Χάντμπολ: Σπουδαίο διπλό του Διομήδη και ανατροπή στο β’ ημίχρονο επί του Δούκα

0
160

Την σημαντικότερη νίκη έως τώρα στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Διομήδης Άργους με 27-26 στην έδρα του Δούκα για την 8η αγωνιστική.

Oι «Λύκοι» μετά απο ενα εξαιρετικό β’ ημίχρονο και κορυφαίους τους Μάνθο και Λίμα, πήραν δύο υπερπολύτιμους βαθμούς για την μάχη της πρώτης τετράδας που δίνει πλεονέκτημα έδρας στην Α’ φάση των πλέι οφ.

Ο Δούκας ήταν πολύ καλός στο α’ ημίχρονο με εντυπωσιακό ματς από τον Τότο (8 γκολ), αλλά στο δεύτερο εμφανίστηκαν και πάλι τα προβλήματα διάρκειας. Για την ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» ήταν μια σκληρή ήττα δεδομένου πως είναι η δεύτερη συνεχόμενη στην έδρα της μετά από αυτή που ήταν εντελώς εκτός προγράμματος απέναντι στον Άρη Νίκαιας.

Ξεκίνησε δυνατά ο Δούκας και προηγήθηκε 5-0 στο 7:15 με τέσσερα συνεχόμενα γκολ του Τότου. Ο Διομήδης πέτυχε το πρώτο του τέρμα (5-1) στο 8:56 με τον Γκολούμποβιτς (από πέναλτι).
Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα και μάλιστα με αριθμητικό μειονέκτημα, αφού έμειναν με 4 παίκτες γηπέδου (δίλεπτα σε Τότο και Πολύδωρο). Παρόλα αυτά πέτυχαν το 7-3 στο 12:20. Η ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» μπήκε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 15-11 χάρη σε τέρμα σχεδόν στην εκπνοή.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα άλλαξε με τον Διομήδη να μπαίνει στο γήπεδο με άλλη ψυχολογία και ενέργεια. Με σερί 4-0 έφτασε στην ισοφάριση (15-15) με τον Μάνθο στο 34:35 και από εκείνη την στιγμή το παιχνίδι έγινε και πάλι ντέρμπι.
Ο Δούκας ξέφυγε και πάλι με +2, 18-16 στο 37’ με τον Πολύδωρο, 20-18 με τον Τότο στο 39:37, αλλά και πάλι οι «Λύκοι» έφεραν το ματς στα ίσια με τον Κρεμαστιώτη στο 41’. Λίγο αργότερα πέρασαν και μπροστά στο σκορ (21-22) για πρώτη φορά με τον Γκολούμποβιτς στο 44:43.
Με δύο γκολ ο Δούκας πέτυχε δύο διαδοχικές ισοφαρίσεις σε 22-22 και 23-23 (47:15). Ακολούθησε σερί 3-0 των φιλοξενούμενων που έφτασαν στο 23-26 στο 53:48, παρά το γεγονός ότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο λόγω τρίτης δίλεπτης του Τσάκαλου.

Ο Δούκας με τέσσερις συνεχόμενες επεμβάσεις του Μπραουδάκη κρατήθηκε στο ματς και στην συνέχεια με σερί 3-0 ισοφάρισε 26-26 στο 57:32.

Ο Λίμα για τον Διομήδη έκανε το 26-27 στο 58’ και στα τελευταίο δύο λεπτά ο Δούκας έχασε δύο επιθέσεις και την ευκαιρία να πάρει τον βαθμό.Αρχικά με το σουτ του Κρητικού που απέκρουσε ο Ραντουλέσκου και στην τελευταία επίθεση 30 δευτερολέπτων έγινε λάθος επιλογή.

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 6-1, 7-5, 10-7, 12-9, 15-11 (ημχ.), 16-15, 20-18, 21-22, 23-24, 24-26, 26-27.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Μπούνας): Ζαλώνης, Κρητικός 3, Τόμπρος, Παγιάτης 4, Μελετάκος 2, Μπραουδάκης, Πολύδωρος 6, Καρακεχαγιάς, Ντούνης 2, Τότος 8, Γερουλάνος 1, Τζανιδάκης, Μπεκιάρης, Κολλύρης, Μπαλάσκας, Στεφανίτσης.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Χαλκίδης): Τζίμπουλας, Μαρκατάτος, Κρεμαστιώτης 2, Τσιγαρίδας 1, Ραντουλέσκου, Τσάκαλος 1, Παπαντωνόπουλος, Ντάσεβιτς, Σμυρνιώτης, Σπέντζος, Μπόσκος 8, Χαντέλης 4, Ξαγοράρης, Μάνθος 5, Λίμα 4, Γκολούμποβιτς 2.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Φωκίτης, Κόκκινη: 49:30 Τσάκαλος (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 7-6, Πέναλτι: 1/1-8/9

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ο προπονητής του Διομήδη, Γιώργος Χαλκίδης,δήλωσε:
“Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες. Έγινε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, με πολύ σασπένς μέχρι το τέλος. Σε λεπτομέρειες κρίθηκε ο αγώνας στο τέλος. Σε κάποιες φάσεις σταθήκαμε ίσως πιο ψύχραιμοι και πιο τυχεροί. Χαίρομαι πολύ γι’ αυτήν την νίκη. Εύχομαι καλή συνέχεια στον Δούκα.
Είμαι χαρούμενος γιατί τα νέα παιδιά μπαίνουν σιγά σιγά και δείχνουν καλό πρόσωπο. Θέλω να παίξουμε καλό χάντμπολ και γρήγορο.”

Ο προπονητής του Δούκα, Κ.Μπούνας, είπε:«Κάναμε ένα πολύ καλό ξεκίνημα πιστεύω και ήμασταν κυρίαρχοι του παιχνιδιού στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος σίγουρα τα πράγματα δεν πήγαν τόσο καλά και ταυτόχρονα βελτιώθηκε και ο Διομήδης. Από τη στιγμή που πήγαινε γκολ γκολ το παιχνίδι υπήρχε και η πιθανότητα της ήττας.
Ο νέος προπονητής έχει δώσει σίγουρα αυτοπεποίθηση και μία ενέργεια διαφορετική στην ομάδα του Διομήδη.”