Σημαντικά διπλά πήραν ο Οίακας Ναυπλίου στην Αμαλιάδα κερδίζοντας τον Κόροιβο με 84-78, αλλά και το Αγρίνιο που πέρασε από την έδρα του ανεβασμένου Παγκρατίου με 71-69.

Αήττητος ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο ο Χαρίλαος Τρικούπης ο οποίος αν και χρειάστηκε παράταση επικράτησε με 88-84 του Απόλλωνα Πατρών.

Κόροιβος Αμαλιάδας-Οίαξ Ναυπλίου 78-84

Ο Οίακας είχε σε φοβερή κατάσταση τον Φάνη Κουμπούρα ο οποίος πέτυχε 27 πόντους με 10/15 σουτ και επικράτησε του Κοροίβου στην Αμαλιάδα με 78-84 φτάνοντας τις 6 νίκες.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι σε ολόκληρο το παιχνίδι και επικράτησαν δίχως να νιώσουν σοβαρή απειλή.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν με 3-2, 5-6, 8-9, 11-11, παραμένοντας πολύ κοντά στο σκορ ή και ισόπαλες, με τον Οίακα να βρίσκει πολλές λύσεις επιθετικά, στο 5′ το σκορ ήταν 11-16 ενώ στο 6’40” έγινε και 14-21 σε +7 για τους φιλοξενούμενους. Που έφτασαν και στο 19-30 στο 1’20” πριν το τέλος του διαστήματος. Το 25-32 ήταν το σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα (με τον Σαραζλίγια να πετυχαίνει δυο τρίποντα μειώνοντας).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δυο ομάδες ξεκίνησαν με τους γηπεδούχους καλύτερους μετά το πρώτο δίλεπτο και είχαν ένα σερί 10-0 μετά το 27-35 πέρασαν μπροστά με37-35 στο σκορ (14′). Με το 43-44 οι δυο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο τρίλεπτο, εκεί ο Οίακας “έτρεξε” ένα 0-8 κι έφτασε στο 43-52, το οποίο έγινε 45-56 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την ομάδα του Ναυπλίου να αυξάνει το προβάδισμα της πηγαίνοντας και σε +15 διαφοράς με 45-60 στο σκορ. Ο Κόροιβος μείωσε σε 51-61, αλλά με ο Οίακα κράτησε το προβάδισμα με 56-65. Το 63-69 ήταν το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (επιμέρους 18-13).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Κόροιβος ήταν άστοχος στις πρώτες επιθέσεις του, με τον Οίακα να διατηρεί προβάδισμα με 63-73 και ο οποίος συνέχισε με με 67-76 (4’45” πριν το τέλος). Ακολούθησαν, 72-80, 75-80 (τριπ. Χουχούμη, στα 1’18”), 75-82, και με τελικό 78-84

Διαιτητές: Μπίκας-Παπαθανασίου-Ραχιώτης (Θεοδοσόπουλος)
Δεκάλεπτα: 25-32, 45-56,63-69, 78-84
Κόροιβος Αμ. (Κεραμιδάς): Χουχούμης 6 (2), Δημητρακόπουλος 6, Σαράλιγια 10 (2), Χρυσόπουλος 13 (3), Χατζηδάκης 11, Σιγκούνας 12 (1), Αθανασούλας 20 (4), Μπεκρής, Τάταρης.
Οίαξ Ν. (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 13, Ραζής, Κουμπούρας 27 (2), Παπαντωνίου 10 (2), Τζόρτζεβιτς 14, Καλλινικίδης, Μακρής 15, Ζώρζος 3 (1), Ψημίτης 2.

Χαρίλαος Τρικούπης-Απόλλων Πάτρας 88-84
Διαιτητές: Μαγκλογιάννης-Θεοδωρόπουλος-Αργυρούδης (Πατσαντζόπουλος)
Δεκάλεπτα: 22-23,48-44, 60-62, 75-75, (πρτ.) 88-84
Χ. Τρικούπης (Καλαμπάκος): Παπαδιονυσίου 15 (1), Αντωνάκης 25 (4), Ναούμης 3, Σαχπατζίδης 17, Ράπτης 12, Τσαπατώρης, Μαργέλης, Γκάτζιος, Βασιλόπουλος 7 (1), Σκουλίδας 9 (1).
Απόλλων Π. (Κοτσίρης): Τσιακμάς 21 (5), Νιφόρας 8 (2), Κούτρας, Μπιλάλης, Κάδρας 12, Μολφέτας 11 (1), Ζούμπος 18 (1), Μπαζίνας, Τζακόπουλος 10 (2), Εζόμο 4.