Δυσκολεύθηκε ο Ερμής Κιβερίου, αλλά πέρασε με 1-0 απο τις Σπέτσες και μένει ζωντανός
στο κυνήγι της πρώτης θέσης.

Καλύτερη ομάδα ο Ερμής είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων απο την αρχή, πίεσε, είχε
ευκαιρίες αλλά το γκολ το πέτυχε με πέναλτι στο 60′.

Οσο για τους γηπεδούχους, χωρίς τον καλύτερο επιθετικό τους, τον Ερέκι, έψαξαν μόνο
με αντεπιθέσεις να βγούν, ενω στο τελευταίο 20λεπτο προσπάθησαν να πιέσουν αλλά
κυρίως με γεμίσματα και κάποια σουτ που δεν είχαν τύχη.

Στο 10′ είχε ενα καλό σουτ ο Αντωνιάδης και στο 20′ ο Ερμής κέρδισε πέναλτι σε
μαρκάρισμα του Βώκου στον Μουζακιώτη. Το κτύπησε ο ίδιος ο επιθετικός του Ερμή, αλλά
πλασαριστά έξω.

Η προσπάθεια του Ερμή ως το τέλος του ημιχρόνου απέφερε μόνο μια καθαρή ευκαιρία, με
τον Μουζακιώτη που βγήκε απέναντι στον Κορωνάκη, αλλά ο τερματοφύλακας των Σπετσών
κατάφερε να τον προλάβει.

Η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο, στο 58′ όταν ο Μλάντοφ απο το σημείο
του πέναλτι σούταρε απελπιστικά άουτ.

Στο 60′ απο κόρνερ, η μπάλα έμεινε στη περιοχή και ο διαιτητής Ζώης υπέδειξε πέναλτι
για χέρι αμυντικού. Απόφαση που αμφισβητήθηκε έντονα απο τους γηπεδούχους, αλλά
παρέμεινε, ο Ζίου το κτύπησε αυτή τη φορά και πέτυχε το 0-1.

Απο το σημείο αυτό και μετά, ο Ερμής βρήκε περισσότερους χώρους για επιθέσεις, καθώς οι Σπέτσες άρχισαν να βγαίνουν ψηλότερα. Ο Κορωνάκης πρόλαβε την τελευταία στιγμή τους Γιάνο και Αντωνιάδη, μια ευκαιρία είχε ο Βαρβουλέτος, ενω έγιναν κι αρκετά άλλα σουτ.

Συνθέσεις:
ΣΠΕΤΣΕΣ (Δ.Μπατάκος): Κορωνάκης- Βώκος, Παπαδέας, Βιγκλιάρης (53′ λ.τρ. Τρόκσι),
Παπανδρέου- Βελιώτης, Μλάντοφ, Κουμπέγια (86′ Θυμράς Θ.), Μπαλτάς (65′ Βασιλείου),
Σκαβάτσος, Τανούζι (74′ Καραζούπης).
ΕΡΜΗΣ ΚΙΒΕΡΙΟΥ (Α.Σαβούρδος):Καλαλάς- Διαμαντής (91′ Τσιούλος), Αντωνιάδης, Ζίου,
Φλεβάρης (61′ Βαρβουλέτος)- Μπλάτσος, Ταμπούρης, Ισούφη- Γιάννος, Μουζακιώτης (76′