Α1 Αργολίδας: Δύσκολα ο Τροιζηνιακός με 1-0 τον Αργοναύτη

0
366

Με ενα γκολ στο 87′ ο Τροιζηνιακός λύγισε την αντίσταση του Αργοναύτη και πήρε το τρίποντο στην έδρα του.

Ο Αργοναύτης παρά το ότι αποδεκατιστεί τελευταία, ξεκίνησε πολύ καλά στο πρώτο 15λεπτο και είχε ευκαιρίες. Σουτ του Αϊβαλιώτη απέκρουσε ο Καραγιάννης, σουτ του Χαϊμάνη πέρασε άουτ.
Στην συνέχεια ο Τροιζηνιακός ανέβηκε και πήρε μέτρα στο γήπεδο.

Στο 15′ συνδυασμός Σταματέλου-Σούχλα-Καλυβόπουλου και σέντρα του Σταματέλου, απο το ύψος του πέναλτι ο Σαλταπίδας σούταρε άουτ.

Στο 20′ απο συνδυασμό Σούχλα-Καλυβόπουλου και γύρισμα του Σταματέλου στον Κορδαλή, αυτός σούταρε ελάχιστα έξω.

Στο 30′ απο δεξιά ο Μπατζάβαλης συνδυασθηκε με τον Κατσέλη, αυτός σέντραρε, ο Πνευματικός απέκρουσε σε κόρνερ το πλασέ του Σαλταπίδα.

Στο β’ ημίχρονο πάλι ο Αργοναύτης απείλησε πρώτος. Στο 50′ απο κόρνερ, ο Γατσάκος έπιασε την κεφαλια, ο Καραγιάννης απέκρουσε σε κόρνερ.
Επίσης, απο κόρνερ, κεφαλιά του Λιαγκρή από την μικρή περιοχή λίγο έξω.

Ακολούθησε παιγνίδι μονομαχιών κυρίως γύρω από το κέντρο, με τον Αργοναύτη να έχει μπλοκάρει την ανάπτυξη του Τροιζηνιακού.

Σε σέντρα του Μπατζάβαλη, δεν βρέθηκε συμπαίκτης του στην πορεία της μπάλας.
Συνδυασμός Λιαγκρή με Χαϊμάνη, ο δεύτερος είχε κακό τελείωμα. Ακόμη σουτ των Λιαγκριδώνη και Αϊβαλιώτη έφυγαν άουτ.

Στο 70′ συνδυασμός Καλυβόπουλου-Σαλταπίδα, τελικός αποδέκτηε ο Σούχλας, που προτίμησε να σουτάρει ο ίδιος άουτ, αντί να γυρίσει.

Στο 85′ από φάουλ του Σταματέλου και διώξιμο της άμυνας του Αργοναύτη, ο Σταματέλος κέρδισε και παλι, έδωσε στον Καλυβόπουλο, αυτός γύρισε στον επερχόμενο Δελαπόρτα, ο οποίος σε κενή εστία πέτυχε το 1-0, που έκρινε τον αγώνα.

ΤΡΟΙΖΗΝΙΑΚΟΣ (Χρ.Αγγεόπουλος): Καραγιάννης- Μπατζάβαλης, Καλύβας, Δελαπόρτας, Σταματέλλος- Μπουρίκας, Καλυβόπουλος, Κορδαλής (70′ Σταύρου)- Κατσέλη (35′ λ.τρ. Μητρωκας), Σαλταπίδας, Σούχλας (92′ Σινκ).
ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ (Π.Καπλατζής): Πνευματικός- Ασπιώτης, Γατσάκος, Μπόμπος, Δριμούρας- Λιαγκρής, Παπαϊωάννου (65′ λ.τρ. Βασιλειάδης, Κουριώτης- Λιαγκριδώνης (89′ Παναγής), Αϊβαλιώτης, Χαϊμάνης.