Κύπελλο Χάντμπολ: Προβάδισμα με την νίκη της 26-16 η ΑΕΚ επι του Διομήδη

0
169

Ο πρώτος αγώνας για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος Ανδρών που έγινε στο ΟΑΚΑ, έφερε την ΑΕΚ να παίρνει την νίκη με 26-16, η οποία της δίνει μεγάλο πλεονέκτημα ενόψει της ρεβάνς (30/1) στο κλειστό της Νέας Κίου.

 

Η Ένωση είχε τον έλεγχο και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα από τους «Λύκους», οι οποίοι παρατάχθηκαν με σοβαρά προβλήματα, αφού απουσίαζαν τέσσερα βασικά στελέχη τους (Δάσκαλος, Αργυρού, Αρσενασβίλι, Μπότσαρης).
H AEK είχε πρώτους σκόρερ τους Μυλωνά και Γιάκομπσεν που σημείωσαν από 6 γκολ, ενώ για τον Διομήδη ξεχώρισε ο Χαντέλης με 7 τέρματα.
Οι γηπεδούχοι με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο (3-2), κατάφεραν να… τρέξουν και να ανοίξουν την διαφορά του σκορ, φτάνοντας στο 12-5 με τέρμα του Μπάλαζ στην εκπνοή του ημιχρόνου.
Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με την διαφορά να φτάνει ακόμα και τα 12 τέρματα (25-13) στο 50’ για να διαμορφωθεί στο φινάλε το τελικό 26-16.
Ο Διομήδης παρατάχθηκε με τις σοβαρές απουσίες των Αρσενασβίλι, Δάσκαλου, Αργυρού, Μπότσαρη.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-2, 6-3, 9-4, 9-4, 12-5 (ημχ.), 14-7, 16-8, 19-8, 22-10, 25-13, 26-16
ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 4, Συγγάρης, Μπάλαζ 4, Ραντούλοβιτς 1, Αλβανός, Μπάγιος 1, Γιάκομπσεν 6, Παπαδιονυσίου 1, Δομπρής 2, Μυλωνάς 6, Νταρσουλάντ, Αργυρού, Παλεβίτσιους 1, Βραζάλιτσα, Μπαλάσκας.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρουλας): Κρεμαστιώτης 1, Τσιγαρίδας 2, Γιαννόπουλος 3, Παπαντωνόπουλος, Χαραλαμπίδης, Ρουσσόπουλος 1, Αργυρού, Τότος, Χαντέλης 7, Χερουβείμ 2, Χατζηκωνσταντίνου, Λαμπρόπουλος, Ζλατάνος, Αναγνωστόπουλος, Τσάτσας, Μπότσαρης.
Διαιτητές: Τσάκωνας- Φωκίτης, Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 3/3-1/1

Πρωτάθλημα: Με τον Φίλιππο το Σάββατο ο Διομήδης

Σάββατο 26 Ιανουαρίου 2019
Handball Premier (14η αγωνιστική)
Νεάπολης 17:00, ΠΑΟΚ- Άρης Νίκαιας (Σαπανίδης- Ηλιάδης)
Κραχτίδης 18:00, Δράμα- Φοίβος Συκεών (Πατιός- Τσιάνας)
Νέα Κίος 18:00, Διομήδης Άργους- Φίλιππος Βέροιας (Τόλιος- Ανταλής)
ΟΑΚΑ 18:00, ΑΕΚ- Δούκας (Κινατζίδης- Φωτακίδης)

Κυριακή 27 Ιανουαρίου 2019
Ρέντη 16:00, Ολυμπιακός- Αερωπός Έδεσσας (Τσάκωνας- Ζήσης)
ΧΑΝΘ 17:00, ΧΑΝΘ- ΑΕΣΧ Πυλαίας (ΕΡΤ3) (Τζαφερόπουλος- Λινάρδος)