Μπάσκετ-Β’ Εθνική: Δυσκολεύθηκε αλλά νίκησε ο Οίακας την Ένωση Ιλίου

0
457

 

Η Δάφνη Δαφνίου ήταν η μεγάλη νικήτρια της αγωνιστικής, κερδίζοντας τον Πανερυθραϊκό με 67-53, κάνοντας σοβαρό άλμα ανόδου, με τον Τρίτωνα και τον Οίακα Ναυπλίου να μένουν μια νίκη κοντά.

H Ένωση Ιλίου πάλεψε στο Ναύπλιο, όπου έβγαλε το λάδι του Οίακα, ο οποίος χρειάστηκε μια σπουδαία εμφάνιση από τον Πελεκάνο (20 π.) και τον Κουμπούρα (17 π.) για να πάρει τη νίκη με 71-66 και να παραμείνει σε τροχιά ανόδου, κρατώντας παράλληλα και το εντός έδρας αήττητο.
ΟΙΑΚΑΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ – ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ 71-66
Δεκάλεπτα: 17-19, 35-34, 51-47, 71-66
Διαιτητές: Ντάνος – Ασημακάκη
Οίακας Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Ραζής 3, Κουμπούρας 17 (1), Πελεκάνος 20 (2), Παπαντωνίου 4, Γεωργιάδης 7, Χάσα, Μανάκας 6, Σκορδάς 6, Αναγνωστόπουλος 8,
Ένωση Ιλίου (Κτιστάκης): Παπαγεωργίου, Μπέλλας Ι. 6 (2), Τσακίρης 14 (1), Φουντάς 7 (1), Πανουσόπουλος 7 (1), Μπολάτογλου 5 (1), Μπέλλας Οδ. 2,Τσιούμπρης 10, Μανταλβάνος 12, Γεροκώστας 3.

18η αγωνιστική
Τα αποτελέσματα

Κρόνος Αγ.Δημητρίου-Πρωτέας Βούλας 72-75 (66-66 κ.αγ)
Έσπερος Καλλιθέας-Πεντέλη 63-73
Τρίτωνας-Γλαύκος 74-63
Μανδραϊκός-Παγκράτι 94-91
Οίακας Ναυπλίου-Ένωση Ιλίου 71-66
ΚΑΟ Κορίνθου-Πανελευσιανιακός 68-58
Παπάγου-Δούκας 93-66
Πανερυθραϊκός-Δάφνη Δαφνίου 53-67

Η Βαθμολογία (σε 18 αγώνες)

1.Δάφνη Δαφνίου          (14-4)  32
2.Τρίτωνας                    (13-5)  31
———————————-
3.Οίακας Ναυπλιου         (13-5)  31
4.Παγκράτι                    (12-6)  30
5.Πρωτέας Βούλας         (11-7)  29
6.Δούκας                      (11-7)  29
7.Πεντέλη                       (9-9)  27
8.Έσπερος Καλλιθέας       (9-9)  27
9.Παπάγου                      (9-9)  27
10.Μανδραϊκός               (8-10) 26
11.Πανελευσινιακός        (8-10) 26
12.ΚΑΟ Κορίνθου           (8-10) 26
———————————-
13.Πανερυθραϊκός          (6-12) 24
14.Γλαύκος                    (5-13) 23
15.Ένωση Ιλίου              (5-13) 23
16.Κρόνος Αγ.Δημητρίου (3-15) 21

Η επόμενη αγωνιστική (19η, 24/2):
Πρωτέας Βούλας – Εσπερος
Πεντέλη – Τρίτωνας
Γλαύκος – Μανδραϊκός
Παγκράτι – Οίακας Ναυπλίου
Ενωση Ιλίου – ΚΑΟ Κορίνθου
Πανελευσινιακός – Παπάγου
Δάφνη Δαφνίου – Δούκας
Πανερυθραϊκός– Κρόνος Αγ.Δημητρίου