Μεγάλο ντέρμπι πραγματοποιήθηκε ανάμεσα σε Δούκα και ΠΑΟΚ στο Δαΐς, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 27-27, στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής της Handball Premier.Οσο για τον Διομήδη, ξεκίνησε δυνατά και από το πρώτο ημίχρονο εξασφάλισε την νίκη σε βάρος του Άρη Νικαίας.

Tετάρτη 16 Οκτωβρίου 2019
18:00, Αερωπός Έδεσσας- ΑΕΚ (Πατιός- Τσιάνας)
Φίλιππος Βέροιας- Ολυμπιακός (Λινάρδος- Νικολαϊδης)

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ- ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 24-19

Με πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, όπου κατάφερε να κάνει νταμπλ σκορ (18-9) ο Διομήδης Άργους επικράτησε τελικά 24-19 του Άρη Νίκαιας Olympic Diagnostic.

Ο Διομήδης συνάντησε δυσκολίες στο β’ μέρος από την αγωνιστικότητα του Αρη, αλλά και από την αστοχία των παικτών του, που είχαν 7 προσπάθειες στα δοκάρια της αντίπαλης εστίας.
Στο ημίχρονο, ο Διομήδης προηγήθηκε με 18-9 και στο 32΄ το σκορ ήταν 20-9, με διαφορά 11 τερμάτων, ωστόσο, ο Αρης με σερί 8-0, μείωσε σε 3 γκολ την απόσταση του από τους γηπεδούχους και στο 57΄ ήταν κοντά στο σκορ (22-19 ), δίχως εντέλει να καταφέρει τίποτα, καθώς, ακολούθησε η αντίδραση με 2 γκολ από τον Μάνθο και τον Λίμα.

Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο ήταν καλύτεροι και μάζεψαν την διαφορά (ακόμα και στο -3 με 21-18), αλλά δεν απείλησαν τους γηπεδούχους που διατήρησαν το προβάδισμα στο σκορ, έχοντας παρακαταθήκη το +9 του πρώτου μέρους.
Λίμα (5 γκολ) και Χαντέλης (4 γκολ) οδήγησαν τους «Λύκους» στην επίθεση.
Απευθείας κόκκινη σε 2 παίκτες του Αρη, τον Μελετάκο και τον Χαραλάμπους, για αντικανονικό παιχνίδι.

Tα πεντάλεπτα: 3-2, 7-3, 9-3, 12-4, 16-5, 18-9 (ημχ.), 20-11, 20-13, 20-16, 21-18,
22-18, 24-19
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρουλας): Τζίμπουλας 2, Μαρκατάτος 1, Κρεμαστιώτης 2, Ραντουλέσκου,
Τσάκαλος 2, Παπαντωνόπουλος, Ντάσεβιτς, Λαμπρόπουλος, Σπέντζος, Μπόσκος 2, Χαντέλης
4, Ξαγοράρης, Μάνθος 2, Λίμα 5, Γκολούμποβιτς 2, Δάσκαλος 2.
ΑΡΗΣ (Μελετάκος): Λαδάκης 2, Ταουσάνης 5, Αθανασίου 2, Βλάχος 2, Μελετάκος,
Γρηγοράκης, Μουλιάτος 1, Παπαδημητρίου, Ασβεστάς 1, Παπαδόπουλος 1, Ταβλαρίδης,
Μιμίκος, Χουρσουντιάν 1, Γιαννόπουλος 1, Χαραλάμπους 3, Γραμματικόπουλος.
Διαιτητές: Παπαματθαίου- Χρηστίδη.
Κόκκινες: 11:01 Μελετάκος, 50:14 Χαραλάμπους (για επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκαν δελτία). Δίλεπτα: 5-4 Πέναλτι:1/2-1/3.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Στο «ψυχωμένο» ξεκίνημα της ομάδας του στάθηκε στις δηλώσεις του ο αρχηγός του Διομήδη Άργους Λευτέρης Κρεμαστιώτης μετά το παιχνίδι με τον Άρη Νίκαιας. Τόνισε επίσης ότι η διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο μειώθηκε λόγω της έλλειψης εμπειρίας της ομάδας του.
Αναλυτικά όσα ανέφερε στο e-handball.gr: «Μπήκαμε στο ματς ψυχωμένοι από το πρώτο λεπτό και αυτό ουσιαστικά έφερε τη μεγάλη διαφορά στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος χαλαρώσαμε, η διαφορά μειώθηκε και αυτό οφείλεται στο ότι είμαστε μια νεανική ομάδα και δεν έχουμε ακόμα την εμπειρία. Είναι σημαντικοί βαθμοί και θα δουλέψουμε στην διακοπή για να διορθώσουμε τα λάθη μας και να εμφανιστούμε ανανεωμένοι».

