Ιστορική νίκη πέτυχε σήμερα ο Αχιλλέας Πουλακίδας, σε βάρος της ομάδας των Σπετσών, με 1-0.

Να σημειωθεί πως η ομάδα του Αχιλλέα που ιδρύθηκε πριν 2 χρόνια και αγωνίζεται στην Α2, προκρίθηκε στους 8 του θεσμού, απέναντι σε μια από τις πιο έμπειρες ομάδες της Α1.

Επίσης, για άλλη μια φορά οι φιλοι της ομάδας γέμισαν την εξεδρα.

Ο Αχιλλέας ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος, όπου και πέτυχε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση.

Η πρώτη ευκαιρία στο 10’ όταν ο Μουράτης απέκρουσε εξ επαφής προβολή του Παναγή.

Στο 30’ από φάουλ του Παναγή, ο Ταμπάκης με κεφαλιά στο 1ο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μουράτη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβηκαν οι φιλοξενούμενοι, αλλά απείλησαν μόνο στο τέλος. Στο 90’ όταν σουτ του Βασιλείου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και με την συμβολή του Κουτσούμπα και η δεύτερη στις καθυστερήσεις όταν πλασέ του Βασιλείου πέρασε λίγο έξω.

Γενικά ήταν ένα παιγνίδι χωρίς ευκαιρίες.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ (Φ.Αναγνωστόπουλος): Κουτσούμπας Δ.- Κυμπουροπουλος , Γύφτος, Ταμπάκης Τ , Κουτσούμπας Ν- Παπασαραντόπουλος Γ , Παπαδημητρίου, Σαράντης- Παναγής Αθ (85’ Παναγής Ν.), Τεμέκοφ (90’ Σιατερλής), Γκουργιώτης ( 70’ Ζέρβας).

ΣΠΕΤΣΕΣ (Δ.Μπατάκος): Μουράτης- Βελιώτης Χρ. (55’ Θυμαράς), Λαζάρου, Βιγκλιάρης, Τσούνη- Μέξης,. Βελιώτης Ν (15’ λ.τρ. Ρούσσος), Μπίτρι, Μπαλτάς (75’ Ούκα), Βασιλείου, Μλάντοφ.