Α1 Αργολίδας: Επεισοδιακή νίκη της Κορωνίδας Κοιλάδας με έντονες διαμαρτυρίες από τον Ποσειδώνα Διδύμων

0
648

Επεισοδιακό παιγνίδι στα Δίδυμα , όπου η Κορωνίδα Κοιλάδας πέρασε με 2-1 και διατήρησε την διαφορά των 10 βαθμών από τον δεύτερο.

Έγινε, όπως αναμενόταν, ένα γειτονικό ντέρμπι με πάθος, με χαρακτηριστικό σημείο το ότι 7 παίκτες του Ποσειδώνα έχουν παίξει και στην Κορωνίδα πρόσφατα.

Έντονες οι διαμαρτυρίες από πλευράς γηπεδούχων για την διαιτησία του Αθανασόπουλου. Κυρίως για τρεις φάσεις πέναλτι. Η πρώτη για ένα που δεν δόθηκε σε χέρι του Σελλή στο πρώτο ημίχρονο, η δεύτερη στο ξεκίνημα της επανάληψης όταν ο Κέλλης σπρώχθηκε από πίσω ενώ έβγαινε μόνος. Και τέλος, για το νικητήριο γκολ της Κοιλάδας, που δόθηκε πέναλτι σε χέρι του Αντ. Λαζάρου στο 83′, το οποίο κτύπησε ο Μπιτζής εύστοχα.

Εξαιτίας των πολλών διαμαρτυριών των γηπεδούχων είχαμε και αρκετά λεπτά καθυστερήσεων. Η οργή των γηπεδούχων ξεχειλίζει επειδή και στον πρώτο αγώνα στην Κοιλάδα, είχαν αντίστοιχα παράπονα από την αντιμετώπιση της διαιτησίας.

Στο σκορ προηγήθηκε ο γηπεδούχος, στο 24′ όταν από κόρνερ και απόκρουση, ο Ι. Οψιμούλης κέρδισε την επαναφορά και με σουτ δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στην Αλευρά.

Το 1-1 ήρθε στο 33′ με τον Καμπιώτη που πήρε τη μπάλα από αριστερά, μπήκε προς τα μέσα και σούταρε.

Ήταν ένα ισορροπημένο παιγνίδι με την φιλοξενούμενη να έχει σουτ του Καμπιώτη λίγο έξω, δύο κεφαλιές του Μπιτζή από σέντρα του Παπασταύρου έξω. Τέλος από πλαγιοκόπηση και σουτ του Καμπιώτη η μπάλα βρήκε το δοκάρι και άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν δύο ευκαιρίες με τον Κέλλη ο οποίος δεν πρόλαβε μόλις τη μπάλα και σουτ του Αντ.Λαζάρου άουτ.
Ο Ποσειδώνας είχε σέντρα του Μπάζου και κεφαλιά του Μπιτζή απέκρουσε ο Μαμουτάι.

Να σημειωθεί ότι μετά το τέλος του αγώνα, παραιτήθηκε ο προπονητής του Ποσειδώνα Διδύμων, Βασίλης Οψιμούλης.

Συνθέσεις:
ΠΟΣΕΙΔΩΝ Δ. (Βασ.Οψιμούλης): Μαμουτάι- Κωτσαράς, Ι.Οψιμούλης, Αντ.Λαζάρου, Σχοινάς (Κοροντίνης)- Αργ.Λαζάρου, Τσίτση (Φωτεινάκης), Αργ.Οψιμούλης- Μπροδήμας, Αντωνόπουλος, Κέλλης.

ΚΟΡΩΝΙΔΑ (Αθ.Τσιρόπουλος): Αλευράς- Παπασταύρου, Σελλής, Τζιέρης, Σαμαράς- Μέγας (65′ Ελένης), Παπαϊωάννου, Τριμπόνιας- Καμπιώτης (82′ Κ.Μπάζος), Μπιτζής (88′ Λάμπρου), Στ.Μπάζος.