Α1 Αργολίδας: Επίδειξη ισχύος απο την Κορωνίδα Κοιλάδας και 3-0 επι του Ερμή Κιβερίου

0
737

Δεν έγινε τελικά ντέρμπι στην Κοιλάδα, αφού η πρωτοπόρος Κορωνίδα επικράτησε με συνοπτικές διαδικασίες 3-0 του Ερμή Κιβερίου και έκανε ένα ακόμη μεγάλο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Η Κορωνίδα έχει 35 βαθμούς, στους 30 είναι ο Αστέρας Δρεπανιακός, ενω ο Ερμής τέθηκε οριστικά εκτός μάχης αφού είναι ήδη 10 ολόκληρους βαθμούς πιο πίσω.

Ο αγώνας έγινε υπο πολύ δύσκολες καιρικές συνθήκες (συνεχής βροχή και αέρας).

Η Κορωνίδα πέτυχε τα γκολ σε κομβικά σημεία: στο ξεκίνημα του αγώνα, στην λήξη του ημιχρόνου και στο ξεκίνημα της επανάληψης! Έτσι βοηθήθηκε εξαιρετικά και στην διαχείριση του ματς.

Στο 8′ ο Σαμαράς γύρισε το σώμα του και με εξαιρετικό σουτ στην απέναντι γωνία άνοιξε το σκορ.

Στο 28′ από κόψιμο του Μπιτζή ο Μέγας δεν πρόλαβε την μπάλα.
Στο 42′ ο Μέγας με προσποίηση έδωσε στον Μπιτζή, αυτός σούταρε, η μπάλα βρήκε και το δοκάρι και στα δίχτυα για το 2-0.

Στο 44′ από σέντρα του Μπάζου, ο Μπιτζής έπιασε το γυριστό σουτ, ο Καλαλάς απέκρουσε σε κόρνερ.

Σε αυτό το διάστημα η ομάδα του Κιβερίου είχε ενα σουτ άουτ του Κουτσοδήμου στο 25′ και μια προσπάθεια του Καπράνου που δεν ολοκληρώθηκε.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, στο 47′ ο Μπιτζής έκοψε στον Στ.Μπάζο κι αυτός με πλασέ πέτυχε το 3-0.

Στην συνέχεια ο Ερμής προσπάθησε να πιέσει, δεν είχε όμως ανάλογες ευκαιρίες, αφου η έμπειρη ομάδα της Κοιλάδας διαχειρίσθηκε σωστά το ματς. Στο 60′ ενα σουτ του Μουζακιώτη πέρασε έξω, σε σέντρα του Διαμαντή ο Κουτσοδήμος δεν πρόλαβε. Η πιο σημαντική ευκαιρία στο 82′ όταν σε σέντρα του Διαμαντή ο Βαρβουλέτος είχε σουτ στο δοκάρι.

Απο την πλευρά τους οι γηπεδούχοι είχαν ενα σουτ του Καμπιώτη που απέκρουσε ο Καλαλάς, ενα πλασέ του Παπαϊωάννου απο γύρισμα του Μπάζου με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Συνθέσεις:
ΚΟΡΩΝΙΔΑ (Αθ.Τσιρόπουλος): Αλευράς- Παπασταύρου (85′ Παύλου), Τζιέρης, Σελλής, Γιαννακόπουλος (65′ Ελένης)- Μέγας (80′ Κ.Μπάζος), Παπαϊωάννου, Σαμαράς- Στ.Μπάζος, Μπιτζής, Καμπιώτης.
ΕΡΜΗΣ (Αρ.Σαβούρδος):Καλαλάς- Διαμαντής, Καπράνος, Ζίου, Σκαρπέντζος (55′ Βαρβουλέτος)- Καζάς, Ισούφη- Γιάννος (65′ Μποζιονέλος)- Τσιώρος, Μουζακιώτης (80′ Καρκαλάτος), Κουτσοδήμος.