Ο Πορτογάλος εξτρέμ του Διομήδη, Αντρέ Λίμα, μιλώντας στο greekhandball.com έδωσε την άποψη του, όχι μόνο για την νίκη σε βάρος του Αρη Νικαίας, αλλά και για την προοπτική της ομάδας του : “Ξεκινήσαμε πολύ καλά, παίζοντας όπως έπρεπε στα πρώτα 15 λεπτά, παίρνοντας αριθμητικό πλεονέκτημα στις επιθέσεις μας. Και στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου, κάναμε ότι και στην προπόνηση, με συνέπεια να πάμε στην ανάπαυλα με προβάδισμα 9 γκολ. Το δεύτερο μέρος δεν πήγε όπως θέλαμε. Επαναπαυθήκαμε πάρα πολύ, κάναμε πολλά λάθη και χάσαμε μία σειρά από σουτ, από τα 6 μέτρα. Αν και είχαμε προβάδισμα 9 τερμάτων, το ματς δεν ήταν εύκολο. Χρειάσθηκε να φανούμε προσεκτικοί, όταν η διαφορά πήγε στα 3 γκολ.
Ηταν ένα κακό παιχνίδι από την πλευρά μας, αλλά, στο τέλος πήραμε την νίκη και τους 2 πόντους που χρειαζόμασταν. Τώρα, στη διακοπή του πρωταθλήματος, θα δουλέψουμε στα λάθη μας και θα επιστρέψουμε εντελώς διαφορετικοί στα παιχνίδια, προετοιμασμένοι ώστε να μην χάσουμε άλλους πόντους, δείχνοντας τι μπορούμε να κάνουμε. Άλλωστε, η δική μας ομάδα είναι πολύ νεανική και γεμάτη από ταλέντο και αυτό το ταλέντο θα φανεί σύντομα”.

Στο κακό πρώτο ημίχρονο και στα πολλά λάθη που έκανε η ομάδα του στάθηκε στις δηλώσεις του ο τερματοφύλακας του Άρη Νίκαιας Αργύρης Παπαδόπουλος μετά το παιχνίδι με τον Διομήδη Άργους. Επίσης, τόνισε ότι η ομάδα του παρά τη μεγάλη διαφορά πάλεψε.
Αναλυτικά όσα ανέφερε στο e-handball.gr: «Πληρώσαμε ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο γεμάτο με λάθη και έλλειψη συγκέντρωσης. Κρατάμε ότι η ομάδα παρά τη μεγάλη διαφορά την οποια βρέθηκε να κυνηγάει απο νωρίς δεν κατέθεσε τα όπλα και πάλεψε στην πορεία την κάθε φάση ξεχωριστά. Συγχαρητήρια στο Διομήδη. Εμείς μετά το μπρεικ του πρωταθλήματος θα εμφανίσουμε διαφορετικό πρόσωπο και θα διεκδικήσουμε τους πρώτους μας βαθμούς».

