Ολοκληρώνεται σήμερα το απόγευμα η 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος χάντμπολ ανδρών, με τον αγώνα Πυλαία-Δούκας.

Η ομάδα του Διομήδη υποχρεώθηκε σε ήττα απο τον Φαίακα στην Κέρκυρα.

ΦΑΙΑΚΑΣ-ΔΙΟΜΗΔΗΣ

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο Κλειστό Γυμναστήριο Κέρκυρας, ο Φαίακας επιβλήθηκε του Διομήδη Άργους με  28-26 (ημίχρονο 14-13) .

Στο πρώτο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν καταιγιστικός, με τις ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και χωρίς κάποια από τις δύο να μπορεί να πάρει ασφαλές προβάδισμα. Ο Φαίακας πήρε πολύ μεγάλη ώθηση από την έδρα του και παρά το γεγονός ότι τρία λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους βρισκόταν πίσω με 12-13, αλλά μπήκε στα αποδυτήρια προηγούμενος.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο που άρχισε και το πρώτο. Πολύ γρήγορος ρυθμός με τις δύο ομάδες να σκοράρουν ακατάπαυστα. Εκπληκτική εμφάνιση από τον Χερουβείμ ο οποίος ήταν ασταμάτητος. Πέτυχε 9 τέρματα,τα 7 εκ των οποίων μετά την ανάπαυλα. Γκολούμποβιτς και Χαντέλης με 8 και 6 γκολ αντίστοιχα  διακρίθηκαν από τον Διομήδη Άργους.
Το σκορ έφτασε ισόπαλο 6 φορές μέχρι το ημίχρονο και 9 μέχρι το τέλος του αγώνα, με τις δύο ομάδες να κοντραρίζονται για την νίκη. Λύσεις έδωσε ο τερματοφύλακας του Φαίακα Κουλούρης, με 4 καλές αποκρούσεις σε κρίσιμα σημεία του αγώνα και εξασφάλισε τη διαφορά για την ομάδα του.

Πεντάλεπτα: 4-3, 6-5, 6-8, 9-11, 12-12, 14-13 (ημχ.), 15-15, 18-18, 22-20, 24-22, 26-23, 28-26
Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας
Φαίακας (Ριγανάς): Κατσακιώρης, Τζούκας 1, Δούγιας 2, Δέσπος 3, Κουλούρης, Μάτοβιτς 5, Κόντης 1, Γαλίτης, Τσαμουρίδης 3, Χερουβείμ 9, Δελλής, Πίτος 1, Βλαχόπουλος, Χάλαρης 3, Γιαννακόπουλος, Κορακιανίτης
Διομήδης (Δημήτρουλας): Βαρδάκας, Κρεμαστιώτης 2, Ραντουλέσκου, Τσάκαλος, Παπαντωνόπουλος, Ντάσεβιτς, Ρουσσόπουλος, Σμυρνιώτης, Χαντέλης 6, Μάνθος 3, Γκολούμποβιτς 8, Δάσκαλος, Λίμα 5, Μπόσκος 2
Δίλεπτα: 5-7, Πέναλτι: 1/2 – 5/6

Δημήτρουλας: Χρειαζόμαστε χρόνο

Ο προπονητής του Διομήδη, μετά το τέλος της αναμέτρησης τόνισε ότι η ατμόσφαιρα του γηπέδου επηρέασε τους παίκτες του. Στάθηκε επίσης στο γεγονός ότι η ομάδα του δεν έχει δέσει ακόμα. Χαρακτηριστικά είπε:
¨”Σίγουρα μας επηρέασε η ατμόσφαιρα όπως επηρέασε και τους διαιτητές. Δεν είχαμε καλή απόδοση αλλά ακόμα χρειαζόμαστε χρόνο. Είμαστε μια καινούργια ομάδα κατά εβδομήντα με ογδόντα τοις εκατό σε σχέση με την περασμένη χρονιά. Οι ξένοι που αποκτήσαμε πρέπει να βρουν τα πατήματά τους εφόσον έχουν έρθει σε ένα καινούργιο πρωτάθλημα.Δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι και αυτό έπαιξε ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα”.

Ο  Γιάννης Χαντέλης, είπε:

«Συγχαρητήρια στην ομάδα του Φαίακα. Το αποψινό παιχνίδι ήταν για γερά νεύρα. Δεν ξεκινήσαμε δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάρουν προβάδισμα. Στην πορεία «κυνηγήσαμε» τον αντίπαλο και προσπαθήσαμε να περάσουμε μπροστά. Η ομάδα μας χρειάζεται ακόμα χρόνο, πρέπει να βρούμε λύσεις και σχήματα που θα μας δώσουν τη νίκη. Το πρωτάθλημα είναι μαραθώνιος και ελπίζω αυτή η νίκη να μην μας βλάψει βαθμολογικά. Πρέπει να μείνουμε συγκεντρωμένοι και να επικεντρωθούμε στο επόμενο ματς που θα δώσουμε εντός έδρας«.

Ικανοποιημένος παρουσιάστηκε ο Σπύρος Χερουβείμ, μετά τη νίκη του Φαίακα Κέρκυρας. Χαρακτηριστικά ανέφερε: «Καταρχάς είμαι πάρα πολύ χαρούμενος για τη νίκη μας. Δείξαμε ότι ενώ είμαστε καινούργια ομάδα έχουμε δέσει, μέσα από τη σκληρή δουλειά που κάνουμε. Πιστεύουμε ο ένας στον άλλο και φαίνεται στο γήπεδο αυτό, αλλά έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας. Για τον κόσμο μας δεν έχω λόγια. Είναι απίστευτο συναίσθημα να έχεις όλο το νησί δίπλα σου και να σε στηρίζει. Θα ήθελα επίσης να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα του Άργους και να ευχηθώ καλή συνέχεια χωρίς τραυματισμούς. ».

Τα πεντάλεπτα: 4-3, 6-5, 6-8, 9-11, 12-12, 14-13 (ημχ.), 15-15, 18-18, 22-20, 24-22, 26-23, 28-26
ΦΑΙΑΚΑΣ (Ριγανάς): Κατσακιώρης, Τζούκας 1, Δούγιας 2, Δέσπος 3, Κουλούρης, Μάτοβιτς 5, Κόντης 1, Γαλίτης, Τσαμουρίδης 3, Χερουβείμ 9, Δελλής, Πίτος 1, Βλαχόπουλος, Χάλαρης 3, Γιαννακόπουλος, Κορακιανίτης
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρουλας): Βαρδάκας, Κρεμαστιώτης 2, Ραντουλέσκου, Τσάκαλος, Παπαντωνόπουλος, Ντάσεβιτς, Ρουσσόπουλος, Σμυρνιώτης, Χαντέλης 6, Μάνθος 3, Γκολούμποβιτς 8, Δάσκαλος, Λίμα 5, Μπόσκος 2
Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Δίλεπτα: 5-7, Πέναλτι: 1/2 – 5/6