Νίκη-ανακούφιση για το Ναύπλιο 2017, που με γκολ λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα, επικράτησε με 2-1 του Αστέρα Δρεπανιακού, παραμένοντας έτσι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Εξαιρετικα ενδιαφέρον το παιγνίδι, αφου ο Αστέρας και δυνατή ομάδα διαθέτει και στόχο έχει την οσο το δυνατόν πιο ψηλή θέση στη βαθμολογία.

Οσο για το Ναύπλιο, πέτυχε σχετικά νωρίς το γκολ και προσπάθησε να διαχειριστεί το σκορ αυτό. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησε να τελειώσει το παιχνίδι με δεύτερο γκολ, δεν το κατάφερε, αλλά και μετά το 1-1 πίεσε πολύ με όλους τους τρόπους.

Το Ναύπλιο άνοιξε το σκορ στο 20’ με τον Αγγελόπουλο.

Οι γηπεδούχοι είχαν τρείς ευκαιρίες με Οβτογκ, Δριμούρα και Καλυβά.

Οσο για τον Αστέρα, στο 5’ ο Βλάχος βγήκε σε θέση βολής αλλά πλάσαρε άουτ. Στο 18’ απο φάουλ του Γκιαούρη, ο Βερβενιώτης απο την ποεριοχή πλάσαρε έξω.

Στο 75’ μετά απο φάουλ του Γκιαούρη απο πλάγια, ο Ταραντίλης απο το πρώτο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και ισοφάρισε σε 1-1, δίνοντας άλλη μορφή στον αγώνα.

Και στις καθυστερήσεις, απο μεγάλη μπαλιά προς τον Φίλη (που αγωνιζόταν ως σεντερ φορ) αυτός γύρισε στον Αγγελόπουλο, αυτός στον Μίχο, ο Αραμπός απέκρουσε το σουτ και στην επαναφορά ο Δριμούρας λύτρωσε την ομάδα του πετυχαίνοντας το 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ακυρώθηκε γκολ του Καλυβά ως οφσάιντ, ενω ειχε δυο καλές ευκαιρίες με Μακαρατζή και Δριμούρα.

Ο Αστέρας προσπάθησε πάλι με στημένα να απειλήσει. Η στιγμή που απείλησε περισσότερο, μετά το 1-1 με αδύναμη κεφαλιά πάνω στον Κοζιώτη κι λίγο αργότερα με ενα πλασέ του Ταραντίλη άουτ.

Συνθέσεις:

ΝΑΥΠΛΙΟ 2017 (Βας.Γεωργακόπουλος): Κοζιώτης- Διαμαντής, Μπούκουρης, Ατζαμίδης, Σάκουλης (80’ Φίλης)- Διαμαντής, Παπασαράντος (80’ Μακαρατζής- 93’ λ.τρ. Πεβερέτος), Καλυβάς (65’ Μίχος)- Αγγελόπουλος, Οβτογκ, Δριμούρας.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΔΡΕΠ. (Α.Καχριμάνης): Αραμπός- Μαούρης, Γεώργας, Γκιαούρης, Βερβενιώτης (25’ λ.τρ. Σέρφας)- Μανδύλης, Σοροβίγκας (80’ Τράγκας), Μπούζντα (70’ Μελάνης), Βλάχος, Δήμας, Ταραντίλης.