Α1 Αργολίδας: Έκλεισε με νίκη το πρωτάθλημα ο Ερμής Κιβερίου

0
490

Με νίκη έκλεισε την χρονιά ο Ερμής Κιβερίου, καθώς επικράτησε με 3-1 του Αριστείωνα Λυγουριού και τερμάτισε έτσι 2 βαθμούς πίσω απο τον πρωταθλητή Ναύπλιο 2017.

Αρκετά καλό παιγνίδι στο Κιβέρι σήμερα, όπου ολα τα γκολ μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο.
Γενικά ο Ερμής ήταν καλύτερος και δίκαια έφθασε στην νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε ουσιαστικά δύο ευκαιρίες, στο 10′ και στο 20′ με τον Κουτσοδήμο που σούταρε απο πλάγια, με τον Πνευματικό να αποκρούει.

Απο την άλλη, στο 43′ είχε ευκαιρία η ομάδα του Λυγουριού, με τον Καζά που σέντραρε στο σημείο του πέναλτι, όπου απο εξαιρετική θέση οΝέτζα σούταρε, όμως η μπάλα βρήκε σε πόδι αμυντικού και πέρασε κόρνερ.

Στο 48′ ο Λούκας απο καλή θέση πλάσαρε λίγο έξω απο το δοκάρι.

Στο 52′ έγινε το 1-0 με τον Γιάννο, που έφυγε μόνος στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και πλάσαρε τον Πνευματικό.

Στο 62′ έγινε το 2-0. Πάλι απο μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο Βαρβουλέτος σούταρε, ο Πνευματικός απέκρουσε αρχικά, αλλά με δεύτερη προσπάθεια ο επιθετικός του Ερμή σκόραρε.Για την φάση αυτή υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες απο τους φιλοξενούμενους οτι στην εκτέλεση του φάουλ η μπάλα κυλούσε.

Λίγο αργότερα, στο 67′ μείωσε ο Αριστείωνας. Ο Νέντζα πέρασε ψηλοκρεμαστή μπαλιά στον Λούκας, αυτός βγήκε τετατετ και πέτυχε το 2-1.

Το σκορ διαμορφώθηκε στο 83′. Ο Κουτσοδήμος συνδυάσθηκε με τον Γιάννο και βγήκε μόνος απο αριστερά, πλάσαρε εύστοχα και πέτυχε το 3-1.

Η ευκαιρία του αγώνα χάθηκε στο 90′ όταν απο αριστερά ο Λούκας έκοψε τη μπάλα, αυτή πέρασε απο όλους για το δεύτερο δοκάρι, όπου δίπλα στη γραμμή μόνος ο μικρός Χρόνης αστόχησε!

Συνθέσεις:
ΕΡΜΗΣ Κ (Α.Σαβούρδος):Καλαλάς (70′ Π.Τσιούλος- 88′ Ματράγκος)- Μίλης (λ.τρ. 55′ Διαμαντής), Αντωνιάδης, Γ.Τσιούλος, Κούγιας- Ισούφη, Γιάννος, Τσιώρος- Κουτσοδήμος, Βαρβουλέτος, Καρκαλάτος (60′ Μποζιονέλος).
ΑΡΙΣΤΕΙΩΝ (Π.Κοντός): Πνευματικός- Αλεξανδρόπουλος (60′ Οψιμούλης), Γαλάνης, Θεοδοσίου, Πίτρης- Καραμάνος (80′ Ρούμπος), Μπάλας, Λούκας- Μαρκάκης (80′ Χρόνης), Καζάς, Νέτζα (80′ Κόλλιας).

* Στο τέλος του αγώνα, τιμήθηκε ο Βαγγέλης Ματράγκος που τερμάτισε την ενεργό δράση και μάλιστα αγωνίσθηκε κάποια λεπτά στο τέλος, τιμής ένεκεν.