Α1 Αργολίδας:Στο 94′ ο Ποσειδώνας Διδύμων ισοφάρισε το Ναύπλιο 2017

0
818

Εμφραγμα στο 4′ των καθυστερήσεων στα Δίδυμα, όπου ο Ποσειδώνας ισοφάρισε σε 2-2 και υποχρέωσε σε ισοπαλία το Ναύπλιο 2017, το οποίο πλέον έχει συγκάτοικο στην κορυφή τον Ερμή Κιβερίου. Απο αυτή την άποψη, το σημερινό αποτέλεσμα έδωσε νεο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα.

Πολύ καλύτερο και με υπερ του τον αέρα το Ναύπλιο, ξεκίνησε με στόχο το γκολ και το πέτυχε στο 15′ . Είχε κι άλλες ευκαιρίες, πολλές πλαγιοκοπήσεις, αλλά το σκορ δεν διευρύνθηκε.
Απο την άλλη, ο Ποσειδώνας έδωσε χώρο, αμύνθηκε σωστά προσπαθώντας να μην δεχθεί γκολ ή να μην δεχθεί δεύτερο, με μοναδικό προωθημένο τον Κέλλη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ποσειδώνας προσπάθησε με τη σειρά του να αξιοποιήσει τον αέρα και να βγάλει με μεγάλες μπαλιές ευκαιρίες. Πέτυχε να ισοφαρίσει αλλά σχεδόν αμέσως, στην επόμενη φάση έγινε το 1-2.

Στο τελευταίο 10λεπτο κι ενω το Ναύπλιο είχε δυο-τρείς ευκαιρίες να πετύχει κι άλλο γκολ, ο Ποσειδώνας ανέβηκε ψηλά και άρχισε να πιέζει κυρίως με γεμίσματα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο φιλοξενούμενος να γυρίσει πιο πίσω για να κρατήσει το σκορ, είναι χαρακτηριστικό ότι αντικατέστηκε όλους τους επιθετικούς του. Στις καθυστερήσεις είχαμε την ισοφάριση για τους γηπεδούχους, που θέλουν να απομακρυνθούν οσο περισσότερο και νωρίτερα μπορούν απο τις επικίνδυνες θέσεις.

Στο 15′ απο προσπάθεια του Οβτόγκ και σέντρα, ο Αγγελόπουλος πέτυχε το 0-1.

Στη συνέχεια είχαν δυο καλά σουτ οι Οβτογκ και Καλογερής έξω, ενα ακόμη σουτ του Μίχου, μια κεφαλιά του Δριμούρα σε σέντρα του Σάκουλη.
Ο Ποσειδώνας είχε ενα σουτ με τον Κέλλη και μια προσπάθεια με τον Προσίλη που βγήκε στην πλάτη της άμυνας αλλά ο αέρα δεν του επέτρεψε να προλάβει για λίγο την μπάλα.

Στο 75′ έγινε το 1-1. Διαγώνια μπαλιά απο τον Τρέσα και ο Κέλλης με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
Στο 77′ έγινε το 1-2. Απο σέντρα, κόλλησε η άμυνα των Διδύμων, πρώτη προσπάθεια απο τον Καλογερή, και στη συνέχεια ο Αγγελόπουλος σκόραρε.

Στη συνέχεια το Ναύπλιο είχε δυο καλές στιγμές. Η μια με τον Αγγελόπουλο που αν και μπορούσε να σουτάρει γύρισε για τον Καλυβά, ο οποίος όμως υποδείχθηκε οφσάιντ και η δεύτερη όταν ο Μαμουτάι πρόλαβε μόλις τον Παπασαράντο σε μπροστινή μπαλιά.

Τέλος, στο 91’ο Καλογερής απο τη μικρή περιοχή σούταρε στην έξω πλευρά του δοκαριού.

Και στο 94′ απο σέντρα, ο Σαλλάκου (που είχε προωθηθεί κι αυτός τα τελευταία λεπτά) έπιασε την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα περασε στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο Προσίλης με πλασέ πέτυχε το 2-2.

Συνθέσεις:
ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ (Βασ.Οψιμούλης): Μαμουτάι- Ν.Αποστόλου, Μούγιος, Οικονομόπουλος, Α.Κονδύλης- Τρέσα (91′ Οικονομόπουλος), Δ.Προσίλης, Σ.Κονδύλης, Σαλλάκου- Μπροδήμας (60′ Δήμιζας)- Κέλλης.
ΝΑΥΠΛΙΟ 2017 (Βασ.Γεωργακόπουλος): Κοζιώτης- Διαμαντής, Μπούκουρης, Φίλης, Σάκουλης- Διαμαντής, Μίχος- Καλογερής (93′ Μακαρατζής)- Αγγελόπουλος (80′ Ατζαμίδης), Οβτονγκ (70′ Καλυβάς), Δριμούρας (65′ Παπασαράντος).