Με τους αγώνες των μεταλλίων ολοκληρώθηκε στο κλειστό γυμναστήριο των Συκεών το Handball Climax για παμπαίδες και παγκορασίδες Α’ και από τις 2 Ιανουαρίου τη σκυτάλη παίρνουν οι παίδες και οι κορασίδες.

 

Στους παμπαίδες Α’ τον τίτλο κατέκτησε ο Λεωνίδας Αγίων Αναργύρων και στις παγκορασίδες ο Εθνικός Κοζάνης.

Το πανόραμα της διοργάνωσης
ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ Α’
Οι όμιλοι
Ά όμιλος: Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων, Φίλιππος Βέροιας, ΠΑΟΚ, ΑΕΠ Πανόραμα.
Τα αποτελέσματα: ΠΑΟΚ – Πανόραμα 18-18, Φίλιππος Βέροιας – Πανόραμα 18-17, Λεωνίδας – ΠΑΟΚ 25-11, Λεωνίδας – Φίλιππος 24-11, ΠΑΟΚ – Φίλιππος 13-15, Λεωνίδας – Πανόραμα 22-11.
Β’ όμιλος: Μέτεορ (Σερβία), Αερωπός Έδεσσας, Αλέξανδρος Αξιούπολης.
Τα αποτελέσματα: Αερωπός – Αλέξανδρος 18-16, Μέτεορ – Αερωπός 17-20, Μέτεορ – Αλέξανδρος 19-19.

Γ΄όμιλος: Διομήδης Άργους, Φοίβος Συκεών, Λάρισα HC
Τα αποτελέσματα: Φοίβος – Λάρισα 24-15, Φοίβος – Διομήδης 17-18, Διομήδης – Λάρισα 26-19
Δ’ όμιλος: Ζαφειράκης Νάουσας, ΑΕΣΧ Πυλαίας, Άρης Θεσσαλονίκης
Τα αποτελέσματα: Άρης – Πυλαία 15-23, Ζαφειράκης – Άρης 26-11, Ζαφειράκης – Πυλαία 17-13

Θέσεις 9-13: Λάρισα – Άρης 38-25, Πανόραμα – Μέτεορ 22-24, Άρης – Πανόραμα 16-26, Λάρισα – Μέτεορ 18-24
Προημιτελικοί: Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων – Αλέξανδρος Αξιούπολης 26-5, Αερωπός Έδεσσας – Φίλιππος Βέροιας 19-12, Διομήδης Άργους – ΑΕΣΧ Πυλαίας 26-18, Ζαφειράκης Νάουσας – Φοίβος Συκεών 17-13
Θέσεις 5-8: Αλέξανδρος Αξιούπολης – ΑΕΣΧ Πυλαίας 9-19, Φίλιππος Βέροιας – Φοίβος Συκεών 17-18
Ημιτελικοί: Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων – Διομήδης Άργους 23-16, Αερωπός Έδεσσας – Ζαφειράκης Νάουσας 21-22

Θέσεις 12-13: Άρης – ΠΑΟΚ 22-21
Θέση 11: Πανόραμα
Θέσεις 9-10: Λάρισα – Μέτεορ 18-24
Θέσεις 7-8: Αλέξανδρος Αξιούπολης – Φίλιππος Βέροιας 15-9
Θέσεις 5-6: ΑΕΣΧ Πυλαίας – Φοίβος Συκεών 20-16
Θέσεις 3-4: Διομήδης Άργους – Αερωπός Έδεσσας 20-19
Θέσεις 1-2: Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων – Ζαφειράκης Νάουσας 22-12

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Α’
Οι όμιλοι
Α όμιλος: Φιλώτας Φλώρινας, Φίλιππος Βέροιας, ΑΕΣΧ Πυλαίας, Πανελλήνιος Νεάπολης
Τα αποτελέσματα: Πυλαία – Πανελλήνιος 24-17, Φιλώτας – Φίλιππος 10-18, Πανελλήνιος – Φιλώτας 16-17, Φίλιππος – Πυλαία 15-17, Φίλιππος – Πανελλήνιος 15-13, Φιλώτας – Πυλαία 12-11
Β’ όμιλος: Εθνικός Κοζάνης, Ζαφειράκης Νάουσας, Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων, Άρης Θεσσαλονίκης
Τα αποτελέσματα: Ζαφειράκης – Άρης 21-9, Εθνικός – Λεωνίδας 22-9, Εθνικός – Άρης 28-17, Ζαφειράκης – Λεωνίδας 20-7, Ζαφειράκης – Εθνικός 12-19, Λεωνίδας – Άρης 16-17.

