Στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 20ης αγωνιστικής, ο Δούκας πήρε την εκτός έδρας νίκη επι του Διομήδη με 27-21 και έτσι έμεινε στην 4η θέση της βαθμολογίας που του δίνει σε πρώτη φάση το πλεονέκτημα έδρας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ με τον Διομήδη να βρίσκεται μπροστά με 5-3. Στα επόμενα πέντε λεπτά όμως, ο Δούκας με ένα σερί 6-0 κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ και (9-5). Με τον Χερουβείμ να είναι αλάνθαστος από τα επτά μέτρα και το γκολ του Τσιγαρίδα, ο Διομήδης πλησιάσε και πάλι στα δύο τέρματα στο 27ο λεπτό του πρώτου μέρους. Ο Δούκας με γκολ στη λήξη του ημιώρου πήγε στα αποδυτήρια με το υπερ του 13-9.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι έχοντας το προβάδισμα από το πρώτο μέρος, στη μεγαλύτερη διάρκεια το υπερασπίστηκαν και δεν άφησαν τους γηπεδούχους να πλησιάσουν και να απειλήσουν. Ο Παπαντωνόπουλος «σταμάτησε» αρκετές φορές τους παίκτες του Δούκα τόσο σε τετ α τετ όσο και από τα επτά μετρά, ωστόσο δεν ήταν αρκετός έτσι ώστε ο Διομήδης να πάρει κάτι παραπάνω από το παιχνίδι.

Ο Διομήδης αν και μαθηματικά έχει ελπίδες, η 4άδα γι αυτόν δυσκολεύει και θα επικεντρωθεί στα επόμενα παιχνίδια έτσι ώστε να πάρει το καλύτερο δυνατό «πλασάρισμα» για τη διαδικασία των πλέι-οφ.

Η διακύμανση του σκορ:
1-0 Χαντέλης 3.03, 1-1 Ζιβούλοβιτς 4.04, 2-1 Τότος 5.24, 2-2 Λιόλιος 6.25,3-2 Χερουβείμ 7.00, 4-3 Τσιγαρίδας 9.30, 5-3 Χερουβείμ 10.3, 5-9 Κεδέρης, 6-9 με πέναλτι ο Χερουβείμ, 7-10 ο Τσιγαρίδας 20.06, 8-10 εύστοχος σε πέναλτι ο Χερουβείμ, 9-11 εύστοχος ξανά ο Χερουβείμ, 9-13 ο Λιόλιος στη λήξη του χρόνου.

10-13 Χαντέλης 31.03, απόκρουση του Παπαντωνόπουλου που έχει φτάσει μέχρι τώρα τις 4, 11-14 Χερουβείμ 33.48 και δίλεπτη στον Λιόλιο, 12-17 γκολ για τον Διομήδη, 13-18 ο Τσάτσας 40.55, δίλεπτη στον Μπότσαρη 41.39, 14-19 Τσιγαρίδας, 15-20 Κρεμαστιώτης 47.19 και δίλεπτη στον Λιόλιο.
16-21 εύστοχος ο Χερουβείμ, κόκκινη στον Ζιβούλοβιτς για επικίνδυνο παίξιμο και πέναλτι για τον Διομήδη, 17-22 εύστοχος ο Χερουβείμ, απόκρουση του Παπαντωνόπουλου στην προσπάθεια του Κεδέρη, 18-22 εύστοχος σε πέναλτι ο Χερουβείμ, 19-24 Χερουβείμ 55.10, δίλεπτη στον Χερουβείμ και πέναλτι για τον Δούκα. Κι άλλη απόκρουση από τον Παπαντωνόπουλο στην προσπάθεια του Τζανιδάκη, δίλεπτη στον Κρεμαστιώτη, 20-25 ο Μπότσαρης, πέναλτι για τον Διομήδη και 21-27 ο Χερουβείμ.

διεξαχθεί το Σάββατο 16 Μαρτίου 2019, ώρα 17:00 στο κλειστό γυμναστήριο
Πάτρας «Κουκούλι» και θα μεταδοθεί απευθείας από την ΕΡΤ3.

Η κλήρωση θα γίνει το Σάββατο στις 15:30 στο γήπεδο και στην κληρωτίδα θα
μπουν τα ζευγάρια διαιτητών Κώστας Πατιός- Βασίλης Τσιάνας και Κώστας
Κατσίκης- Μιχάλης Μιχαηλίδης. Παρατηρητές του 37ου τελικού του Κυπέλλου Ανδρών «Λουξ Plus ‘n Light»  Ολυμπιακός- ΑΕΚ, ορίστηκαν οι Σωτήρης Μίγκας και Γ.Μπεμπέτσος.