Τελικά ο Παναργειακός παρατάχθηκε σήμερα το απόγευμα στο ΔΑΚ Θήβας και έχασε με 5-0 από τον ΑΟ Υπάτου, για την 1η φάση του θεσμού του Κυπέλλου Ελλάδας.

 

Ο στόχος της προσπάθειας των τελευταίων δύο ημερών ήταν απλά να μην μηδενισθεί η ομάδα, άρα έπρεπε να παρουσιάσει κάποιους ποδοσφαιριστές στον αγωνιστικό και τελικά αυτό επετεύχθη μετά από επιστράτευση.

Για τον Παναργειακό που είχε προπονητή τον Λουκά Κούρο, παρατάχθηκαν οι: Μποζιονέλος- Ανδρής (30′ λ.τρ. Μακρής), Καϊάφας, Φίλης, Μπακατσέλος- Μάγουλας, Τζάς, Φασούλης- Μπλάτσος, Ευαγ.Μπουκάρας (85′ Ν.Μπουκάρας), Κυριακόπουλος.

Η γηπεδούχος ομάδα, που βρίσκεται φυσικά σε άλλο επίπεδο, ουσιαστικά σεβάσθηκε κι αυτή την ιστορία του Παναργειακού, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο η επιδίωξη ήταν να μην φτάνει καν κοντά στην περιοχή του Μποζιονέλου.

Η προσπάθεια των παικτών του Παναργειακού ήταν αξιέπαινη και μόνο για να σταθούν όρθιοι στον αγωνιστικό χώρο στο δεύτερο ημίχρονο ξεπερνώντας την κούραση και την ζέστη.

Ο Στάθης Σταθόπουλος παρέταξε το Ύπατο με τους: Πουλίτσα- Κουτσούμπα, Μαλισσόβα, Ρούσση, Σπηλιώτη- Οικονομόπουλο (46′ Μίχο), Δέδε- Βιέννα, Ποτουρίδη (46′ Βάθη), Κακκάβα (25′ Μπομπανά), Σαχσανίδη.

Στην πρώτη επίθεση, στο 1′ ο Σπηλιώτης άνοιξε το σκορ.

Στο 13′ ο Κακκάβας έκανε το 2-0.

Στο 24′ ο Ποτουρίδης το 3-0 και στο 32′ με διαγώνιο σουτ του Μπομπανά το 4-0.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, από τη γωνία της μεγάλης περιοχής δεξιά, με σουτ ο Μπομπανά πέτυχε και το 5-0.

Στο 55′ ο Μποζιονέλος απέκρουσε σουτ του Βάθη, στο 60′ ο Σαχσανίδης βγήκε τετατέτ αλλά έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι.

Στο 65′ από σέντρα, ο Μπουκάρας από το σημείο του πέναλτι δεν βρήκε καλά τη μπάλα και την έστειλε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 70′ σουτ του Βιέννα έβγαλε σε κόρνερ ο Μποζιονέλος.

 

                                                 

  Κύπελλο Ελλάδας – 1η φάση 

1η Ζώνη

Μ. Αλέξανδρος Ιάσμου (Θράκης) – *Πανδραμαϊκός (Δράμας) ματαίωση
Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Έβρου)- *Αετός Ορφανού (Καβάλας) 0-7
*Πανσερραϊκός (Σερρών)– Ορφέας Ξάνθης (Ξάνθης) (1-1 κ.δ – 2-2 ΠΑΡΑΤΑΣΗ) 4-3 ΠΕΝΑΛΤΙ

2η Ζώνη

ΠΑΟΝΕ Επταλόφου (Κιλκίς) – *ΑΕ Καρίτσας (Πιερίας) 0-4 
*Μακεδονικός Φούφα (Κοζάνης) – Μ. Αλέξανδρος Καλλιθέας (Καστοριάς) (2-2 κ.δ) 3-2 ΠΑΡΑΤΑΣΗ 
Εδεσσαϊκός (Πέλλας) – *Θερμαϊκός Θέρμης (Μακεδονίας) 1-2ΤΕΛΙΚΟ

3η Ζώνη

*Τηλυκράτης (Πρέβεζας/Λευκάδας) – ΑΟ Σελλάνων (Καρδίτσας) 3-1  (Σάββατο 24/8-17:00)
*Θιναλιακός (Κέρκυρας) – Ποταμιά (Ευρυτανίας) 2-1 
*Ελασσόνα (Λάρισας) – Σούλι Παραμυθιάς (Θεσπρωτίας) (0-0 κ.δ) 4-2 ΠΕΝΑΛΤΙ
*Αταλάντη (Φθιώτιδας) – Μετέωρα (Τρικάλων) 2-0

Παλληξουριακός (Κεφαλληνίας/Ιθάκης) – *Ξενοφών Κρεστενών (Ηλείας) 0-1 ΤΕΛΙΚΟ(16:00)
*Απόλλων Ευπαλίου (Φωκίδας) – Όμηρος Νεοχωρίου (Αιτωλοακαρνανίας) 3-0 
*Δόξα ΑΟ (Άρτας) – Ζάκυνθος ΑΠΣ (Ζακύνθου) 2-0 
Καλαμάτα (Μεσσηνίας) – Ατρόμητος Πατρών (Αχαΐας) ΑΝΑΒΟΛΗ

5η Ζώνη

*ΠΣ “Η Σπάρτη” (Λακωνίας) – Ατρόμητος Αγ. Γεωργίου (Χίου) 2-0 
*Κόρινθος ΠΑΣ (Κορινθίας) – Λεωνίδιο (Αρκαδίας) 2-0 
*ΑΟ Υπάτου (Βοιωτίας)– Παναργειακός (Αργολίδας) 5-0 ΤΕΛΙΚΟ
Πανσαμιακός Βαθύλλου (Σάμου) – Αιολικός (Λέσβου) ΑΝΑΒΟΛΗ

6η Ζώνη

Νέα Αρτάκη (Ευβοίας) – *Εθνικός (Πειραιά) (2-2 κ.δ) 2-3 ΠΕΝΑΛΤΙ 
*Επισκοπή (Ρεθύμνου) – Ατσαλένιος (Ηρακλείου) 1-0
Αχαρναϊκός (Αν. Αττικής) – *ΣΥΝΚΑ ΑΕΕΚ (Χανίων) 0-3
*Πανθηραϊκός (Κυκλάδων) – Ηλυσιακός (Αθηνών) 3-0

 

Κύπελλο Ελλλάδας – 2η φάση
Κυριακή 1/9 – 16:30

ΠΟ Ελλασόνας-Τηλυκράτης Λευκάδας (Σάββατο 31/8-16:30)
Πανσαμιακός Βαθύλλου ή Αιολικός-ΠΑΣ Κόρινθος
ΑΠΟ Αταλάντη-Καλαμάτα ή Ατρόμητος Πατρών
ΠΣ “Η Σπάρτη”-ΑΟ Υπάτου
Πανθηραϊκός-ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ
ΑΟ Επισκοπής-Εθνικός
Πανδραϊκός-Μακεδονικός Φούφα
Αετός Ορφανού-Θερμαϊκός Θέρμης
Ξενοφών Κρεστενών-Δόξα ΑΟ Άρτας
Θιναλιακός-Απόλλων Ευπαλίου
ΑΕ Καρίτσας-Πανσερραϊκός (20:00)

 

- Advertisement -