Βαριά ήττα υπέστη η Ένωση Ερεμιονίδας απο τον ΑΟΚ Ζακύνθου, αφου στο δεύτερο ημίχρονο πραγματικά κατέρρευσε και υποχρεώθηκε σε ήττα με 3-1. Μια ήττα που είχε σαν αποτέλεσμα η ομάδα της Ζακύνθου να προσπεράσει για πρώτη φορά την Ενωση Ερμιονίδας.

Με πολλά προβλήματα παρατάχθηκε σήμερα η Ένωση Ερμιονίδας, αφου εκτός ήταν οι τιμωρημένοι Σαμαράς, Γεωργακόπουλος, όπως και ο Παλαιοπάνος που επιμένει να μην συνεχίσει στην ομάδα.

Αν στους παραπάνω προσθέσουμε οτι ο Τρέσα δεν γύρισε ακόμη απο την Αλβανία και τις αποχωρήσεις των Κασαπίδη, Ρόμπολα, Αρβανιτάκη, αντιλαμβανόμαστε το πόσο δύσκολο ήταν να συγκροτηθεί αποστολή για τον σημερινό αγώνα. Γι’ αυτό το λόγο άλλωστε, ξεκίνησε και ο νεοαποκτηθέντας επιθετικός Νικολόπουλος και μάλιστα στον πάγκο ήταν μόνο ο Ιλσι Κάλα!

Ο ΑΟΚ Ζακύνθου ξεκίνησε πολύ καλά το πρώτο 15λεπτο και κατάφερε να προπηγηθεί με κεφαλιά του Μεζίνι, ο οποίος βρέθηκε μόνος κι αξιοποίησε σέντρα (στο 14’).

Η Ένωση ισοφάρισε στο 36’ με τον Τριμπόνια. Ο μεσοεπιθετικός των γηπεδούχων, μετά απο ανέργεια απο δεξιά , πέρασε εναν αντίπαλο και με το αριστερό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο ίδιος νωρίτερα είχε χάσει μεγάλη ευκαιρία, όταν πέρασε δυο αντιπάλους του και με εκτός τον τερματοφύλακα του ΑΟΚ σούταρε άουτ.

Ακόμη σε αυτό το πρώτο ημίχρονο, η Ένωση είχε απο κόρνερ και γύρισμα του Μπιμπισίδη μια προσποάθεια με τον Βιρβίλη που δεν είχε την αναμενόμενη κατάληξη και μια ακόμη όταν σε σέντρα του Τριμπόνια, ο Μακρίδης με προβολή δεν βρήκε καλά τη μπάλα, αυτή πήγε στον Σαλταπίδα, αλλά ούτε κι αυτός κατάφερε να την βρει και να την γυρίσει προς το τέρμα.

Η Ενωση προσπάθησε στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, είχε δυο ευκαιρίες με Μακρίδη και Νικολόπουλο, δεν μπόρεσε εκεί να σκοράρει και όσο περνούσε η ώρα εμφανιζόταν ολο και περισσότερο το πρόβλημα δυνάμεων.

Ετσι οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να βγάζουν επιθέσεις, στο 59’ με τον Μαρούδα πέτυχαν το 1-2 απο σέντρα του Πέττα, στο 67’ με τον Κάρδαρη το 1-3 σε σέντρα του Τηλιόπουλου κι ενω οι παίκτες της Ερμιονίδας δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι είχαν και δοκάρι μετά το 1-3, με τον Τηλιόπουλο.

Στο 80’ είχε δοκάρι και η Ερμιονίδα, με τον Τριμπόνια.

ΕΝΩΣΗ ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ (Θαν.Κολιτσιδάκης): Αλευράς- Τζιέρης, Βιρβίλης, Μπιμπισίδης, Βασιλέρης- Πούτση, Κορνελάτος- Τριμπόνιας- Νικολόπουλος, Μακρίδης, Σαλταπίδας (Ιλσι).

ΑΟΚ ΖΑΚΥΝΘΟΥ (Νόλης): Δρακόπουλος, Παναγόπουλος, Σωτηρόπουλος, Καρβούνης, Κουρέλλας, Μπριλάκης, Τηλιόπουλος, Πέττας, Κάρδαρης, Μεζίνι, Κορφιάτης  ( 46′ λ.τρ.Μαρούδας).