Την πρόκρισή της στον τελικού του κυπέλλου Αργολίδας για τρίτη φορά στην ιστορία της πέτυχε η Κορωνίδα Κοιλάδας, μετά την νίκη της με 2-1 επί του Φοίνικα Νέας Επιδαύρου.

Έγινε ενα πολύ καλό παιγνίδι, ανάμεσα στις δύο καλύτερες ομάδες της Α1 αυτή την περίοδο,
με αρκετό κόσμο και από την Επίδαυρο.

Ισορροπημένο το παιγνίδι με την Κορωνίδα να είναι πιο απειλητική στο πρώτο ημίχρονο, τον
Φοίνικα να ξεκινάει καλύτερα στην επανάληψη. Όμως απο το 60′ και μετά τραυματίσθηκε ο
Γκιάτης (ο οποίος συνέχισε αναγκαστικά- ενω εκτός μάχης ήταν για διαφόρους λόγους οι Διδασκάλου, Τσαούσης, Γαλάνης, Μπερμπατιώτης, Ντόκο), με συνέπεια οι γηπεδούχοι να πάρουν μέτρα στο γήπεδο.

Στο 70′ η Κορωνίδα άνοιξε το σκορ, στο 87′ ισοφάρισε ο Φοίνικας και στο 91′ η Κορωνίδα
πήρε την νίκη αξιοποιώντας ένα στημένο.

Στο 13΄ διαγώνια μπαλιά του Σαμαρά στον Τριμπόνια, ο οποίος σούταρε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι άουτ.

Στο 17΄ διαγώνιο σουτ του Σαμαρά, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι άουτ.

Στο 21΄ κόρνερ του Γκιάτη, κεφαλιά του Τριμπόνια, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Αλευρά.
Στο 39’ δυνατό σουτ του Στ.Μπάζου η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι άουτ.

Στο 46΄ δυνατό σουτ του Χατζόπουλου η μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι άουτ.

Στο 48΄δυνατό σουτ του Γεωργίου η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι άουτ.

Στο 56΄κόρνερ του Σαμαρά από δεξιά, η μπάλα στο δεύτερο δοκάρι, με τον Καμπιώτη να κάνει γυριστό σουτ αλλά άουτ.

Στο 58΄ σέντρα-σουτ του Γεωργίου από αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Χατζόπουλο, ο οποίος σούταρε, για να διώξει σε κόρνερ ο Αλευράς.

Στο 66΄ ο Παπασταύρου εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, κεφαλιά από τον Στ.Μπάζο, η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 69΄ ο Μπιτζής με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και το 1-0.

Στο 80΄ φάουλ του Χατζόπουλου, η μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 87΄σέντρα στην περιοχή της Κορωνίδας, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Μέγα, ο Μανούχος έδειξε πέναλτι, στο οποίο ευστόχησε ο Χατζόπουλος και έτσι έγινε το 1-1.

Στο 91΄ ο Σαμαράς εκτέλεσε κόρνερ, ο Τριμπόνιας έπιασε κεφαλιά, ο Χατζηφόρος απέκρουσε δύσκολα και στην επαναφορά ο Σελλής με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2- 1.

Χωρίς πρόβλημα η διαιτησία του Μανούχου και των βοηθών του Λυκομήτρου, Μαυροκορδόπουλου.

Συνθέσεις:
ΚΟΡΩΝΙΔΑ ΚΟΙΛΑΔΑΣ (Θ.Τσιρόπουλος): Αλευράς- Παπασταύρου, Τζιέρης, Σελλής, Σαμαράς- Μέγας  (90΄ Ντάνιελ), Παπαϊωάννου, Τριμπόνιας- Στ.Μπάζος, Μπιτζής, Καμπιώτης (80΄Ελένης).
ΦΟΙΝΙΚΑΣ Ν.ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ (Δημ.Κρεμμύδας): Χατζηφόρος- Κωστόπουλος, Καπετανκωνσταντής, Λημνιάτης, Σερμαγιάς- Γεωργίου, Γκιάτης, Δημγκιόκα, Τριμπόνιας-Λούκας- Χατζόπουλος.