Δύο φορές προηγήθηκε ο Πόρος μέσα στο Λυγουριό επι του Αριστείωνα, αλλά στην εξέλιξη του αγώνα φάνηκαν οι πολλές αδυναμίες του, με αποτέλεσμα να χάσει με 4-2 κι ενώ ο γηπεδούχος είχε πολλες ακόμη ευκαιρίες.

Στο 14′ ο Μπαβέλλας υπέπεσε σε πέναλτι ανατρέποντας τον Ε.Κουβάτσο, το κτύπησε ο Ζώρας κι άνοιξε το σκορ.
Στο 16′ ο Λούκας είχε φάουλ στο δοκάρι.

Στο 19′ ο Καραμάνος κέρδισε πέναλτι, το κτύπησε ο Νέτζια και ισοφάρισε σε 1-1.
Στο 22′ απο σέντρα, ο Ε.Κουβάτσος έπιασε την κεφαλιά απο τη μικρή περιοχή ο Μπαβέλλας απέκρουσε αρχικά αλλά στη συνέχεια η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

Ακολούθησε μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους όταν απο κόρνερ ο Θεοδοσίου είχε κεφαλιά στο δοκάρι.

Άλλα δυο γκολ μέχρι την λήξη του ημιχρόνου, ενα για κάθε ομάδα.
Στο 34’απο κάθετη του Οψιμούλη ο Λούκας πέτυχε το 2-2.
Και στο 40′ απο σέντρα του Λούκας ο Θεοδοσίου με πλασέ πέτυχε το 3-2.

Ανοικτό παιγνίδι και στο δεύτερο ημίχρονο, όπου ο Πόρος σταδιακά έμεινε απο δυνάμεις, με αποτέλεσμα ο Αριστείωνας να βγαίνει συνέχεια στις κόντρες και να χάνει τετατετ. Πιο συγκεκριμένα: 3 φορές βγήκε ο Οψιμούλης, 2 ο Νέτζια, 2 ο Καζάς και 1 ο Ρέκκας.

Το σκορ διαμορφώθηκε στο 85′ και με περιπετειώδη τρόπο. Ο Καραμάνος έβγαλε κάθετη στον Ρέκκα, που ήταν σε θέση οφσάιντ κι άφησε τη μπάλα να πάει στον Λογοθέτη, εκείνος επέστρεψε την μπάλα προς τον παίκτη του Αριστείωνα, για να κτυπηθεί το οφσάιντ, χωρίς όμως ο διαιτητής να έχει σφυρίξει κάτι, οπότε ο παίκτης του Λυγουριού πήρε την μπάλα και σκόραρε. Ακολούθησε κομφούζιο απο τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων οτι δεν τηρήθηκε το φερ-πλέι! Ο διαιτητής όμως άφησε πλεονέκτημα και το λάθος ήταν του τερματοφύλακα του Πόρου που σταμάτησε το παιγνίδι χωρίς να έχει ακούσει σφύριγμα.

Στα αξιοσημείωτα οτι για 16 λεπτά περίπου αγωνίσθηκε ο προπονητής του Πόρου Σπύρος Κρητικός (γεννημένος το 2963!).

ΑΡΙΣΤΕΙΩΝΑΣ (Π.Κοντός): Μπαβέλλας- Αλεξανδρόπουλος (75′ Αναστασόπουλος), Μπάλας (78′ Χρόνης), Θεοδοσίου, Καζάς- Καραμάνος, Γαλάνης, Οψιμούλης (63′ Ρούμπος)-Μαρκάκης (53′ Ρέκκας), Λούκας, Νέτζια.
ΠΟΡΟΣ (Δημόπουλος-Κρητικός): Καλάντια (46′ Λογοθέτης), Μούχο, Μαρώτος, Ντομίντε, Ανδριανόπουλος, Ζώρας, Καλυβόπουλος, Καραμάνος, Γκιώνης, Κουβάτσος Θ.,Κουβάτσος Ε (75′ Κρητικός).