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ – ΠΑΟΚ 27-27
Τα πενταλεπτα: 3-2, 4-4, 5-6, 10-8, 14-10, 16-13 (ημχ.), 19-14, 21-15, 23-18, 24-21,
25-23, 27-27.
ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Μπούνας): Ζαλώνης 1, Τόμπρος 1, Παγιάτης 4, Μάνος, Μελετάκος,
Μπραουδάκης, Πολύδωρος 2, Αποστολόπουλος, Καρακεχαγιάς, Ντούνης 6, Τότος 3,
Γερουλάνος 3, Τζανιδάκης 7, Μπεκιάρης, Κολλύρης, Μπαλάσκας.
ΠΑΟΚ (Παπαβασίλης): Κεσίδης 3, Κωστακίδης 4, Παλάσκας 4, Μπαλτατζης, Παπαβασίλης 3,
Κοκώνης 1, Αποστόλου, Γιαννακίδης, Πετρίδης 4, Τσαναξίδης, Κωστακίδης, Λοϊζος,
Μαστορογιάννης, Κυπραίος 5, Κριούτσκοφ , Τσέγιοβιτς 3.
Δίλεπτα: 7-4, Πέναλτι: 2/2, 3/5.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ- ΦΑΙΑΚΑΣ 24-21
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-3, 7-4, 8-5, 9-7, 13-9 (ημχ.), 14-10, 16-11, 20-14, 21-17, 22
-19, 24-21
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ (Παπακώστας): Τσακνής, Βαρής 2, Αϊβαλιώτης 5, Αργυράκης, Μπούτος Π,
Αποστολίδης 3, Ζαχάρης 1, Κρητικός, Αντωνόπουλος 4, Συγγάρης, Μπούτος Ε.,
Μαντζόπουλος, Λιόλιος 6, Μαυροφρύδης, Τσάτσας 3, Μπουλούμπασης
ΦΑΙΑΚΑΣ (Ριγανάς): Κατσακιώρης, Τζούκας, Δούγιας 2, Βλαχόπουλος, Δέσπος 1, Κουλούρης
1, Μάτοβιτς 3, Κόντης 2, Τσαμουρίδης 3, Χερουβείμ 4, Δέλλης, Πίτος, Χάλαρης 4,
Γιαννακόπουλος, Κορακιανίτης 1, Καραγκιοζίδης
Δίλεπτα: 8-9, Πέναλτι: 5/8- 3/3

ΔΡΑΜΑ – ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ 39-26
Τα πεντάλεπτα: 5-2, 6-3, 8-6, 9-7, 11-9, 13-12 (ημχ.) 16-5, 19-17, 20-20, 24-24, 27
-25, 30-26
ΔΡΑΜΑ (Σάκης Βαλαβάνης): Γουργούμης 2, Χαϊτίδης 5, Γουργούμης, Παπάζογλου, Σίνα,
Καφαντάρης, Τουνγκελίδης 5, Παγωνίδης, Ντράκσιτς 7, Αντάμοβιτς 5, Κοβογλανίδης 2,
Τσιτσίγκος 2, Κοτζαμαρίκογλου, Κουρουτζίδης 1, Θωμίδης 1, Φραγκουλής.
ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Παναγιώτης Γούσιος): Ραντούλοβιτς, Ορφανουδάκης, Καραπαναγιωτίδης,
Κουκμίσης Ν. 9, Κουκμίσης Κ., Ανθομελίδης 1, Ζαφείρης 1, Τριανταφυλλίδης 1, Μέτσης
1, Ανανιάδης 1, Αντωνιάδης 1, Καβουσανάκης 1, Παπαγεωργίου 4, Ψωμανθιανός, Μπάτζιος,
Καλόμοιρος 6.
Διαιτητές: Πατιός-Τσιάνας, Δίλεπτα: 6-6, Πέναλτι: 2/2-8/9
Οι διαιτητές σημείωσαν στο φύλλο αγώνα: «Στο 53ο λεπτό του αγώνα ο παρατηρητής κ.
Χατζηγεωργίου Δημήτριος διέκοψε την αναμέτρηση και ζήτησε από την Αστυνομία την
απομάκρυνση θεατών που ενοχλούσαν διαμαρτυρόμενοι στον παρατηρητή πίσω από την
γραμματεία. Μετά την παρέμβαση της Αστυνομίας ξεκίνησε μετά από δύο λεπτά».

