Χάντμπολ: Μετά το κύπελλο πήρε και το πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός

0
120

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κυρίαρχοι αγωνιστικά και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην Ένωση και με 3-1 νίκες κατέκτησε και το φετινό νταμπλ με την απονομή και την φιέστα να ακολουθεί στο κλειστό του Ρέντη.

Η ΑΕΚ είχε για ένα ακόμα ματς πολλά προβλήματα στην επίθεση που μεγάλωσαν με την απουσία του Χρήστου Μυλωνά.

Να σημειωθεί πως στο 53ο λεπτό υπήρξε διακοπή, λόγω έντασης στην εξέδρα, μετά από πανηγυρισμούς των παικτών του Ολυμπιακού, που είχαν ως αποτέλεσμα να υπάρξει διακοπή στο ματς. Το γήπεδο εκκενώθηκε, μετά από απαίτηση της αστυνομίας και των παρατηρητών και έτσι η αναμέτρηση συνεχίστηκε μετά από περίπου μισή ώρα.

Καθόλου καλά δεν ξεκίνησε στο παιχνίδι η ΑΕΚ, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να βρει χώρους και να καταφέρει να ξεφύγει στο σκορ (2-5). Η Ένωση δεν μπορούσε να ελέγξει το παιχνίδι, αφού δεν έβρισκε λύσεις σε άμυνα και επίθεση, σε αντίθεση με τους «ερυθρόλευκους» (2-8). Η ΑΕΚ έκανε αρκετά λάθη, δεν μπορούσε να σκοράρει και έτσι η διαφορά ανέβηκε ακόμα και στα 7 γκολ (4-11).

Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια και έτσι οι δυο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με το 8-15.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ δεν μπορούσε να βρει τα πατήματά της και ο ρυθμός έπεσε λόγω των μικρών διακοπών. Έτσι ο Ολυμπιακός κατάφερε να διατηρεί με άνεση το προβάδισμά του (11-20). Οι κακές επιλογές της Ένωσης συνεχίστηκαν και έτσι οι «ερυθρόλευκοι» διατηρούσαν μια διαφορά ασφαλείας (19-26). Σε εκείνο το σημείο λόγω έντασης υπήρξε νέα διακοπή, με τους φιλοξενούμενους να αποχωρούν από το γήπεδο και το ματς να συνεχίζεται μετά από περίπου μισή ώρα.

Στα επόμενα επτά λεπτά που ακολούθησαν δεν άλλαξε κάτι και το 21-28 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 2-5, 2-7, 4-9, 6-13, 8-15 (ημιχρ.), 11-18, 11-20, 15-23, 18-25, 19-27, 21-28.

ΑΕΚ (Τρουπής): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 1, Νικολαΐδης, Γιάκομπσεν 2 Μπάλαζ 2, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 1, Μπάγιος, Παπαδιονυσίου 2, Δομπρής 3, Συγγάρης, Νταρσουλάντ, Αργυρού 1, Ροζαβόλγκι, Παλεβίτσιους 6, Βραζάλιτσα 3.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Κρητικός 1, Τζηράς 8, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος 1, Μούγιτς 1, Ρέινα 3, Κανδύλας 3, Σανίκης 5, Μπούμπαλο, Κόντης, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 4, Χάλαρης, Τσίλης 3.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Πατιός, Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 1/1-3/3

Στο φύλλο αγώνα οι διαιτητές έγραψαν: «Κατά την διάρκεια του αγώνα έγιναν δύο διακοπές για πέταγμα νερού και φτυσιμάτων κατά αθλητή του Ολυμπιακού που αγωνιζόταν στην πλευρά των οπαδών της ΑΕΚ. Ακολούθησαν συστάσεις από τα μεγάφωνα από την πλευρά της γηπεδούχου ομάδας και το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά. Στο 52:47, ενώ η ομάδα του Ολυμπιακού είχε πάρει ταιμ άουτ πετάχτηκαν αντικείμενα (μπουκάλια νερού, κουτάκια μπύρας) προς τους παίκτες του Ολυμπιακού, καθώς και έγινε ρίψη καπνογόνου από τους φιλάθλους της ΑΕΚ. Ο αγώνας διεκόπη προσωρινά και συνεχίστηκε μετά από 25 λεπτά με την σύμφωνη γνώμη της Αστυνομίας και ενώ το γήπεδο είχε εκκενωθεί από τους φιλάθλους. Ο αγώνας τελείωσε χωρίς κανένα άλλο πρόβλημα».

