Χάντμπολ: Με τον ΑΣΕ Δούκα στην Αθήνα την Κυριακή ο Διομήδης

0
137

 

Στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α1 Ανδρών χάντμπολ, ο Διομήδης πηγαίνει στο Δαϊς για να αντιμετωπίσει το μεσημέρι της Κυριακής τον ΑΣΕ Δούκα.

 

Η αποστολή των παικτών του Διομήδη είναι δύσκολη, καθώς η αντίπαλη ομάδα είναι απο τις καλές ομάδες της κατηγορίας, ωστόσο σε 3 εντός έχει μόλις 1 ισοπαλία και 3 ήττες και αυτό το στατιστικό αφήνει περιθώρια στην ομάδα του Άργους.

Το βαθμολογικό κίνητρο είναι μεγάλο και για τις δύο ομάδες οι οποίες στοχεύουν να τερματίσουν όσο πιο ψηλά γίνεται στον βαθμολογικό πίνακα στην κανονική διάρκεια της σεζόν. Ο Δούκας μετά τις δύο συνεχόμενες ήττες έχει υποχωρήσει στην 5η θέση (7 βαθμούς) και ισοβαθμεί με Φαίακα Κέρκυρας και Δράμα ενώ ο Διομήδης Άργους έχοντας έναν βαθμό λιγότερο (6) βρίσκεται στην 8η θέση.

Να σημειωθεί πως η 8η αγωνιστική θα γίνει σε τέσσερις δόσεις…

Το πρόγραμμα:
Handball Premier (8η αγωνιστική)

Σάββατο 23 Νοεμβρίου 2019

ΔΑΚ Βικέλας 14:00, Φίλιππος Βέροιας- Άρης Νίκαιας Olympic Diagnostic
(Πατιός- Τσιάνας, Ζέρβας)

Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2019
Δαϊς 13:00, ΑΣΕ Δούκα- Διομήδης Άργους –ΕΡΤSPORTS-
(Tσάκωνας- Φωκίτης, Νικολάου)
Σπίτι του Χάντμπολ 15:00, ΑΕΣΧ Πυλαίας- ΠΑΟΚ
(Συρεπίσιος- Μερτινιάν, Μιχαηλίδης)

Τετάρτη 27 Νοεμβρίου 2019
Κραχτίδης 16:30, Δράμα Bianco Monte- ΑΕΚ
(Τζαφερόπουλος- Ουζούνης, Χατζηγεωργίου)
ΔΑΚ Έδεσσας 18:00, Aερωπός- Ιωνικός ΝΦ
(Νάσκος- Χαρίτσος, Παρτεμιάν)

Πέμπτη 28 Νοεμβρίου 2019
Ρέντη 20:00, Ολυμπιακός/ Όμιλος Ξυνή- Φαίακας Κέρκυρας
(Χαραλαμπίδης- Ζήσης, Μίγκας)

Βαθμολογία
1.Α.Ε.Κ.                                  14…228-150  / 7-0-0
2.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                       14…207-134  / 7-0-0
3.Π.Α.Ο.Κ.                                9…181-173  / 4-1-2
4.ΑΕΡΩΠΟΣ ManDynamic           8…167-169  / 4-0-3
5.Α.Σ.Ε ΔΟΥΚΑ                          7…184-182  / 3-1-3
6.ΦΑΙΑKΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ                7…185-185  / 3-1-3
7.ΔΡΑΜΑ BIANCO MONTE           7…195-202  / 3-1-3
8.ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ                6…174-180   / 3-0-4
9.Α.Ε.Σ.Χ. ΠΥΛΑΙΑΣ                   6…160-172  / 3-0-4
10.ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ   4…134-178  / 2-0-5
11.ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ                      2…168-203  / 1-0-6
12.ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ              0…173-228  / 0-0-7

Β’ Ανδρών (2η αγωνιστική)

Σάββατο 23 Νοεμβρίου 2019
Σερρών 15:00, Πανσερραϊκός- ΓΕ Δράμας (Κυριακού- Μπαλάκος)
Κερατσινίου 18:00, Ολυμπιακός- ΑΟ Πολιτείας (Χαραλαμπίδης- Ζήσης)
Προσοτσάνης 18:00, ΑΟ Προσοτσάνης- Ασπίδα Ξάνθης (Ουζούνης- Παρασκευούδης)
Σπίτι του Χάντμπολ 19:30, Άρης Θ.- Πόντιοι Κιλκίς (Βαγγελτζίκης- Τορνικίδης)

Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2019
Μετς 14:30 Πήγασος Κυψέλης- Δόξα Βύρωνα (Χαραλαμπίδης- Μπράμου)
Αιγίου 15:30, Σεριφάτο Αιγίου- Έσπερος (Φωτακίδης- Ψύλλος)
ΔΑΚ Ναυπλίου 17:30, Πολυνίκης- Λεωνίδας (Παπαματθαίου- Χρηστίδη)
Λαμίας 18:00, Ιωνικός ΝΜ- ΓΣ Παπασιδέρης (Λεφάκης- Καρυδάκης)
Σταυρούπολης 21:00, Απόλλων- Μακεδών (Θεοδοσίου- Παπούλιας)