Κύπελλο Χάντμπολ: Στον τελικό ΑΕΚ και Ολυμπιακός

0
226

Το κύπελλο Ελλάδος θα έχει η ΑΕΚ, η οποία νίκησε σήμερα τον Διομήδη με 23-14 στον δεύτερο αγώνα της ημιτελικής σειράς.

Η ΑΕΚ είχε καθαρό προβάδισμα από το πρώτο παιχνίδι με 10 τέρματα, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν, όμως η ΑΕΚ έδειξε από την αρχή ότι δεν είχε καμία διάθεση να μπει σε περιπέτειες.
Από τα πρώτα λεπτά η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα, δεν άφησε κανένα περιθώριο στους «Λύκους» και μπήκε στα αποδυτήρια με το υπερ της 13-8.
Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε κι έτσι οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην άνετη νίκη-πρόκριση.

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 4-6, 5-9, 5-10, 6-12, 8-13 (ημχ.) 11-15, 11-17, 11-18, 12-19, 13-20, 14-23
ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Χρήστος Δημήτρουλας): Κρεμαστιώτης 1, Τσιγαρίδας 1, Παπαντωνόπουλος, Γιαννόπουλος 2, χαραλαμπίδης 1, Ρουσσόπουλος 2, Αργυρού, Χερουβείμ 3, Ζλατάνος, Μπότσαρης 2, Μπινιάρης, Χρόνης, Τσάτσας 1, Σμυρνιώτης 1.
ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Γεωργιάδης 1, Ζαμπούνης 1, Συγγάρης, Μπάλαζ 3, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 3, Μπάγιος 4, Γιάκομπσεν 3, Παπαδιονυσίου 1, Δομπρής 2, Μυλωνάς 1, Αργυρού 1, Νταρσουλάντ, Παλεβίτσιους 3, Βραζάλιτσα, Μπαλάσκας.

Διαιτητές: Συρεπίσιος-Μερτινιάν, Δίλεπτα: 1-6, Πέναλτι: 2/3-0/0

Προκρίθηκε και ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός νίκησε και στη Νεάπολη τον ΠΑΟΚ με 23-27 και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, μετά το 32-24 στο κλειστό του Ρέντη.
Το πρώτο μέρος κύλησε με τον Ολυμπιακό να έχει στο μεγαλύτερο μέρος προβάδισμα 1-2 γκολ και τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει, χωρίς όμως να καταφέρει να προηγηθεί. Ο ΠΑΟΚ είχε αρκετά χαμένα τετ α τετ που του στοίχισαν σε ένα ματς που εκτός από τη νίκη έψαχνε και τη διαφορά.
Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει για πρώτη φορά με πέντε γκολ (13-18 στο 36′) και με έξι (14-20 στο 39′). Με τον Τζηρά να βλέπει κόκκινη κάρτα στο 42:39, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντεπιτεθεί και μείωσε σε 18-21 στο 49:00, όμως έχασε διαδοχικές ευκαιρίες για να ψαλιδίσει τη διαφορά.