Μετά τις δύο συνεχόμενες ήττες απο ομάδες της Λακωνίας, σήμερα το Ναύπλιο
2017 επέστρεψε στις νίκες, αφού το γκολ του Κοτσοβού στο 30′ αποδείχθηκε
αρκετό για τους γηπεδούχους, σε βάρος της Ζακύνθου.

Πολύ καλός καιρός με ζέστη, αλλά λιγοστός ο κόσμος στο ΔΑΚ Ναυπλίου, όπου  είχαμε περισσότερο παιχνίδι κέντρου χωρίς κάτι το ενδιαφέρον στο ξεκίνημα  για τις δύο ομάδες, με πρωτοβουλία των κινήσεων για το Ναύπλιο.

Η Ζάκυνθος προσπάθησε, πίεσε στα τελευταία 20 λεπτά, δεν είχε όμως ούτε  μια σημαντική στιγμή, πέρα απο ένα-δυο σουτ.
Από την άλλη πλευρά, το Ναύπλιο έριξε το βάρος στο να μην κινδυνεύσει το  προβάδισμα, είχε όμως τις ευκαιρίες να διπλασιάσει τα τέρματά του, αλλά οι  παίκτες του είχαν λάθος την τελική επιλογή. Έτσι έμεινε ως το τέλος το 1- 0.

Στο 26΄το πρώτο κόρνερ για την γηπεδούχο, που πέρασε ανεκμετάλευτο.
Στο 27΄ η μεγάλη ευκαιρία για το Ναύπλιο να ανοίξει το σκορ, όταν μετά από  κόρνερ του Χ.Καπλατζή, ο Καζάκος εντελώς μόνος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ!

Λίγο αργότερα όμως, στο 30΄ έγινε το 1-0.Ο Κοτσοβός με κοντινό σουτ  ανοίγει το σκορ για την ομάδα του Ναυπλίου, αξιοποιώντας σέντρα απο δεξιά,  μέσα σε πανηγυρισμούς από τους 300 φίλους της ομάδας.

Το Ναύπλιο συνέχισε να πιέζει για δεύτερο γκολ, απέναντι στην ομάδα της  Ζακύνθου που το μόνο που έχει να επιδείξει στο πρώτο μέρος είναι ένα σουτ  του Κούντικ που πέρασε αρκετά έξω από το δοκάρι.

Και στο 45΄καλό σουτ του Κοτσοβού, ο Κουτογλίδης απέκρουσε.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Ναύπλιο έδειξε πως έχει προτεραιότητα την διατήρηση του σκορ και προσπαθούσε να βγεί στις αντεπιθέσεις, αλλά δεν ολοκλήρωνε τις προσπάθειες σωστά.

Στο 59΄ επικίνδυνο φάουλ με τον Π.Καπλατζή, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Κουτογλίδη.
Στο 62′ κεφαλιά του Καζάκου έξω.
Στο 68′ ο Κοτσοβός σε καλή θέση δεν τελείωσε σωστά
Επίσης ο Σιαλμάς έφυγε στην αντεπίθεση αλλά έχασε το κοντρόλ και τελικά σούταρε άψυχα.

Μετά το 70′ προσπάθησε η Ζάκυνθος να πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο αλλά δεν είχε τρόπο να απειλήσει άμεσα στον Σκαφίδα, παρά το ότι πέρασαν πιο ψηλά ο Κούνια και ο Οβούσου.