Α1 Αργολίδας: Αναστήθηκε ο Αριστείωνας που πέρασε με 2-1 απο τις Σπέτσες

0
506

Μεγάλη νίκη για τον Αριστείωνα Λυγουριού με 2-1 μέσα στις Σπέτσες κι ενω προερχόταν απο τέσσερις συνεχόμενες ήττες. Βέβαια, στον αγώνα αυτό χρησιμοποιήθηκαν και οι δυο νεοαποκτηθέντες οι οποίοι βοήθησαν αποφασιστικά.

Ο Αριστείωνας ήταν αποτελεσματικός στις αντεπιθέσεις του, άντεξε στην πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 1′ προσπάθεια του Σκαβάτσου δεν πρόλαβαν τη μπάλα Τσάνας και Ζώης.

Στο 6′ άνοιξε το σκορ ο Αριστείωνας, όταν ο Καζάς πίεσε τον Βιγκλιάρη, κέρδισε τη μπάλα απο ενα κακό διώξιμο, προχώρησε και πέτυχε το 0-1.

Στο 20′ μια ακόμη ευκαιρία για τον Αριστείωνα όταν πάλι ο Καζάς έφυγε στην κόντρα, ο Κορωνάκης όμως απέκρουσε.

Οι Σπέτσες είχαν δυο επικίνδυνες κεφαλιές με τον Παπαδέα (η δεύτερη βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι), ενω σουτ του Τσάνα και φάουλ του Ερέκι πέρασαν λίγο έξω.

Στο δεύτερο ημίχρονο η πρώτη ευκαιρία στο 46′ με σουτ του Τσάνα που πέρασε λίγο έξω.
Στο 62′ ο Καζάς κέρδισε απο τον Ζάχου και πέτυχε το 0-2.
Η πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι τους απέφερε ένα δοκάρι με τον Παπαδέα, ενω φάουλ του Βιγκλιάρη πέρασε λίγο έξω.

Στο 75′ οι φιλοξενούμενοι με τον Μπέκα προσπάθησαν να απειλήσουν, το πλασέ του βρήκε την έξω μεριά του κάθετου δοκαριού.
Τέλος, στο 85′ ο Τσάνας κέρδισε πέναλτι σε διεκδίκηση, το κτύπησε ο Βιγκλιάρης και μείωσε σε 1-2.

ΣΠΕΤΣΕΣ: Κορωνάκης- Ζάχου (63′ Βελιώτης), Παπαδέας, Βιγκλιάρης, Παπανδρέου- Βώκος, Σιδέρης, Σκαβάτσος, Τσάνας, Ερέκι, Ζώης (73′ Μπαλτάς).
ΑΡΙΣΤΕΙΩΝ (Π.Κοντός): Πνευματικός – Αλεξανδρόπουλος, Γαλάνης, Θεοδοσίου, Πίτρης- Μαρκάκης (46′ Οψιμούλης), Καραμάνος- Μπάλας- Νέτζα (55′ Ρούμπος), Λούκας (75′ Μπέκας), Καζάς.

*Ο 33χρονος κεντρικός αμυντικός Χρ.Θεοδοσίου απο τον Αμπελακιακό Σαλαμίνας και ο 28χρονος μέσος Κ.Μπάλας απο τον Θρίαμβο Χαϊδαρίου, είναι οι δυο νεοαποκτηθέντες ποδοσφαιριστές του Αριστείωνα.

*Ο Δημήτρης Μπατάκος επιστρέφει στον πάγκο των Σπετσών, αφού ο Μ.Μπαλαγιάννης δεν μπορεί να συνεχίσει λόγω του τραυματισμού την προηγούμενη εβδομάδα, σε τροχαίο.