Κύπελλο Αργολίδας: Πέρασε στον τελικό ο Παναργειακός μετά το 1-0 επί του Αχιλλέα Πουλακίδας… (+BINTEO)

0
819

Ο Παναργειακός είναι η μία από τους φιναλίστ του φετινού κυπέλλου Αργολίδας, αφού πριν λίγο επικράτησε στον ημιτελικό του Αχιλλέα Πουλακίδας με 1-0.

Το ΒΙΝΤΕΟ:

Έτσι θα περιμένουμε να δούμε ποιoς άλλος θα πάει τελικό, από το ζευγάρι Κορωνίδα Κοιλάδας- Φοίνικας Νέας Επιδαύρου, που θα παίξει στην Κοιλάδα, την Τετάρτη 19 του μήνα.

Στα του σημερινού αγώνα τώρα:

Εντυπωσιακή η ατμόσφαιρα που είχαν δημιουργήσει οι οπαδοί του Αχιλλέα, της ομάδας που ιδρύθηκε πέρυσι και στοχεύει του χρόνου να είναι στην Α1.

Ο Παναργειακός με πολλές ελλείψεις και με την δυνατότητα μόλις δύο αλλαγών (μάλιστα ο Μπλάτσος πήγε στο ημίχρονο στο γήπεδο), είχε μια ελαφρά πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο δεύτερο ημίχρονο βελτιώθηκε και ειδικά όταν στο γήπεδο μπήκαν οι Β.Φλεβάρης και Μπλάτσος.

Στο πρώτο ημίχρονο τρία-τέσσερα σουτ του Παιδάκη πέρασαν έξω, ενώ σουτ του Σοροβίγκα βρήκε αρχικά σε κεφάλι αντίπαλου αμυντικού, η μπάλα συνέχισε την πορεία της στο δοκάρι και έφυγε κόρνερ.

Στο 92΄, κέρδισε φάουλ ο Παιδάκης από δεξιά, το κτύπησε ο Χρ.Φλεβάρης, ο Β.Φλεβάρης έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και την γύρισε στο σημείο όπου ο Παιδάκης μόνος με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Όσο για την γηπεδούχο Πουλακίδα, στην οποία αξίζουν συγχαρητήρια για την έως τώρα πορεία της, είχε και αυτή τις δικές της καλές στιγμές.

Στο 20′ ψiλοκρεμαστό σουτ του Σαράντη πέρασε έξω. Στο 30′ σουτ του Καραβιά από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή έγλυψε το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 38′ σε απ’ευθείας κόρνερ του Θανάση Παναγή δύο παίχτες του Αχιλλέα σε κενή εστία δεν μπόρεσα να στείλουν την μπάλα μέσα.

Στο 80’ ο Σαράντης από αριστερά σέντραρε και ο Καραβιάς παρά την προβολή που επιχείρησε δεν βρήκε τη μπάλα να την στείλει προς το τέρμα.

Στο 85′ από ατομική ενέργεια του Αθαν. Παναγή που άδειασε δύο παίχτες του Παναργειακού και έκανε παράλληλη σέντρα στην μικρή περιοχή, ο Ζέρβας δεν βρήκε την μπάλα.

Συνθέσεις:

ΑΧΙΛΛΕΑΣ (Φ.Αναγνωστόπουλος): Δ.Κουτσούμπας- Ν.Κουτσούμπας (60’ Ζέρβας), Ταμπάκης, Γύφτος, Κυμπουρόπουλος- Παπασαραντόπουλος, Π.Γκουριώτης (70’ Ν.Παναγής), Τεμέλκοφ, Καραβιάς, Σαράντης, Α.Παναγής.

ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ (Δ.Μπατάκος): Πλατής, Θεωδόροπουλος (57’ Β.Φλεβάρης), Σιώτος, Βουρνάζος, Χρ.Φλεβάρης- Μανδύλης, Διαμαντής, Παιδάκης- Σοροβίγκας (57’ Μπλάτσος), Καζολιάς, Τζας.

*Λαχειοφόρο αγορά διοργανώνει ο Παναργειακός, με την κλήρωση 2 ποδηλάτων CLERMONT, προσφορά του Sellis Bike. Η κλήρωση θα πραγματοποιηθεί στις 23/2 στο ημίχρονο του παιχνιδιού με το Ναύπλιο 17.