Οι παρατηρητές έγραψαν ότι ακολουθεί αναλυτική έκθεση.

Ζαραβίνας

Λυπηρά χαρακτήρισε τα όσα συνέβησαν σήμερα στο γήπεδο ο Γιώργος Ζαραβίνας, ο οποίος κατά τη διάρκεια της συνέντευξης Τύπου, έδωσε συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες για την προσπάθεια, ενώ τόνισε ότι η ομάδα του εμφανίστηκε καλύτεροι από το πρώτο λεπτό.

Συγχαρητήρια στους παίκτες και των δύο ομάδων. Στο τέλος της χρονιάς η κούραση ψυχολογική και σωματική είναι τεράστια και γίνεται πιο μεγάλη από την πίεση του τίτλου. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου γιατί μείναμε ενωμένοι όλη τη χρονιά. Το θέλω, το κίνητρο και η μεγάλη καρδιά, κατάφεραν όποτε χρειάστηκε να τραβήξουν την ομάδα προς τα πάνω. Ήμασταν το τελευταίο τμήμα από την ομάδα του Ολυμπιακού και ο κόσμος ήθελε ακόμη έναν τίτλο κι αυτό για εμάς ήταν ακόμη ένα κίνητρο.

Τώρα για τον αγώνα σήμερα, το τεχνικό κομμάτι του αγώνα είναι δευτερευούσης σημασίας. Δείξαμε από το πρώτο λεπτό ότι είμαστε καλύτεροι», δήλωσε ο προπονητής των «ερυθρόλευκων».

Σχετικά με τα επεισόδια την ώρα του αγώνα και τη διακοπή ο Γιώργο Ζαραβίνας δήλωσε: Αυτό που συνέβη στο γήπεδο είναι λυπηρό. Κανείς δεν θέλει να συμβαίνουν αυτά.

«Τώρα εμείς αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να κοιτάξουμε μπροστά και να δουμε πως θα εμφανιστούμε τη νεα χρονιά«, κατέληξε.

Τρουπής: Συγνώμη στον Παπασταμάτη και τον κόσμο

Ο Ανδρέας Τρουπής μετά το τέλος του αγώνα τόνισε πως θέλει να ζητήσει ένα τεράστιο συγνώμη στον διοικητικό υπεύθυνο, Σταμάτη Παπασταμάτη, αλλά και στον κόσμο.

Αναλυτικά όσα είπε στη συνέντευξη Τύπου:

«Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη νίκη. Από την πλευρά μου θα ήθελα να πω ένα μεγάλο συγνώμη σε όλους αυτούς τους οπαδούς που του πικράναμε μέσα στο σπίτι μας, χάσαμε μεσα στη έδρα μας και δεν φανήκαμε αντάξιοι της φανέλας της ΑΕΚ. Βέβαια, υπήρχαν και πολλοί που θα ήθελαν να χάσουμε ακόμα και μέσα από την ομάδα. Η ΑΕΚ είναι μεγάλος σύλλογος και θα πρέπει να κοιτάμε πως θα πάει μπροστά. Όλοι πρέπει να κοιτάξουμε τον κ. Παπασταμάτη στα μάτια και να του ζητήσουμε ένα τεράστιο συγνώμη.

Η ομάδα έβγαλε κάποιες παθογένειες όλης τη χρονιάς στους τελικούς και πιστεύω πως το Πρωτάθλημα χάθηκε όταν φέραμε την ισοπαλία από τον έβδομο του Πρωταθλήματος (σ.σ Διομήδης). Από την στγμή που χάσαμε για 2η χρονιά το πλεονέκτημα έδρας ήρθε μοιραία αυτό το αποτέλεσμα. Παίζουν δυο μεγάλοι σύλλογοι και πάντα το πλεονέκτημα μετράει πάντα, άλλωστε σήμερα ήμασταν με την πλάτη στον τοίχο, λόγω αυτού.

Σαν ομάδα αναλωθήκαμε από εσωτερικά πράγματα που μας ταλάνιζαν όλη τη χρονιά. Δεν μπορώ να πω ότι δεν είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παικτών μου, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν έπρεπε να έχουμε χάσει τόση ενέργεια για να αποκλείσουμε τον ΠΑΟΚ. Αυτό είναι μάθημα για την επόμενη χρονιά».