Ο Διαγόρας Ρόδου είναι η τέταρτη ομάδα που κέρδισε το δικαίωμα να ανέβει στην Β’ Εθνική, παρά την νίκη της Καλαμάτας με 2-1.

Ο Διαγόρας πανηγυρίζει την επιστροφή του στις επαγγελματικές κατηγορίες, χάρις στο γκολ του Μπουρλάκη στο 114′ με φάουλ, μειώνοντας το 2-1. Οι νησιώτες ανέβηκαν με το εκτός έδρας τους γκολ και σε συνδυασμό με το 1-0 που είχαν επιβληθεί στο πρώτο ματς.

Η Καλαμάτα είχε οδηγήσει την αναμέτρηση στην παράταση, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα με τον Γιόνδη στο 48′, ο οποίος όμως αποβλήθηκε αμέσως μετά την επίτευξη του τέρματός του.

Η αναμέτρηση ήταν σε γενικές γραμμές ισορροπημένη, με την Καλαμάτα να κυνηγάει το γκολ, που θα ισοφάριζε το σκορ του πρώτου αγώνα. Το 0-0 παρέμεινε μέχρι και την ανάπαυλα του πρώτου μέρους.

Η Καλαμάτα έφτασε στο πολυπόθητο γκολ στο 48′, με τον Γιόνδη να νικάει τον Σικαλιά με κεφαλιά. Μετά το τέρμα του όμως, αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, από τον διαιτητή Βάτσιο, ύστερα από υπόδειξη του τέταρτου.
Όπως και στον πρώτο αγώνα ο Διαγόρας παραλίγο να σκοράρει στην τελευταία φάση, με την μπάλα αυτή τη φορά να μην κάνει το χατίρι στον Ντουαλά, καθώς σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης οι Ροδίτες πίεζαν, έχοντας και το αριθμητικό πλεονέκτημα. Στο 102′ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ, αλλά ο Κασωτάκης απέκρουσε του σουτ του Παγωνη. Δύο λεπτά μετά, ο Καρπαθάκης έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι. To 15λεπτο τελείωσε με τον Ντουαλά να αστοχεί σε τετ α τετ και την Καλαμάτα να κρατά το υπέρ της 1-0.

Το «χρυσό» γκολ για τον Διαγόρα ήρθε στο 114′, με τον Μπουρλάκη να σκοράρει με φάουλ για το 1-1.
Στο 120′ η Καλαμάτα έμεινε με εννιά, πριν ο Μάρκοβιτς διαμορφώσει το τελικό 2-1, που δεν ήταν όμως αρκετό.

Η Καλαμάτα έχει πολλά παράπονα απο την διαιτησία, αναγκάστηκε να παίξει με 10 παίκτες για 73′ ενώ στο 119′ αποβλήθηκε και ο Κάρλος.
Περίπου 5000 φίλαθλοι βρέθηκαν στο γήπεδο του Μεσσηνιακού.

Καλαμάτα (Χριστόπουλος): Κασωτάκης, Τσόπελας (83′ Χίλγκεν), Φουάσης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης, Ζαχαρόπουλος, Πέριτς, Πινδώνης, Γιόνδης, Μίνγκας (67′ Κάρλος), Λαθύρης (79′ Μάρκοβιτς)
Διαγόρας Ρόδου (Ρουτζιέρης): Σικαλιάς, Βέρτζος, Παγώνης, Ευαγγελιδάκης, Προβατίδης, Μπαξεβάνου, Μεντί, Πινιώτης (57′ Ντουαλά), Δήμας (64′ Καρπαθάκης), Γεωργίου, Γλυνός (99′ Μπουρλάκης)

Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)