Άσχημο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα για την Ένωση Ερμιονίδας, αφου υποχρεώθηκε σε ήττα απο τον Πανγυθεατικό, μια ομάδα που δεν απείλησε σε καμία άλλη περίπτωση εκτός αυτής του γκολ.

Η ουσία είναι βέβαια, οτι τέτοιοι χαμένοι βαθμοί μπορεί να στοιχήσουν στην συνέχεια.
Και μπορεί η Ερμιονίδα να είναι καλύτερη ομάδα, αλλά απο την στιγμή που δεν βρήκε γκολ, μοιραία ηττήθηκε. Φάνηκε πάντως, πως υπάρχει πρόβλημα στην επιθετική γραμμή, όπου ουσιαστικά το βάρος καλούνται να σηκώσουν οι δύο απο τους τρείς παίκτες που απέμειναν απο πέρυσι στην ομάδα, ο Τριμπόνιας και ο Σαλταπίδας (οι οποίοι δεν είναι καθαροί επιθετικοί περιοχής).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά και προσπάθησαν να πιέσουν τους νεοφώτιστους στην κατηγορία (οι οποίοι μάλιστα πριν δύο ημέρες προχώρησαν σε αλλαγή προπονητή).

Στο 4′ τρομερή επέμβαση του Μπαμπούνη, σε εξ επαφής σχεδόν σουτ του Σαλταπίδα.

Όμως στο 21′ πλάγιο από τα δεξιά ο Μπουρελάκος, έκανε τη σέντρα ο Καζαντζής, αδράνεια της άμυνας της Ερμιονίδας και ο Ζιβάνοβιτς με σουτ πέτυχε το πρώτο γκολ του Γυθείου στην Γ’ Εθνική.

Στο 32′ νέα επέμβαση απο τον Μπαμπούνη, που κράτησε το 0-1, όταν ο Τριμπόνιας βγήκε
τετατετ αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Στο δεύτερο ημίχρονο η πίεση αυξήθηκε, ενω το Γύθειο με ηρωϊκή άμυνα προσπαθούσε να κρατήσει το αποτέλεσμα, καταφεύγοντας και στην λογική των καθυστερήσεων.

Στο 86′ η κορυφαία χαμένη ευκαιρία το δοκάρι για την Ερμιονίδα απο τον Μπαρμπέρος και χαμένη ευκαιρία στην επαναφορά απο τον Κοτσαρίδη.
Μια ακόμη καλή ευκαιρία είχε νωρίτερα ο Μπαρμπέρος, όπως και ο νεοαποκτηθέντας Καρούτης.

Να σημειωθεί πως οι της Ερμιονίδας διαμαρτύρονται έντονα για μαρκάρισμα στον Κατσιαμήτα στο 65′, με τον διαιτητή να μην υποδεικνύει την παράβαση.

Συνθέσεις:
ΕΝΩΣΗ ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ (Δ.Νόλης): Κύρου- Παναγόπουλος, Βιρβίλης, Πιριτσάους, Μερτύρης-
Μερκούρης (46′ Καρούτης), Μπαρμπέρος (90′ Μπουσάι), Εμάνουελ- Κατσιαμήτας (75′ Κατσιαμπάς), Τριμπόνιας, Σαλταπίδας (46′ Κοτσαρίδης).
ΠΑΝΓΥΘΕΑΤΙΚΟΣ (Χρ.Καρσιώτης): Μπαμπούνης- Μπουρελάκος, Λούζης, Γιαταγανάκης, Καρνιάτης (40′ λ.τρ. Κυριακόπουλος), Μιχελάκος, Παναγόπουλος, Ντιόγκο, Ζιβάνοβιτς,Μπουτσικάρης (Μάργαρης), Καζαντζής (Βασιλούνης).

Διαιτητής: Βεργέτης, Βοηθοί: Κύριος- Τσούκας (Αρκαδίας).