Έπεσε απο την κορυφή της βαθμολογίας ο Ερμής Κιβερίου μετά το 3-3 μέσα στο Δρέπανο, καθώς ο γηπεδούχος Αστέρας ισοφάρισε στις καθυστερήσεις με φάουλ.
Ετσι, ο Ερμής θα παίξει το τελευταίο του χαρτί στο ντέρμπι με το Ναύπλιο 2017, που έχει 2 βαθμούς περισσότερους.

Εγινε ενα καλό παιγνίδι, δυνατό, το παρακολούθησε πολύς κόσμος. Κύριο χαρακτηριστικό κι εδώ ο δυνατός αέρας, τον οποίο είχε υπερ του στο πρώτο ημίχρονο ο Ερμής και στο δεύτερο ο Αστέρας.

Δύσκολη αποστολή και για τον διαιτητή Καπετάνιο, με τους γηπεδούχους να ζητούν δυο πέναλτι απο τραβήγματα και να υποστηρίζουν οτι ο Γκιαούρης δεν έκανε πέναλτι στον Μουζακιώτη, ενω απο την άλλη οι φιλοξενούμενοι θεωρούν οτι το φάουλ στο 96′ δεν υπήρξε ποτέ.

Ο Ερμής προηγήθηκε στο 25′ με σουτ του Βαρβουλέτου απο την περιοχή, σε κλέψιμο μπάλας.
Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν με πολλά σουτ να πετύχουν ενα ακόμη γκολ. Κυριότερα ενα πλασέ του Ζίου απο αριστερά που πέρασε ελάχιστα έξω, σουτ του Μουζακιώτη στο οριζόντιο δοκάρι, σουτ του Κουτσοδήμου απο δεξιά ελάχιστα έξω και τέλος σουτ του Διαμαντή που βρήκε χέρι αντίπαλου αμυντικού (με τον διαιτητή να το θεωρεί ακούσιο).

Ο γηπεδούχος που έπαιζε πιο προσεκτικά είχε στο 20′ ενα σουτ του Μερτζάνι που σταμάτησε ο Καλαλάς και στο 40′ έγινε το 1-1. Ο Ταραντίλης κέρδισε τη μπάλα στο κέντρο, προχώρησε, έβγαλε κάθετη στον Δήμα που βγήκε τετατετ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο φιλοξενούμενος προηγήθηκε και στο δεύτερο ημίχρνο, στο 55′ όταν ο Ταμπούρης κέρδισε και έβγαλε στον Μουζακιώτη, ο οποίος απο δεξιά με σουτ πέτυχε το 1-2.

Η απάντηση για τον Αστέρα στο 60′ όταν σε σέντρα του Γκιαούρη, ο Ταραντίλης μόνος έπιασε την κεφαλιά αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Καλαλά.

Στο 65′ ήρθε το 2-2. Φάουλ μακρινό απο τον Γκιαούρη και διώξιμο αμυντικού του Ερμή, η μπάλα όμως βρήκε στο κεφάλι του Βερβενιώτη και στα δίχτυα.

Πάλι μπροστά στο σκορ ο Ερμής, καθώς στο 80′ ο Μουζακιώτης πέρασε τον Γκιαούρη ο οποίος όμως του έκανε πέναλτι. Το κτύπησε ο ίδιος ο Μουζακιώτης και 2-3.

Και φθάσαμε στο 6′ των καθυστερήσεων, όταν ο Αστέρας κέρδισε φάουλ, το κτύπησε ο Γκιαούρης, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα και ο διαιτητής σφύριξε λήξη.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΔΡ. (Α.Καχριμάνης): Αραμπός-Μαούρης, Γεώργας, Γκιαούρης, Βερβενιώτης- Σοροβίγκας (76′ Μελάνης), Μανδύλης, Μερτζάνι (85′ Χριστόπουλος)- Ταραντίλης, Βλάχος, Δήμας.
ΕΡΜΗΣ ΚΙΒ. (Α.Σαβούρδος): Καλαλάς- Διαμαντής (65′ Φλεβάρης), Μίλης, Αντωνιάδης, Ζίου- Ισούφη, Ταμπούρης (88′ Κούγιας), Γιάννος- Βαρβουλέτος, Μουζακιώτης (86′ Μποζιονέλος), Κουτσοδήμος (82′ Τσιώρος).