Απο κει και μετά είχαν διαδικαστικού χαρακτήρα παιχνίδι, καθώς η ομάδα του Άργους δεν μπορούσε να αντιδράσει πλέον.

Ωστόσο, στο 87΄ είχαμε μεγάλη ευκαιρία για τον Παναργειακό,όταν ο Παιδάκης βρέθηκε τετ α τετ από τον Κουζά, αλλα νικήθηκε από τον Ζακυνθινό τερματοφύλακα.

AΠΣ Ζάκυνθος (Καραμαλίκης): Κουζάς, Μαρίνος, Μπεκατώρος, Πεταλωτής (38′ Κολεύρης), Οβούσου, Ντάσης, Βίλα, Ζυγκερίδης, Τελλέν, Πούφλης, Μέντες (90′ Μαρίνος).

ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ (Δ.Μπατάκος): Πλατής (82′ λ.τρ. Αραμπός), Κυριακόπουλος Αν. Μπούζντρα (46′ Tζάς), Φλεβάρης Χρ., Κυριακόπουλος Σακ.- Διαμαντής, Φλεβάρης Βασ., Παιδάκης- Σοροβίγκας (69′ Τσίρος), Μπλάτσος, Καζολιάς (80′ Θεοδωρόπουλος).