Για άλλη μια χρονιά, ο Παναργειακός δεν καταφέρνει εντός έδρας σε ένα ντέρμπι κατηγορίας. Η πρωτοπόρος Καλαμάτα με ένα γκολ στο 25′ πήρε το διπλό και αποσπάσθηκε κατά 9 βαθμούς.

Πλέον ο Παναργειακός δεν πρέπει να αποπροσανατολισθεί και να συνεχίσει να κυνηγά την 2η θέση από τον Ασπρόπυργο.

Σήμερα περίσσευε το άγχος και έλειψαν οι ιδέες στον Παναργειακό. Κοντά σε αυτά είχαμε και μια κακή διαιτησία. Έτσι διαμορφώθηκε η εικόνα του αγώνα.
Πολύς κόσμος στο γήπεδο του Άργους, πάνω από 2.000 άτομα, εκ των οποίων περίπου 300 ήταν φίλοι της Καλαμάτας.

Ο Παναργειακός ξεκίνησε με διάθεση και πίεσε στο πρώτο 15λεπτο.
Στο 10′ ένα φάουλ του Μενδρινού δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Κασσωτάκη και στο 18′ σουτ του Μπουντόπουλου από καλή θέση, πέρασε άουτ.

Η Καλαμάτα ισορρόπησε στο κέντρο και στην πρώτη της επίσκεψη στην αντίπαλη εστία σκόραρε. Ήταν το 25′ το 0-1 όταν ο Μίνγκας, από δεξιά πλάγια έφθασε στη περιοχή κι ενώ όλοι περίμεναν σέντρα, αυτός με σέντρα-σουτ αιφνιδίασε τον Φαρμάκη κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Η εξέλιξη αυτή άγχωσε περισσότερο τους γηπεδούχους που είχαν καλά μπλοκαρισμένο τον Μαρουκάκη από τα αντίπαλα στόπερ και χωρίς τροφοδότηση τον Μπουντόπουλο. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι με καλή ψυχολογία, δεν κινδύνευαν.
Φάσεις ιδιαίτερες δεν είχαμε ως το τέλος του ημιχρόνου, εκτός μιας σέντρας του Παναγιώτου στο 36′ όπου όμως δεν βρέθηκε κανείς συμπαίκτης του στη πορεία της μπάλας.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναργειακός ρίχνοντας στο παιχνίδι τον επιθετικό μπακ Γερόλυμο προσπάθησε να γίνει πιο απειλητικός.
Στο 53′ σουτ του Πέριτς πάνω στον Φαρμάκη.
Στο 55′ από κόρνερ του Μενδρινού και πλασέ του Μπουντόπουλου απέκρουσε πριν τη γραμμή αμυντικός.
Στο 69′ καλό σουτ του Μπουντόπουλου οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Ψάνη.
Στο 73′ πάλι ζήτησε χέρι ο Παναργειακός για χέρι του Ψάνη. Αυτή τη φορά η αντίδραση ήταν εντονότερη και ακολούθησε ολιγόλεπτη διακοπή. Ο διαιτητής όμως και πάλι ήταν ανένδοτος.
Στο 80′ μεγάλη ευκαιρία με τον Μαρουκάκη για τον Παναργειακό, το σουτ του όμως από κοντά λίγο άουτ.
Στο 88′ δοκάρι με τον Μαρουκάκη που πλάσαρε από πολύ κοντά.

Στις καθυστερήσεις είχαμε γκολ Παναργειακού, μετά από πρώτο σουτ του Μαρουκάκη και στη συνέχεια τον Μπουντόπουλο να σπρώχνει τη μπαλα στα δίχτυα, μέσα από έναν όμιλο παικτών. Ο επόπτης σήκωσε την σημαία υποδεικνύοντας οφσάιντ. Νέες διαμαρτυρίες και διακοπή αγώνα, ο διαιτητής όμως επέμεινε και το σκορ δεν άλλαξε ως το σφύριγμα της λήξης.
Εκεί είχαμε επεισόδια, καθώς κάποιοι οπαδοί κατάφεραν να φθάσουν έξω από τα αποδυτήρια των διαιτητών, με αποτέλεσμα ο Πολυχρόνης να τρέξει να κρυφτεί στα αποδυτήρια της Καλαμάτας.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Φώτης Πολυχρόνης (Πιερίας) με βοηθούς τους Γιάντση (Ημαθίας) και Γουρνιά (Αν. Αττικής)

Συνθέσεις:
ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ (Γ.Αντωνόπουλος): Φαρμάκης- Κυριακόπουλος (80′ Μουσταφά), Μπριλάκης (78′ Συρεγγέλας), Παπαϊωάννου- Παναγιώτου, Μπούτας (46′ Γερόλυμος)- Τσιμικλής (66′ Καλύβας), Μενδρινός, Καδάς – Μαρουκάκης, Μπουντόπουλος
ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Α.Χριστόπουλος): Κασωτάκης- Τάμπας, Ψάνης, Αλιατίδης, Βοσκόπουλος, Ζαχαρόπουλος (63′ Χίλντεν), Πινδώνης, Φουάσης, Μίνγκας (83′ Ζελέκου), Γιόνδης (87′ Τσόπελας), Πέριτς (76′ Κάρλος).