Ημιτελικοί: Φίλιππος Βέροιας – Ζαφειράκης Νάουσας 10-9, Εθνικός Κοζάνης – ΑΕΣΧ Πυλαίας 13-10
Θέσεις 7-8: Πανελλήνιος Νεάπολης – Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων 17-16
Θέσεις 5-6: Άρης Θεσσαλονίκης – Φιλώτας Φλώρινας 15-14
Θέσεις 3-4: Ζαφειράκης Νάουσας – ΑΕΣΧ Πυλαίας 14-19
Θέσεις 1-2: Φίλιππος Βέροιας – Εθνικός Κοζάνης 10-21

Απονομές

Τέλος, είχαμε τις απονομές των επάθλων σε ομάδες και αθλητές που διακρίθηκαν ατομικά, στο τουρνουά παμπαίδων – παγκορασίδων Α’.
Στους παμπαίδες Α’ κύπελλα και μετάλλια απονεμήθηκαν στους Λεωνίδα Αγίων Αναργύρων, Ζαφειράκη Νάουσας και Διομήδη Άργους.
Στις παγκορασίδες Α’ τις τρεις πρώτες θέσεις κατέκτησαν οι Εθνικός Κοζάνης, Φίλιππος Βέροιας και ΑΕΣΧ Πυλαίας.
Τις απονομές στις ομάδες έκαναν ο αντιπρόεδρος της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής Στέλιος Αγγελούδης, ο πρόεδρος της ΟΧΕ Κώστας Γκαντής και ο πρόεδρος των Εκπαιδευτηρίων Φρυγανιώτη, Θανάσης Φρυγανιώτης.
Οι ατομικές βραβεύσεις
Τερματοφύλακες: Κούλαλης (Φοίβος Συκεών), Καπρινιώτη (Εθνικός Κοζάνης)
Αριστερό εξτρέμ: Καλύβας (Λεωνίδας), Β. Φλώρου (Εθνικός Κοζάνης)
Αριστερό ίντερ: Μπλιούρης (Ζαφειράκης), Τσιγαρίδα (Ζαφειράκης)
Πλέι μέικερ: Μουμτζιδέλης (Αερωπός), Κουκμίση (ΑΕΣΧ Πυλαίας)
Δεξί ίντερ: Χιόνης (Διομήδης), Παπαδοπούλου (Φίλιππος Βέροιας)
Δεξί εξτρέμ: Τσορτέκης (Λεωνίδας), Μπανάση (Λεωνίδας)
Πίβοτ: (Πετρίδης (Ζαφειράκης), Τσιγαρίδα (Πυλαία)
Καλύτερος-η αμυντικός: Κουτουλογιάννης (Λεωνίδας), Τζουβάρα (Φίλιππος Βέροιας)
MVP: Βασιλείου (Λεωνίδας), Αθ. Φλώρου (Εθνικός Κοζάνης)

Τις απονομές στις ατομικές βραβεύσεις έκαναν ο πρόεδρος της ΕΣΧΘ Δημήτρης Σαουλίδης, ο αντιδήμαρχος Νεάπολης – Συκεών και πρόεδρος του Φοίβου Αντώνης Σαουλίδης, ο ομοσπονδιακός τεχνικός Νίκος Γεωργιάδης, ο προπονητής του ΠΑΟΚ Στέλιος Σεϊρεκίδης, ο προπονητής του Φοίβου Αντώνης Τσολάκος, ο προπονητής του Αερωπού, Γιάννης Πηλαλίδης και οι αθλητές Μέτσης, Καλόμοιρος και Αλατσατιανός.
Έπαθλο προσφοράς απονεμήθηκε στον πρόεδρο των εκπαιδευτηρίων Φρυγανιώτη, Αθανάσιο Φρυγανιώτη.

 

 

- Advertisement -
loading...