Η Κορωνίδα Κοιλάδας είναι η 6η ομάδα που προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Αργολίδας, σε αγώνα που έγινε σήμερα το μεσημέρι και που είχε επεισοδιακή κατάληξη. Η Κορωνίδα επικράτησε με 3-1 στην παράταση του Αργοναύτη, στο γήπεδο της Νέας Κίου.

Το ΒΙΝΤΕΟ:

Δυστυχώς, πάντως, τα φώτα της δημοσιότητας αναγκαστικά πέφτουν στο εξωαγωνιστικό και στα επεισόδια που προκλήθηκαν στην παράταση, που είχε ως αποτέλεσμα να αποβληθούν οι Λιαγκρής και Χαϊμάνης.

Η ένταση ξεκίνησε από ένα εγκληματικό τάκλιν του Χαϊμάνη στον Αλευρά, εκτός περιοχής και πλάγια- χωρίς προφανή λόγο- και που τιμωρήθηκε με δεύτερη κίτρινη απο τον διαιτητή Μανούχο (έστω κι αν δεν τον βρήκε, όπως υποστηρίζουν οι του Αργοναύτη).

Μερικά λεπτά αργότερα και από φάουλ στον Μπάζο, είχαμε σύρραξη όταν ο Λιαγκρής έφυγε τρέχοντας προς τον πάγκο της Κορωνίδας και επιτέθηκε στον Καμπιώτη- υποστηρίζοντας οτι τον έβρισε. Διακοπή αγώνα, αντεγκλήσεις και άλλα …ωραία που δυσφημούν το άθλημα και τελικά είχαμε την κόκκινη στον Λιαγκρή.
Πάντως, οι του Αργοναύτη υποστηρίζουν οτι έπρεπε να δεί κόκκινη και ο Σαμαράς που προκάλεσε, όπως και νωρίτερα ο Γιαννακόπουλος που είχε ήδη κίτρινη και έκανε μαρκάρισμα για κάρτα στον Λιαγκρή.

Στα αγωνιστικά τώρα, έγινε ένα δυνατό παιγνίδι, με πάθος και από τους δύο, που αποδείχθηκε πως ήθελαν το ίδιο την πρόκριση.
Οι φιλοξενούμενοι είχαν κατοχή μπάλας, αλλά δεν έβγαλαν καθαρές ευκαιρίες για γκολ, απέναντι στον Αργοναύτη που έπαιζε προσεκτικά πίσω. Στην επανάληψη η Κορωνίδα κέρδισε πολλά στημένα (φάουλ και κόρνερ), με τον Αργοναύτη πάντως να έχει κάποιες κλασικές ευκαιρίες να πετύχει πρώτος δεύτερο γκολ, αφού βρήκε χώρους στις αντεπιθέσεις.

Στο 18′ ο Σιακερλής άνοιξε δεξιά στον Χαϊμάνη, αυτός με κούρσα μπήκε στην περιοχή και έκοψε στον Αϊβαλιώτη, ο οποίος εύκολα πέτυχε το 1-0.

Στο 20′ πανομοιότυπη φάση, σέντρα του Χαϊμάνη, αυτή την φορά δεν πρόλαβε οριακά ο Αϊβαλιώτης.

Στο 36′ μακρινή μπαλιά αριστερά στον Σαμαρά, αυτός σέντραρε και στο πρώτο δοκάρι με προβολή ο Μπάζος ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 39′ απο στημένο και αποτυχημένη προσπάθεια του Μπόμπου αρχικά, η μπάλα έφθασε στον Παπαϊωάννου, ο οποίος όμως δεν ήταν έτοιμος και δεν αντέδρασε σωστά.

Στο 75′ ο Χαϊμάνης βρέθηκε απέναντι στον Αλευρά, πλάσαρε, δύσκολα απέκρουσε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Κορωνίδας.

Στο 85′ σουτ του Σίτι από μακριά, απέκρουσε ο Αλευράς, ο Χαϊμάνης προσπάθησε να σκοράρει στην επαναφορά αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω απο τα δοκάρια.

Στο 93′ συνδυασμός Μπάζου-Σαμαρά και κάθετη στον Μπιτζή, ο οποίος βγήκε τετατετ και πέτυχε το 1-2.

Στο 98′ πάλι ο Χαϊμάνης βρέθηκε σε θέση βολής, πάλι έστειλε τη μπάλα εκτός τέρματος.

Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης, στο 107′ από μακρινή μπαλιά απο την άμυνα της Κορωνίδας, ο Γατσάκος αδράνησε, ενω φάνηκε να την ελέγχει, ο Μπιτζής κέρδισε και με ψηλοκρεμαστό σουτ πέτυχε το 1-3.
Μετά ακολούθησαν τα όσα περιγράψαμε στο ξεκίνημα του άρθρου.

ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ (Π.Καπλατζής): Πνευματικός- Ασπιώτης (105′ Κουριώτης), Γατσάκος, Μπόμπος, Ευσταθίου- Λιαγκρής, Σιακερλής (65′ Σίτι), Παπαϊωάννου- Χαϊμάνης, Αϊβαλιώτης, Δριμούρας (95′ Π.Καπλατζής).
ΚΟΡΩΝΙΔΑ (Αθ.Τσιρόπουλος): Αλευράς – Παπασταύρου, Τζιέρης(110′ Παύλου), Σελλής, Γιαννακόπουλος- Μέγας (70′ Κ.Μπάζος), Παπαϊωάννου, Σαμαράς – Στ.Μπάζος (115′ Δεστές), Μπιτζής, Καμπιώτης (75′ Ελένης).