Την εκτός ήττα γνώρισε ο Οίακας από τον ΚΑΟ Κορίνθου με 71-65 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του Νοτίου Ομίλου της Β΄Εθνικής.

Η Κόρινθος με την νίκη αυτή επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από δυο συνεχόμενες ήττες, και έφτασε το ρεκόρ της στο 7-7. Στον αντίποδα ο Οίακας υπέστη την δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα του, μετά από αυτή στο Χαϊδάρι από την Δάφνη Δαφνίου, και έπεσε στην πέμπτη θέση, όντας ωστόσο μια νίκη απόσταση από την άνοδο.

Το παιχνίδι είχε δυο όψεις, με τον Οίακα να έχει την έλεγχο της αναμέτρησης για 30 λεπτά, και να πληρώνει την τρομερή ευστοχία στα τρίποντα του ΚΑΟΚ στην τέταρτη περίοδο. Αρχικά η ομάδα του Κουλουριώτη προηγήθηκε με 1-13, τον Κεφαλά να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι των γηπεδούχων στο 4’23” της αναμέτρησης (3-13).

Η ομάδα του Νικητόπουλου βγάζοντας ενέργεια προσπέρασε για πρώτη φορά με τρίποντο (27-26), με τον Οίακα να παίρνει και πάλι τα ηνία και με τον Κουμπούρα να προσπερνάει με 27-34. Ο Μακρής με τρίποντο ολοκλήρωσε ένα σερί 8-0 για τον ΚΑΟΚ (35-35) στο 1’30”, με τον Κουμπούρα να έχει 5 συνεχόμενους πόντους, κλείνοντας το ημίχρονο στο 35-39. Ο γκαρντ των φιλοξενούμενων έγραψε με τρίποντο το 44-51, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 55-57 χάρη σε τρίποντο στα 5”. Ο Νιφόρας με κάρφωμα έγραψε το 60-57, για να έρθουν με δυο τρίποντα οι Θεοδωρίδης και Κωνσταντίνου, διαμορφώνοντας το 66-57.

Δεκάλεπτα : 17-24, 35-39, 55-57, 71-65
Διαιτητές :Ζιώγας-Μαρινάκης
ΚΑΟ Κορίνθου (Νικητόπουλος) : Νιφόρας 16 (3), Γεωργίου, Μακρής 16 (4), Θεοδωρίδης 5 (1), Κεφαλάς 6 (1), Περρωτής 4, Κωνσταντίνου 14 (4), Τασσιόπουλος 5 (1), Σκελλαράκης 5 (1), Δανίκας.
Οίακας Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Ραζης 6, Κουμπούρας 18 (1), Πελεκάνος 10 (2), Παπαντωνίου 2, Γεωργιάδης 6, Μανάκας, Μπουρτσουκλής, Σκορδάς 6, Αναγνωστόπουλος 17(2).