Το γρήγορο γκολ του Τροιζηνιακού, έδωσε το στίγμα του τι θα ακολουθούσε στον αγώνα, αφου οι γηπεδούχοι χωρίς άγχος πλέον συνέχισαν να πιέζουν, ενω οι άπειροι φιλοξενούμενοι, με πολλά προβλήματα στα στημένα, απλά προσπάθησαν να μείνουν στο παιχνίδι, έως το 74′ οπότε κι έγινε το 3-1.

Η ουσία είναι πως η διαφορά του Αριστέα απο την 13η θέση παραμένει στους 5 βαθμούς, ενω απο την άλλη, ο Τροιζηνιακόςπέρασε στην 4η θέση.

Η ομάδα του Γαλατά ξεκίνησε πιεστικά τον αγώνα και μόλις 8′ άνοιξε το σκορ, όταν απο κόρνερ, η μπάλα πέρασε στο δεύτερο δοκάρι, απο όπου ο πρώτος σκόρερ της κατηγορίας, Σούχλας, δεν αστόχησε.

Στο 30′ είχαμε και το 2-0, πάλι απο στημένο. Πάλι η μπάλα πέρασε στο δεύτερο δοκάρι, όπου αυτή τη φορά σκόραρε ο Μικρός.
Ο Αριστέας που προσπάθησε να παίξει, μπήκε στο παιχνίδι στο 38′ καθώς με σουτ εκτός περιοχής του Αραμπού, έγινε το 2-1.

Το ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη, με τον Τροιζηνιακό να κερδίζει πέναλτι στο 68′ και πιο συγκεκριμένα ο Σούχλας, το κτύπησε ο Κατσέλη, αλλά ο Φατούρος έπεσε σωστά και το έπιασε.

Στο 74′ όμως έγινε το 3-1. Προσπάθεια του Σούχλα απο δεξιά και γύρισμα, σκόρερ ο Κατσέλη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ευκαιρίες είχαν ακόμη οι Κατσέλη και Σούχλας απο δυο, και ο Καρνέζης.
Για τον Αριστέα στο 75′ και στο 80′ οι Δεδεμπίλης και Καραντζούλης είχαν τις ευκαιρίες.

ΤΡΟΙΖΗΝΙΑΚΟΣ (Ν.Φάσσιας): Ντελίου- Γκιών (89′ Σαμπάνης Π.), Καλύβας, Σαμπάνης Δ., Δελαπόρτας- Ανδρέου (12′ λ.τρ. Καρνέζης), Σταματέλλος, Κορδαλής (80′ Μαρίνης)- Μικρός, Σούχλας (87′ Σινγκ), Κατσέλη.
ΑΡΙΣΤΕΑΣ (Απ.Κατσάς): Φατούρος- Γρίβας (77′ Σκαρπέντζος), Δουσεμετζής, Σουλελές, Κυριακόπουλος- Καραντζούλης, Αραμπός (64′ Μαυρόγιαννης), Δεδεμπίλης- Κουτσούκος, Μαμμωνάς, Τσαγκάρης.