Α1 Αργολίδας: Έκανε το εύκολα δύσκολα ο Φοίνικας απέναντι στον Πόρο

0
406

Για άλλη μια φορά έκανε το εύκολα- δύσκολα ο Φοίνικας, απέναντι σε εναν υποδεέστερο αντίπαλο. Κι αυτό επειδή για μια ακόμη φορά δημιουργήθηκαν ευκαιρίες αλλά ο …ανταγωνισμός Γεωργίου, Χατζόπουλου για το ποιός θα σκοράρει, ήταν η αιτία να χάνονται.

Με αυτά και με αυτά, οι δυο ομάδες πήγαν χωρίς γκολ στα αποδυτήρια για το ημίχρονο. Η ομάδα της Νέας Επιδαύρου ξεκίνησε πολύ πιεστικά ψάχνοντας το γκολ και στο πρώτο 20λεπτο είχε αρκετές.

Στο 12′ ο Καραμπέτσος απο τη μικρή περιοχή έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και μετά απέκρουσε ο Αϊβαλιώτης. Στη συνέχεια ο Γεωργίου και ο Χατζόπουλος έχασαν απο 3-4 κλασικές ευκαιρίες ο καθένας.
Ο Πόρος είχε απάντηση με τον Ζώρα, που με φάουλ σημάδεψε το δοκάρι του Χατζηφόρου.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Γεωργίου είχε δυο χαμένες ευκαιρίες και στο 67′ απο κόρνερ του Μπερμπατιώτη, στο πρώτο δοκάρι ο Αϊβαλιώτης βρήκε λίγο τη μπάλα, αυτή πέρασε στο δεύτερο δοκάρι, όπου μόνος ο Γεωργίου την έσπρωξε στα δίχτυα.
Στο 69′ ίδια φάση, μόνος ο Γεωργίου σχεδόν απο τη γραμμή την έστειλε πάνω απο τα δοκάρια.
Στο 78′ προσπάθεια και σέντρα του Ζώρα απο δεξιά, ο Κουρής ισοφάρισε σε 1-1.

Και το παιγνίδι έφθασε στο 88′ για να γίνει το 2-1. Απο αριστερά ο Γεωργίου σέντραρε, ο Χατζόπουλος πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και απο το δεύτερο ο Ντόκο σκόραρε εύκολα.

Στο 93′ απο κόρνερ του Πόρου, ο Χατζόπουλος πήρε κι έβγαλε κάθετη στον Γεωργίου, ο οποίος έφυγε μόνος και πέτυχε το 3-1.

Συνθέσεις:
ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Δ.Κρεμμύδας): Χατζηφόρος- Κωστόπουλος (86′ Βαρβαρέσος), Λιμνιάτης, Καπετανκωνσταντής, Μπερμπατιώτης- Διδασκάλου (60′ Δρούγκας), Καραμπέτσος, Τσαούσης (85′ Μέτκα)- Γεωργιόπουλος (65′ Ντόκο), Χατζόπουλος, Γεωργίου.
ΠΟΡΟΣ (Χ.Δημόπουλος- Σπ.Κρητικός): Αϊβαλιώτης, Μαρώτος, Μούχο, Γκιώνης, Κουρής- Ζώρας, Καραμάνος, Τσαρούχας, Χίος (25′ Ανδριανόπουλος), Κουβάτσος Θ., Κουβάτσος Ε.