Χειρότερο ξεκίνημα για το 2020 δεν μπορούσε να περιμένει κανείς στο Ναύπλιο 2017, αφου μέσα σε ενα ημίχρονο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-0, στην Θύελλα Πατρών.

Στην συνέχεια, όσο κι αν προσπάθησε, απλά μείωσε σε 3-1 και οδηγήθηκε στην ήττα και μαζί στην απώλεια της κορυφής της βαθμολογίας.

Η απουσία αμυντικού χαφ (αποχώρηση του Μεγαρίτη, τιμωρημένος ο Κίτος) φάνηκε να στοιχίζει στο Ναύπλιο, σε ενα παιγνίδι που οι γηπεδούχοι επιχειρώντας ένα νέο ξεκίνημα στον δεύτερο γύρο και στην προσπάθειά τους να μείνουν στην κατηγορία, έπαιξαν ορθολογικά και αξιοποίησαν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάσθηκαν.

Στο 5′ η πρώτη ευκαιρία για την Πατρινή ομάδα με τον Αγγελή, που σούταρε ελάχιστα άουτ μέσα από την περιοχή.

Στο 20΄ ο Ντίνος με κεφαλιά έκανε 1-0, αξιοποιώντας σέντρα του Κωνσταντινίδη.

Στο 27΄το 2-0 με κεφαλιά του νεοαποκτηθέντα Αγγελή, από εκτέλεση φάουλ του
Βλασόπουλου.

Και λίγο πριν λήξει το ημίχρονο, η …καταστροφή ολοκληρώθηκε. Στο 45΄το 3-0 με ενέργεια και σουτ του Σκεπετάρη, ύστερα από “κλέψιμο” μπάλας του ίδιου στο κέντρο.

Το Ναύπλιο προσπάθησε να επανέλθει στο ματς, προχωρώντας σε ανακατατάξεις (στόπερ ο Παναγόπουλος, αριστερό μπακ ο Π.Καπλατζής, αμυντικό χαφ ο Ζαχαράκης) και άρχισε να προσπαθεί να βρεί το γκολ.
Το πέτυχε νωρίς, αφού στο 49΄ μείωσε σε 3-1 ο Τριανταφύλλου.
Νωρίτερα, στο 47′ σουτ του Τριανταφύλλου πέρασε ελάχιστα έξω από τα δοκάρια.

Η πίεση συνεχίσθηκε, δημιουργήθηκαν ευκαιρίες αλλά δεν ήταν και εύκολο να διασπασθεί μια συμπαγής αμυντική διάταξη των φιλοξενούμενων που είχαν γυρίσει όλοι πίσω.

Στο 58΄ και στο 60′ Καλλιμάνης και Καζάκος δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Δημόπουλο.

Στο 74′ απείλησε η Θύελλα, όταν σε σέντρα του Ντίνου και κεφαλιά του νεοεισελθόντα Κουνάβη η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Στο 76΄ εξ΄ επαφής ο Καλλιμάνης δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, μετά από
σέντρα.

Και τέλος στο 81΄ άλλη μια μεγάλη ευκαιρία για το Ναύπλιο, όταν η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, από σουτ του Τριανταφύλλου έξω από την περιοχή.