Α1 Αργολίδας: Σε 3′ ο Αργοναύτης “καθάρισε” τον Πανναυπλιακό

0
561

Για δεύτερη φορά φέτος ο Αργοναύτης νίκησε τον Πανναυπλιακό, αυτή τη φορά με 3-0, στο γήπεδο Αγίας Τριάδας.

Με αρκετές ελλείψεις ο Πανναυπλιακός, δέχθηκε δυο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, δεν κατάφερε να αντιδράσει και στο 74′ διαμορφώθηκε το 0-3 κι ενω μάλιστα ο Αργοναύτης είχε μείνει με παίκτη λιγότερο.
Να σημειωθεί πως η ομάδα της Κίου έχασε και πέναλτι.

Στο 31′ απο κακό διώξιμο της άμυνας του Πανναυπλιακού, ο Κλειούφης με σουτ μεσα απο την περιοχή άνοιξε το σκορ.
Πριν προλάβει να συνέλθει ο Πανναυπλιακός, στο 34′ με σουτ απο το ημικύκλιο της περιοχής ο Βασιλειάδης πέτυχε το 0-2.
Βέβαια, ο Πανναυπλιακός θα μπορούσε να είχε προηγηθεί, αλλά στο 20′ ο νεοαποκτηθέντας Ξερούλης σταμάτησε σε τετατετ τον Μουταβελή.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήρθε η αντίδραση του Πανναυπλιακού, που έχασε άλλες δυο ευκαιρίες με τον Μουταβελή , μια με τον Ντόκο και μια με τον Μιχαλόπουλο.
Απο την άλλη, ο Αργοναύτης στο 52′ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Μανιφάβα. Το κτύπησε ο Καστρίτης, αλλά ο Ιμεράι απέκρουσε.

Στο 68′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Δριμούρας, για χέρι.

Στο 74′ ο Χαϊμάνης πήρε τη μπάλα πίσω απο το κέντρο προχώρησε, βγήκε τετατετ και πέτυχε το 0-3.
Ο επιθετικός του Αργοναύτη βγήκε άλλες τρείς φορές σε θέση βολής αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στα αξιοσημείωτα η πολύ καλή εμφάνιση του τερματοφύλακα Ξερούλη, που κάθισε για πρώτη φορά κάτω απο τα δοκάρια του Αργοναύτη.

ΠΑΝΝΑΥΠΛΙΑΚΟΣ (Μπάρδης- Ψαθάς): Ιμεράι- Μπρέγιανος, Ντόκος, Τσακνάκης, Τσαβδαράς (46′ Μπεντούλι)- Μανιφάβας, Μπάρδης, Σαράντης Ε- Μουταβελής, Μιχαλόπουλος, Παπαμάρκου (46′ Κούρτης).
ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ (Π.Κάπλατζης): Ξερούλης- Κωσταντέλος (90′ Πούλος), Κασκαφέτος, Τζάνος, Δριμούρας- Κλειούφης, Βασιλειάδης, Λυκομήτρος- Χαϊμάνης, Καστρίτης (85′ Παναγής), Σαραβάκος (79′ Σούλι).