Μπάσκετ (Β’ Εθνική-Νότος): Στην 2η θέση ανέβηκε ο Οίακας

0
239

 

Στις 16 νίκες στο πρωτάθλημα έφτασε η Δάφνη Δαφνίου η οποία συνέχισε  κερδίζοντας τον ουραγό Κρόνο στον Άγιο Δημήτριο με 63-52.

Στο Ναύπλιο ο Οίακας πιάνοντας ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο επικράτησε με άνεση του Γλαύκου με 72-59, παρότι ο Χάρης Κουλουριώτης δεν είχε στην διάθεση του τον Πελεκάνο, ο οποίος τραυματίστηκε στην ήττα από το Παγκράτι στο Μετς. Έτσι, η ομάδα της Αργολίδας βρίσκεται στην δυάδα ανόδου, με τον Τρίτωνα να έχει ένα αγώνα λιγότερο, αλλά ουσιαστικά ξανά έκανε δική της την τρίτη θέση.

Δεκάλεπτα: 16-18, 30-25, 56-36, 72-59
Διαιτητές: Ορφανός – Σιδέρης
Οίακας Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Ραζής 9 (3), Κουμπούρας 12, Τσίγκας,
Σμυρνιωτάκης, Παπαντωνίου 19 (4), Χάσα 7 (1), Γεωργιάδης 5 (1), Ευστρατίου,
Μανάκας 2, Σκορδάς 4, Αναγνωστόπουλος 7,
Γλαύκος (Παπαδόπουλος): Μοσχοβάκης 15 (2), Σερέτης 17 (4), Βανδώρος 2,
Καρακωνσταντάκης 11 (2), Κούτρας, Μαναβόπουλος 4, Αγγελόπουλος 8, Τσεκλένης, Σπυράκος.

Τα αποτελέσματα

Μανδραϊκός-Πεντέλη                           94-73
Οίακας Ναυπλίου-Γλαύκος                   72-59
ΚΑΟ Κορίνθου-Παγκράτι                      76-73
Παπάγου-Ένωση Ιλίου                         87-54
Δούκας-Πανελευσινιακός 78-75 (70-70 κ.αγ)
Κρόνος Αγ. Δημητρίου-Δάφνη Δαφνίου 53-62
Έσπερος Καλλιθέας-Πανερυθραϊκός       87-85
Τρίτων-Πρωτέας Βούλας (5/3)

Η Βαθμολογία (σε 20 αγώνες)

1.Δάφνη Δαφνίου       (16-4) 36
2 Οίακας Ναυπλιου      (14-6) 34
———————————-
3.Τρίτωνας*               (14-5) 33
4.Παγκράτι                 (13-7) 33
5.Δούκας                    (12-8) 32
6.Παπάγου                  (11-9) 31
7.Εσπερος Καλλιθέας    (11-9) 31
8.Πρωτέας Βούλας*      (11-8) 30
9.Μανδραϊκός               (9-11) 29
10.Πεντέλη                   (9-11) 29
11.ΚΑΟ Κορίνθου          (9-11) 29
12.Πανελευσινιακός       (8-12) 28
———————————-
13.Πανερυθραϊκός          (7-13) 27
14.Γλαύκος                    (6-14) 26
15.Ένωση Ιλίου              (6-14) 26
16.Κρόνος Αγ.Δημητρίου (3-17) 23

*Έχουν ένα αγώνα λιγότερο

Επόμενη αγωνιστική (21η, 9/03):

Πρωτέας Βούλας – Μανδραϊκός
Πεντέλη – Οίακας Ναυπλίου
Γλαύκος – ΚΑΟΚ
Παγκράτι – Παπάγου
Ενωση Ιλίου – Δούκας
Δάφνη Δαφνίου – Πανελευσινιακός
Πανερυθραϊκός – Τρίτων
Κρόνος Αγ. Δημητρίου – ΠΟΚ Εσπερος