Β’ Εθνική μπάσκετ : Ξεκαθάρισμα λογαριασμών στο Ναύπλιο ανάμεσα σε Οίακα-Δούκα

0
243

 

Στην πρεμιέρα του δεύτερου γύρου ρίχνονται οι ομάδες στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής, με την κατάσταση στην κορυφή να είναι ευμετάβλητη, με δυο εκ των πέντε ομάδων να αγωνίζονται μεταξύ τους.

 

Σπουδαίο παιχνίδι γίνεται και στο Ναύπλιο, όπου ο αήττητος εκεί Οίακας υποδέχεται τον Δούκα, σε μια κομβική αναμέτρηση για την υπόθεση άνοδο. Στον πρώτο γύρο η ομάδα της Αθήνας είχε επικρατήσει με 67-61, με την διαφορά στη συγκεκριμένη περίπτωση να παίζει ρόλο.
Ο σημερινός αγώνας αρχίζει στις 5μμ,μ στο Κλειστό Γυμναστήριο Ναυπλίου.
Ο προπονητής του Οίακα Χάρης Κουλουριώτης και ο Φάνης Κουμπούρας δήλωσαν για τον αγώνα:

Χάρης Κουλουριώτης : Ξεκίνημα δεύτερου γύρου απέναντι στον Δούκα. Περιμένουμε μια δυνατή ομάδα με γεμάτο ρόστερ, και πολύ καλή πορεία ως τώρα. Ξέρουμε ότι το έργο μας δεν θα είναι εύκολο αλλά έχουμε δουλέψει όλη την εβδομάδα σκληρά και στοχευμένα πάνω στις ιδιαιτερότητες του αντιπάλου αλλά και για την βελτίωση των δικών μας αδυναμιών, κυρίως στην αμυντική μας λειτουργία.

Είμαστε έτοιμοι για μια καλή εμφάνιση και βέβαια για άλλη μια νίκη μπροστά στον κόσμο μας, σίγουροι πως για ακόμα μια φορά θα γεμίσει το γήπεδο και θα μας δώσει δύναμη και ενέργεια!

Φάνης Κουμπούρας : Θέλουμε να κάνουμε μια καλή αρχή παίζοντας εντός έδρας με τον Δούκα, μια ομάδα με τους ίδιους στόχους, που είναι στην ίδια βαθμολογική θέση με εμάς και που στην πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος είχαμε χάσει μέσα στην έδρα τους με 5 πόντους!!

Το παιχνίδι περιμένουμε να είναι πολύ δυνατό, από 2 πολύ καλές ομάδες της κατηγορίας και μακάρι να έχει τον ίδιο ρυθμό με το προηγούμενο παιχνίδι στην έδρα μας, που το σκορ ανέβηκε πολύ ψηλά και ο κόσμος είδε ένα πολύ εντυπωσιακό παιχνίδι! 

Στην Κόρινθο, ο ΚΑΟΚ θέλει να εκμεταλλευτεί την έδρα του, έχοντας απέναντι του τον Παπάγου που ψάχνει εκτός έδρας νίκες για να ανασάνει βαθμολογικά.

 

Αναλυτικά το πρόγραμμα – 1ος Όμιλος

Χρ. Αγγουράκης 17.00 Δάφνη Δαφνίου-Πρωτέας Βούλας Θεοδωρόπουλος Ρ.-Μπούκας (Παπαδοπουλος Κ.)

Στ. Καλαϊτζής 17.00 Πανερυθραϊκός-Πεντέλη Ζακεστίδης-Αναστασίου (Ζερβούδης)

Αγ. Δημητρίου (Ν) 17.00 Κρόνος Αγ. Δημητρίου-Γλαύκος Φάκαρος-Ρίζος (Μπουρνάς)

Εσπέρου 17.00 Έσπερος-Παγκράτι Σκαλτσής-Καλογριάς (Παππάς)

Στρέφη 17.00 Τρίτων-Ένωση Ιλίου Χριστοδουλάκης-Γρίβα (Λιμνιάτης)

1ο Κλ. Μάνδρας 17.00 Μανδραϊκός-Πανελευσινιακός Πολυχρόνης-Λύρας (Τζουβάρας)

Ναυπλίου 17.00 Οίαξ ΑΟ Ναυπλίου-Δούκας Κωνσταντινίδου-Καρπάνος (Μαυραντζάς)

Κορίνθου 17.00 ΚΑΟ Κορίνθου-Παπάγου Χαλαμπαλάκης-Σοφιανόπουλος (Ελένης)

 

Η βαθμολογία (σε 15 αγώνες)

1.Δάφνη Δαφνίου        (12-3) 27
2.Τρίτωνας                 (11-4) 26
——————————————
3.Παγκράτι                 (11-4) 26
2.Δούκας                    (10-5) 25
5.Οίακας Ναυπλίου      (10-5) 25
6.Πρωτέας Βούλας        (9-6) 24
7.Πανελευσινιακός        (8-7) 23
8.ΚΑΟ Κορίνθου           (7-8) 22
9.Έσπερος Καλλιθέας    (7-8) 22
10.Πεντέλη                  (6-9) 21
11.Πανερυθραϊκος        (6-9) 21
12.Παπάγου                 (6-9) 21
——————————————
13.Μανδραϊκός             (6-9) 21
14.Γλαύκος                (5-10) 20
15.Ένωση Ιλίου          (4-11) 19
16.Κρόνος Αγ.Δημ.     (2-13) 17