Με γκολ του Κουτσοδήμου που πέρασε αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ερμής Κιβερίου ξεπέρασε το εμπόδιο του Αργοναύτη και συνεχίζει να καταδιώκει το Ναύπλιο 2017, αφήνοντας πολύ πίσω όλες τις άλλες ομάδες.

Ο Ερμής ήταν καλύτερος, είχε κατοχή μπάλας, προσπάθησε να δημιουργήσει, είχε δυο δοκάρια στο πρώτο ημίχρονο. Τελικά πήρε τη νίκη στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και ο Αργοναύτης έπαιξε περισσότερο ανοικτά ανοίγοντας χώρους.

Στο 15′ και στο 30′ ο Ζίου με σουτ απο αριστερά εκτός περιοχής, με πανομοιότυπο τρόπο σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, στη συνέχεια η μπάλα βρήκε το έδαφος λίγο πριν την τελική γραμμή κι απομακρύθηκε.

Ο Αργοναύτης που αμυνόταν στο πρώτο ημίχρονο είχε μια αντεπίθεση στο 20′ , σε σέντρα του Κλειούφη στο δεύτερο δοκάρι, κεφαλιά του Χαϊμάνη λίγο εξω.

Για τον Ερμή στο 47′ ο Γιάννος βγήκε τετατετ αλλά το κακό σουτ του έφυγε πολύ έξω.

Στο 65′ απο αριστερά ο Ζίου εκοψε για τον Κουτσοδήμο, αυτός απο τη γραμμή της περιοχής με πλάτη στον Γατσάκο, γύρισε γρήγορα και με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
Στο επόμενο λεπτό έγινε το 1-1. Ο Νικολάου γύρισε στον Καστρίτη,αυτός ‘εκανε το κοντρόλ και με σουτ ισοφάρισε.

Στο 74′ σε σέντρα απο δεξιά ο Κουτσοδήμος σούταρε, η μπάλα κοντραρε και στον Νικολάου και κατέληξε στα δίχτυα, για να γίνει έτσι το 2-1.
Τελευταία απειλή απο τον Αργοναύτη στο 90’ όταν ο Γατσάκος με κεφαλιά γύρισε στον Χαϊμάνη, αυτός όμως έκανε αδύναμη κεφαλιά στα χέρια του Καλαλά.

ΕΡΜΗΣ (Α.Σαβούρδος):Καλαλάς- Μίλης, Αντωνιάδης, Γ.Τσιούλος (46′ Κουτσοδήμος), Ζίου- Ισούφη, Ταμπούρης, Γιάννος- Διαμαντής (60′ Μπλάτσος), Μουζακιώτης (70′ Τσιώρος), Βαρβουλέτος.
ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ (Π.Κάπλατζης): Ξερούλης- Σταύρου (78′ Ρηγόπουλος), Γατσάκος, Τζάνος (81′ Τσάμης), Ευσταθίου- Βασιλειάδης (86′ Σαραβάκος), Λυκομήτρος, Νικολάου (75′ Πούλος)- Χαϊμάνης, Καστρίτης, Κλειούφης.

Δηλώσεις προπονητών
Ο προπονητής του Ερμή, Άρης Σαβούρδος, δήλωσε μετά τον αγώνα: Δεν είμασταν καλοί σήμερα, γενικά αυτή την περίοδο κάνουμε πολλά λάθη. Ξέρουμε τι συμβαίνει, είμαστε καλά μεταξύ μας. Πιστεύσαμε οτι το παιγνίδι θα ήταν πιο εύκολο, δεν τελειώσαμε 2-3 φάσεις ώστε να προηγηθούμε νωρίς. Γυρίσαμε τη μπάλα, θα μπορούσαμε να είχαμε αποφύγει το γκολπου δεχθήκαμε.Συνεχίζουμε…

Απο την πλευρά του ο Παναγιώτης Κάπλατζης είπε: Ηταν ενα δυνατό παιχνίδι, με πάθος.Με πιο καθαρό μυαλό θα μπορούσε το αποτέλεσμα να ήταν καλύτερο για μας. Ετσι είναι το ποδόσφαιρο, συνεχίζουμε…