Στην δεύτερή του έξοδο στην Λακωνία, το Ναύπλιο ηττήθηκε κι αυτή τη φορά με 1-0 και έτσι έμεινε πίσω στην βαθμολογία.

Η ομάδα της Σπάρτης, που θεωρείται η πληρέστερη του ομίλου και φαβορί για το πρωτάθλημα, πήρε τους 3 βαθμούς, με το γκολ του Μικελάτου στο 34′ (ο οποίος αποχώρησε στο ημίχρονο λόγω τραυματισμού).

Το Ναύπλιο σε αυτά τα δύο συνεχόμενα ντέρμπι έδειξε οτι χρειάζεται πολλή δουλειά ακόμη και φυσικά επιβάλλεται να επιστρέψει στις επιτυχίες την επόμενη αγωνιστική.

Δύσκολο παιγνίδι, κλειστό, χωρίς πολλές ευκαιρίες, πιο επικίνδυνη η Σπάρτη.
Στο 13′ ο Μικελάτος έπιασε την κεφαλιά, απέκρουσε ο Σκαφίδας.

Στο 16′ ο Σιαλμάς μπήκε στη περιοχή από αριστερά, αλλά σούταρε ψηλά αουτ.

Στο 19′ ο Κοτσοβός μπήκε από αριστερά, έκανε παράλληλη μπαλιά προς την εστία, έδιωξε αμυντικός σε κόρνερ.
Στο 30′ οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Γεμιστό, που μόνος του αριστερά στην περιοχή, δεν βρήκε στόχο.

Το 1-0 στο 34′, όταν απο κάθετη του Κάρδαρη, ο Μικελάτος μπήκε απο δεξιά στη περιοχή και με διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σκαφίδα που επιχειρούσε έξοδο για να του κλείσει το δρόμο.

Παρά τις προσπάθειες που κατέβαλε στο δεύτερο ημίχρονο το Ναύπλιο, δεν μπόρεσε να δημιουργήσει τελικές προσπάθειες.

Στο 70′ ακυρώθηκε γκολ του Ναυπλίου ως οφσάιντ, μετά από απόδειξη του βοηθού Κακαφώνη.

Στο 75′ οι της Σπάρτης διαμαρτυρήθηκαν για περίπτωση πέναλτι υποστηρίζοντας πως σε προσπάθεια του Σικαλόπουλου, η μπάλα να
βρίσκει σε χέρι αμυντικού.

Η Σπάρτη λίγο έλειψε να καθαρίσει το ματς, όταν στο 78′ ο Σωτηρόπουλος σημάδεψε το δοκάρι με σουτ από την δεξιά γωνία της περιοχής

ΣΠΑΡΤΗ (Μ.Τσίρκοβιτς):Τσιζνιέφσκι- Κακάμης, Βασιλείου, Παναγιωτίδης,