Ουσιαστικά έκανε το …καθήκον της η Ερμιονίδα, φεύγοντας με νίκη απο τον Πύργο, με 3-2 επι του πιο αδύναμου Πανηλειακού.

Όμως, η ομάδα της Ερμιονίδας βρέθηκε σε δύσκολη θέση, καθώς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 1-0 και 2-1, αλλά μετά το 1-2 στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, το ματς κλείδωσε.

Το σκορ άνοιξε στο 20′ για τους γηπεδούχους ο Μπαβέλης με μακρινό φάουλ σχεδόν από τη γραμμή της σέντρας και με τον αέρα η μπάλα πήγε στα δίχτυα του Γαβαλά.

Στο 32′ ο Ποζατζίδης ισοφάρισε σε 1-1 με γυριστό σουτ, αξιοποιώντας μπαλιά του Εσκουδέρο.

Στο 36′ εκ νέου προβάδισμα για τον Πανηλειακό, όταν απο αδράνεια της άμυνας των φιλοξενούμενων, ο Λίλα με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Μπάλλα, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 40′ έγινε το 2-2 με τον Εσκουδέρο σε σουτ από διαγώνια θέση μέσα στην περιοχή, απο προσπάθεια του Φερνάντεζ απο δεξιά.

Στις αρχές της επανάληψης, στο 51′, απο συνδυασμό που ξεκίνησε απο το κέντρου των Μπαρμπέρος, Εσκουδέρο, ο προωθημένος Κατσιαμπάς πέτχε το 2-3 με πλασέ.

Στο 55′ ο Πανηλειακός ζήτησε πέναλτι για ανατροπή του Πρέντι, αλλά ο διαιτητής Λιάρος δεν θεώρησε οτι υπήρξε παράβαση.

Στη συνέχεια ο Κοτσαρίδης είχε δυο συνεχόμενα σουτ που απ΄λεκρουσε ο Καρακίτσος και το τρίτο του σουτ έφυγε έξω.

Επίσης απείλησαν με ένα ακόμ,η γκολ οι Τριμπόνιας, Ποζατζίδης και Κατσιαμήτας στο τέλος, που σούταρε απο πολύ πλάγια άουτ.

Πανηλειακός (K. Λούσκος): Καρακίτσος, Νικολόπουλος, Μπάλλας (56′ Κωστόπουλος), Δ. Τσίγκρηλας, Μπαβέλης, Λίλα, Λούσκος (83′ Λιαρόπουλος), Σταματελάτος (61′ Τσαμπουρής), Π. Τσίγκρηλας, Πρέντι (75′ Αρβανίτης), Παπαπέτρου

Ερμιονίδα (Δ. Νόλης): Γαβαλάς- Παναγόπουλος, Παπαεμμανουηλίδης, Βιρβίλης, Κατσιαμπάς- Καρούτης, Μπαρμπέρος, Εσκουδέρο (80’ Μερκούρης)- Τριμπόνιας (81’ Κατσιαμήτας), Ποζατζίδης (92’ Μπουσάι), Φερνάντεζ (60’ Κοτσαρίδης).