Α1 Αργολίδας: Προηγήθηκε νωρίς 2-0 ο Ποσειδώνας και νίκησε 2-1 τον Πανασιναϊκό

0
379

Τα δύο γκολ που πέτυχε το πρώτο μισάωρο του αγώνα, έδωσαν την νίκη στον Ποσειδώνα Διδύμων, με 2-1 απέναντι στον Πανασιναϊκό.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα, ευτύχησαν να σκοράρουν νωρίς το 1-0 και έλεγξαν τον ρυθμό ως το τέλος του ημιχρόνου.

Η Ασίνη που ήταν κακή στο πρώτο μέρος, βελτιώθηκε στην συνέχεια και έτρεξε, πρσπάθησε να πιέσει, δεν μπόρεσε όμως να δημιουργήσει σοβαρές απειλές για τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στο β’ μέρος ο Ποσειδώνας έχοντας το γνωστό πρόβλημα δυνάμεων, προσπάθησε να διαχειριστεί το προβάδισμα στο σκορ, έδωσε χώρο στον αντίπαλο και τελικά πήρε το τρίποντο.

Στο 8′ έγινε το 1-0. Ο Σχοινάς έβγαλε στην πλάτη της άμυνας για τον Κέλλη κι αυτός με πλασέ άνοιξε το σκορ.

Στο 28′ ενω ο Πανασιναϊκός είχε βγεί ψηλά,μια λάθος πάσα και ο Ποσειδώνας βγήκε στην αντεπίθεση με μπαλιά του Τσίτση για τον Σχοινα, αυτός προχώρησε αρκετά μέτρα χωρίς να τον εμποδίσει κανείς, έφθασε στην περιοχή και πλάσαρε τον Τσακάλη.

Σε αυτό το πρώτο ημίχρονο οι Σχοινάς, Α.Οψιμούλης, Μπροδήμας και Κέλλης, έφθασαν σε καλές θέσεις απέναντι στον Τσακάλη, αλλά δεν ολοκλήρωσαν σωστά καμία προσπάθεια.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Οψιμούλης και ο Κέλλης και πάλι δεν έκλεισαν σωστά προσπάθειές τους και στο 50′ έγινε το 2-1. Απο σέντρα του Ταμπακη ο Μπέλμπα έγινε κάτοχος της μπάλας και μέσα απο την περιοχή με πλασέ νίκησε τον Αποστόλου.

Απο κει και μετά δεν υπήρξε ευκαιρία άξια λόγου, παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων.

Συνθέσεις:
ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ Δ. (Βασ.Οψιμούλης):Αποστόλου-Α.Κονδύλης (70′ Δήμιζας), Μούγιος (32′ Κοροντίνης), Ι.Οψιμούλης, Μπάρδης (75′ Μπινιάρης)- Λαζάρου, Τσίτσης (87′ Σ.Κονδύλης), Α.Οψιμούλης- Μπροδήμας, Σχοινάς, Κέλλης.
ΠΑΝΑΣΙΝΑΪΚΟΣ (Ι.Ευθυμίου): Τσακάλης- Κ.Τσίρος, Ταμπάκης, Ρεβίθης, Πεβερέτος (65′ λ.τρ. Αργυρόπουλος)- Τοπάλι, Μπέλμπα, Καββεζός, Γεωργιδάκης (55′ Κουτάλης)- Ν.Τσίρος, Καζολιάς (35′ Δαγρές).