Ο Διομήδης υποδέχτηκε στην Νέα Κίο τον Φίλιππο Βέροιας για τη 14η αγωνιστική της Handball Premier, σε έναν αγώνα που είχε νικητές τους γηπεδούχους με 26-15.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα και οι δύο ομάδες «πάλεψαν» στα ίσα και πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 8-7. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Άργους μπήκε δυνατά και με την πολύ καλή άμυνα κατάφερε να αφήσει τον Φίλιππο αρκετά λεπτά χωρίς γκολ. Οι γηπεδούχοι σκόραραν 18 φορές σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που πέτυχαν μόνο 8 γκολ για να διαμορφωθεί το τελικό 26-15.

Για τον Διομήδη κορυφαίοι με 4 γκολ ήταν οι Κρεμαστιώτης, Χαντέλης, Τότος και Τσάτσας ενώ σημαντική ήταν η βοήθεια του Ζλατάνου που κατάφερε δύο αποκρούσεις σε πέναλτι και αρκετές σε ελεύθερα σουτ. Eπίσης είχαμε την επιστροφή του αριστερού εξτρέμ Χρήστου Αργυρού, ενώ χρησιμοποιήθηκε και ο Κύπριος περιφερειακός Δημήτρης Μπότσαρης.
Ο προπονητής του Φιλίππου, Ευθύμης Πιπελίδης δεν μπόρεσε να βρεθεί στη Νέα Κίο για σοβαρό προσωπικό λόγο.

Το πρώτο γκολ του Διομήδη πέτυχε ο Τσιγαρίδας, με τρείς συνεχόμενες αποκρούσεις ο Ζλατάνος κράτησε το 5-4 που έκανε ο Χαντέλης. Με γκολ των Χαραλαμπίδη και Τότου το ημίχρονο πήγε με 8-7.

Στο δεύτερο ημίχρονο Τσατάς έκανε το 11-10, Χαντέλης, Κρεμαστιώτης και Τσάτσας, Κρεμαστιώτης ανέβασαν την διαφορά στο 15-10 στο 38’10”.Μπότσαρης, Τσιγαρίδας, Αργυρού, Τότος, Μπότσαρης (2) πήγαν το σκορ σε 21-11. Ο Μπότσαρης το 22-12 στο 54’30” και ακολούθησαν οι Τότος το 24-13, Γιαννόπουλος το 25-14 και Χαντέλης το τελικό 26-15.

Στην έλλειψη συγκέντρωσης της ομάδας στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, απέδωσε την ήττα από τον Διομήδη Άργους, ο Θάνος Κωστακίδης. «Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν αρκετά συγκεντρωμένοι. Στο δεύτερο, είχαμε έλλειψη συγκέντρωσης στα πρώτα 10 λεπτά. Πρέπει να βρούμε λύση σε αυτό. Συγχαρητήρια στον Διομήδη. Είχε διάρκεια και κέρδισε δίκαια», δήλωσε ο περιφερειακός του Φιλίππου Βέροιας.

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 2-2, 5-4, 6-5, 6-7, 8-7 (ημχ) 12-10, 15-10, 17-11, 20-11, 22-12, 26-15
Διομήδης Άργους (Δημήτρουλας): Κρεμαστιώτης 4, Τσιγαρίδας 1, Γιαννόπουλος 2, Παπαντωνόπουλος, Χαραλαμπίδης 2, Ρουσσόπουλος, Αργυρού 1, Τότος 4, Χαντέλης 4, Χερουβείμ 1, Λαμπρόπουλος, Ζλατάνος, Μπότσαρης 3, Μπινιάρης 1, Τσάτσας 4, Αναγνωστόπουλος.
Φίλιππος Βέροιας: Πόποβιτς, Τζίμπουλας, Παντελίδης, Καλλιαρίδης, Τσαμουρίδης, Τριανταφυλλίδης 1, Κωστακίδης 7, Αποστολίδης 4, Κουκουτσίδης 3, Δάσκαλος, Κορωνάς, Φιλόσογλου, Παπαδόπουλος.
Διαιτητές: Τόλιος – Ανταλης. Δίλεπτα: 3-3. Πέναλτι: 2/4 – 1/3

«Το τεχνικό επιτελείο αλλά και όλοι οι παίκτες της ομάδας εκφράζουν τα συλλυπητήριά τους στην έφορο της ομάδας, Λένα Πετράκη για τον θάνατο της μητέρας της και της αφιερώνουμε τη σημερινή μας εμφάνιση και τη νίκη. Σχετικά με τον αγώνα, σήμερα δεν ξεκινήσαμε καλά. Στο δεύτερο ημίχρονο βρήκαμε τα πατήματά μας και τους ρυθμούς μας και σίγουρα η πολύ καλή μας άμυνα βοήθησε να πάρουμε τη νίκη», δήλωσε ο προπονητής του Διομήδη Χρήστος Δημήτρουλας.