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- ΠΟΛΙΤΕΧΝΙΚΑ ΤΙΜΙΣΟΑΡΑ 29-26

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 4-5, 6-7, 7-10, 9-12, 13-15 (ημχ.), 14-16, 17-16, 19-18, 23-20,
26-22, 29-26
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Σπίκιτς, Μπογκούνοβιτς, Τζηράς 9, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 4,
Μούγιτς 1, Μάλλιος 7, Κανδύλας, Σανίκης 1, Μπάγιος, Τινκίρ 1, Τσιλιμπάρης,
Αραπακόπουλος 1, Μιχαηλίδης, Τσίλης 2, Καρβάτσκι 3
ΤΙΜΙΣΟΑΡΑ (Μιλόσεβιτς): Μιλόσεβιτς 2, Τριφ, Νεάμτου, Βάρο 1, Πρίμπανιτς 3,
Σαντόβεατς 7, Μπαμπασαφάρι, Μαριάνοβιτς 6, Σομλέα, Ιριμέσκου, Τσίμπαν 3, Φενίτσι 3,
Ρούσου, Μπαικάν 1, Ναστάζιε.
Διαιτητές: Μπάσκοβιτς- Παλάσκοβιτς (Σλοβενία), Παρατηρητής: Κοέν (Ισραήλ)
Δίλεπτα: 6-4, Πέναλτι: 3/6-4/6

*Είκοσι είναι οι πιθανοί αντίπαλοι του Ολυμπιακού για τον 3ο προκριματικό γύρο του EHF Cup, που οδηγεί στους ομίλους της διοργάνωσης. Η κλήρωση θα γίνει στα γραφεία της EHF, στη Βιέννη (Αυστρία), την Τρίτη (15/10). Ακολουθούν οι ομάδες, που έχουν ήδη εξασφαλίσει… εισιτήρια για την επόμενη φάση:
Νέξε (Κροατία), Τάλεντ Πλζεν (Τσεχία), Μπιερίνγκμπρο Σίλκεμποργκ (Δανία), Χόλστεμπρο (Δανία), Λογκρόνο Λα Ριόχια (Ισπανία), Λίμπερμπανκ Κουένκα (Ισπανία), Σαμπερί Σαβόι Μοντ Μπλανκ (Γαλλία), Ναντ (Γαλλία), Νιμές Γκαρντ (Γαλλία), Φούχσε Μπερλίν (Γερμανία), Μέλσουνγκεν (Γερμανία), Ρέιν Νέκαρ Λόουεν (Γερμανία), Μάγκντεμπουργκ (Γερμανία), Μπαλατονφούρεντι (Ουγγαρία), Γκρούντφος Ταταμπάνγια (Ουγγαρία), Μέταλουργκ (Β. Μακεδονία), Γκουάρντια Οπόλε (Πολωνία), Μπενφίκα (Πορτογαλία).
Σήμερα (13/10) διεξάγονται δύο παιχνίδια και οι ομάδες, που θα προκριθούν, θα συμπεριληφθούν επίσης στην κλήρωση: Μινσκ (Λευκορωσία)-Ρίκο Ριμπνίκα (Σλοβενία), Ζαπορόσγιε (Ουκρανία)-Μπούτελ Σκόπιε (Β. Μακεδονία).

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ- ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΣ ΠΑΦΟΥ 37-18

ΑΕΡΩΠΟΣ (Πηλαλίδης): Αποστολίδης 4, Αθανασίου, Μπάρμπας, Δημάκης 1, Γάτσης 2, Ντε