Χάντμπολ: Σε νεκρό χρόνο την νίκη ο Διομήδης επι του Αερωπού

0
151

Ο Διομήδης Άργους κέρδισε τον Αερωπό Έδεσσας και του στέρησε το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι-οφ, πετυχαίνοντας γκολ με πέναλτι σε νεκρό χρόνο.

Εγινε ενα συναρπαστικό παιχνίδι στη Νέα Κίο, όπου ο Διομήδης Άργους κέρδισε με 25-24. Οι «Λύκοι» έχοντας και το παιχνίδι με τον Φοίβο Συκεών, σε περίπτωση νίκης θα τερματίσουν στην έκτη θέση.
Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα της Έδεσσας καθώς μόλις στο 3ο, ο τερματαφύλακας Μπάρμπας αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα μετά από σύγκρουση που είχε με τον Κρεμαστιώτη. Στη συνέχεια βρέθηκε μπροστά και με 4 τέρματα (11-7).Ο Διομήδης αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει σε 15-14.

Στο δεύτερο μέρος καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Μετά το πρώτο τέταρτο, ο Αερωπός κατάφερε να πάρει και πάλι μια μικρή διαφορά (21-18) στο 50ο. Με γκολ των Χαντέλη και Αργυρού ο Διομήδης ισοφάρισε ξανά και τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά.

Στο 59ο ο Αργυρού με πέναλτι έβαλε μπροστά τον Διομήδη, στο 59.39 ισοφάρισε ο Αερωπός και τελικά ο Αργυρού έδωσε τη νίκη στους γηπδούχους με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι σε νεκρό χρόνο.

Τα πεντάλεπτα: 5-3, 5-6, 7-9, 7-11, 10-13, 14-15 (ημχ.) 16-16, 18-18, 18-18, 18-20, 21-22, 25-24
ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Χρήστος Δημήτρουλας): Κρεμαστιώτης 2, Τσιγαρίδας 1, Γιαννόπουλος 4, Παπαντωνόπουλος, Χαραλαμπίδης, Ρουσσόπουλος, Αργυρού 3, Τότος 5, Χαντέλης 6, Λαμπρόπουλος 1, Ζλατάνος, Μπινιάρης, Τσάτσας 3, Σμυρνιώτης, Δάσκαλος.
ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Μαυροδουλάκης 4, Γάτσης, Κράλλης, Θεοδωρόπουλος 2, Δημάκης 2, Μπάρμπας, Βαφείδης, Μισαηλίδης 6, Κυριακού 7, Κεσίδης 3, Αρβανιτίδης, Λάππας.
Διαιτητές: Τσάκωνας-Φωκίτης, Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 6/6-3/3, Κόκκινη κάρτα: Μπάρμπας 3.1; (επικίνδυνο παιχνίδι), Μαυροδουλάκης 60.00 (επικίνδυνο παιχνίδι)

Οι διαιτητές σημείωσαν στο φύλλο αγώνα: «Στο 3.11 λεπτό του αγώνα ο αθλητής της Β΄ομάδας Μπάρμπας Γεώργιος αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα για τον λόγο ότι σαν τερματοφύλακας έκανε έξοδο εκτός περιοχής του και δεν κατάφερε να αποκτήσει τον έλεγχο της μπάλας με αποτέλεσμα να προκαλέσει σύγκρουση με τον αντίπαλο. Το δελτίου του αθλητή δεν κρατείται. Στο 60.00 λεπτό του αγώνα ο αθλητής της Β’ ομάδας Μαυροδουλάκης Σταύρος δέχθηκε κόκκινη κάρτα για επικίδυνο παιχνίδι και συγκεκριμέρνα καταλογισμός πέναλτι στα εξτρέμ και στη συνέχεια διαμαρτυρήθηκε προς τους διαιτητές λέγοντας: «άντε ρε μ…, τα ίδια και με τον ΠΑΟΚ τα ίδια κι εδώ μέσα». Το δελτίο του αθλητή κρατείται».

Τα σημερινά αποτελέσματα (22η αγωνιστική)
ΠΑΟΚ Bεργίνα TV- ΧΑΝΘ 29-18
ΑΣΕ Δούκα- Φοίβος Συκεών 34-13
Άρης Νίκαιας- Ολυμπιακός 16-31
Διομήδης Άργους- Αερωπός Έδεσσας 25-24