Ο Οίακας Ναυπλίου συνεχίζει την εξαιρετική του πορεία στον Νότιο όμιλο της Β΄Εθνικής Κατηγορίας, καθώς πανηγύρισε ακόμη μία νίκη.

 

Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και επικράτησαν εύκολα του Πρωτέα Βούλας με 83-62.Eτσι κράτησαν την 3η θέση της βαθμολογίας.

Δεκάλεπτα : 24-22, 41-33, 66-46, 83-62
Διαιτητές : Ρίζος-Κανελλόπουλος
Οίακας Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Ραζής 5 (1), Κουμπούρας 7, Πασολάρι 2, Πελεκάνος 25 (3), Παπαντωνίου 14, Χάσα 2, Γεωργιάδης 7, Ευστρατίου, Μανάκας 2, Μπουρτσουκλής, Σκορδάς 8, Αναγνωστόπουλος 11,
Πρωτέας Βούλας (Βλάχος) : Κυριλής 8, Ματαλιωτάκης 11, Ματσάγγος 5 (1), Αγγελόπουλος 6, Μόρφης 2, Αυγενικός 3, Παπαρέγκας 7 (1), Γάργαλης 6, Γεωργιάδης 2, Καματερός 12.

 

Τη νίκη της αγωνιστικής πανηγύρισε ο Έσπερος Καλλιθέας, ο οποίος επικράτησε εντός έδρας της Δάφνης Δαφνίου με 80-76. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα και κράτησαν μέχρι το τέλος τα ηνία του σκορ.
Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του και ο Τρίτωνας, που κέρδισε στην έδρα του τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου με 86-76. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στο ματς και παρότι ο Κρόνος προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, άντεξαν και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.
Μεγάλο διπλό πήρε ο Γλαύκος στην έδρα του Παπάγου. Η ομάδα της Πάτρας βρέθηκε να χάνει με 8 πόντους πριν το φινάλε του ματς, αλλά έκανε μία μεγάλη ανατροπή και πήρε μία πολύ σημαντική νίκη με 74-72.
Πολύ σημαντική νίκη πήρε και ο Μανδραϊκό, που νίκησε με 82-76, ενώ η Πεντέλη έβαλε φρένο στον ΚΑΟ Κορίνθου, καθώς επικράτησε με 74-67.

Αναλυτικά:

Οίακας Ναυπλίου – Πρωτέας Βούλας 83-62
ΚΑΟΚ – Πεντέλη                             67-74
Παπάγου – Γλαύκος                        72-74
Δούκας -Παγκράτι (20/3, 19:30)
Πανελευσινιακός – Ενωση Ιλίου       76-65
ΠΟΚ Εσπερος – Δάφνη Δαφνίου       80-76
Μανδραϊκός – Πανερυθραϊκός          82-76
Τρίτων – Κρόνος Αγ. Δημητρίου       86-76

Η βαθμολογία:

1.Δάφνη Δαφνίου         (17-5) 39
2.Τρίτωνας                   (17-5) 39

—————————————

3 Οίακας Ναυπλιου       (16-6) 38


 

Επόμενη αγωνιστική (23η, 24/03):

Πρωτέας Βούλας – ΚΑΟ Κορίνθου
Πεντέλη – Παπάγου
Γλαύκος – Δούκας
Παγκράτι -Πανελευσινιακός
Δάφνη Δαφνίου – Ενωση Ιλίου
Πανερυθραϊκός – Οίακας Ναυπλίου
Κρόνος Αγ. Δημητρίου – Μανδραϊκός
Εσπερος Καλλιθέας – Τρίτωνας

 

 

- Advertisement -